Gegužės mėnuo yra puikus startas brangiems fantastiniams ir animaciniams filmas. Tarp visų blizgančių filmų yra ir režisieriaus Brado Birdo veiksmo ir fantastikos filmas „Rytojaus žemė“ (angl. „Tomorrowland“). Nors kiek anksčiau šis režisierius kūrė tik animacinius filmus ir už tai yra pelnęs net 2 Oskarus („Nerealieji“ (angl. „The Incredibles“) ir „La troškinys“ (angl. „Ratatouille“)), laikui bėgant jis nusprendė neapsiriboti vien animacija ir perėjo prie vaidybinio kino. Pirmas jo blynas tikrai neprisvilo ir 2011 metais sukurta nauja „Neįmanomos misijos“ (angl. „Mission Impossible: Ghost Protocol“) dalis buvo išliaupsinta tiek kritikų, tiek žiūrovų.
Karjeros pradžia
Bradas Birdas savo karjeros pradžioje ilgą laiką dirbo prie visiems puikiai žinomo ir jau ilgiausiai per visą televizijos istoriją rodomo animacinio TV serialo „Simpsonai“ (ang. „The Simpsons“). Dar pieš tai jis sukosi visiems puikiai žinomoje ir kiekvieno animatoriaus išsvajotoje studijoje „Disney“. Ten padirbęs animatoriumi prie puikiai žinomo „Lapės ir skaliko“ (angl. „The Fox and the Hound“), perėjo prie kitų animacijos studijų gamybos filmų ir dirbo su legendinio ir ilgai net Lietuvoje rodytu TV animaciniu serialu „Pramuštgalviai“ (angl. „Regrats“).
TV serialai animatoriui yra puikus debiutas, ten galima daug visko išmokti, sužinoti ir išbandyti savo jėgas. Ypač tai tinka, jei esi jaunas. Bet, kai pradedi augti ir pamatai, jog vien TV serialų nebeužtenka, imi save realizuoti kitur – režisieriaus pozicijoje ir apsiimti ne šiaip trumpą filmą, o pilno metražo debiutą. Ir 1999 metais režisierius debiutuoja su nuostabiu animaciniu filmu „Plieninis milžinas“ (angl. „Iron Giant“). Tuo metu analogo neturintis ir šviežias darbas apie berniuko ir roboto draugystę pakeri kritikus ir režisierių iškelia į neregėtas aukštumas. Tik bėda ta, kad šis animacinis filmas tampa dideliu nusivylimu ją kūrusiai studijai, nes atneša nemažą finansinį nuostolį.
Stiprus šuolis į animacijos pasaulį
Režisierius skaudžiai priėmė finansinį debiutinio filmo nuopolį, bet nusprendė savo naują projektą pristatyti 3D animacijos gigantei studijai „Pixar“. Studijos atstovai liko sužavėti jo idėja ir pateikė jam analogo neturintį pasiūlymą – šis gali sukurti filmą visiškai pagal save. Turiu čia įsiterpti ir pasakyti, jog studija „Pixar“ į savo uždarą bendruomenę sunkiai įsileidžia naujus režisierius, o ypač atiduoda jiems pilną kūrybinę laisvę. Bet Brado Birdo pristatytas projektas „Nerealieji“ (angl. „The Incredibles“) taip sužavėjo studijos atstovus, jog jie pilnai pasitikėjo tiek režisieriumi, tiek ir jo vizija. Taip 2004 metais pasaulį išvysta dar neregėtas pilno metro animacinis filmas apie superherojų šeimynėlę. Studijai filmas atneša ne tik šimtų milijonų pelną, bet ir du Oskarus – už geriausią animacinį filmą ir geriausią garso montažą. Galiausiai režisierius tvirtai užsitikrino savo gyvavimą visų išsvajotame Holivude.
„Pixar“ režisieriaus nepaleidžia ir jau po trijų metų Bradas Birdas pristatė naują savo šedevrą – „La troškinys“ (angl. „Ratatouille“). Filmas yra apie restorano virtuvę ir maisto gamybą, o viskas papasakota iš dar nematyto kampo – žiurkės perspektyvos. Žiurkė ir virtuvė atrodo du nesuderinami dalykai, ypač aukščiausios klasės restorane, tačiau animacijai tokia mintis tiko kuo puikiausiai. Filmas atnešė labai dideles pajamas ir garantuotai susišlavė Oskarą už geriausią metų animacinį filmą. „La troškinys“ virto jau antrąja Brado Birdo Oskaro statulėle. Per visą istoriją iki šiol tik du animacinių filmų režisieriai yra gavę po du Oskarus – Bradas Birdas ir Andrew Stantonas. Taip pat, jie abu dirbo su „Pixar“ studijos filmais.
Galiausiai režisierius nusprendžia persimesti nuo animacijos prie vaidybinio kino. Aišku, animacijos jis pilnai nepaleidžia ir dar sudalyvauja kelių „Pixar“ kurtų filmų kūrime – „Aukštyn“ (angl. „UP“), „Žaislų istorija 3“ (angl. „Toy Story 3“), „Karališka drąsa“ (angl. „Brave“) ir „Monstrų universitetas“ (angl. „Monsters University“).
Žingsnis iš animacijos į gyvąjį pasaulį
Pirmas vaidybinis filmas prie kurio nusprendžia padirbėti – „Neįmanoma misija. Šmėklos protokolas“ (angl. „Mission: Impossible – Ghost Protocol“). Daugelis spėliojo kaip jam pasiseks pereiti nuo animacijos prie vaidybinio kino. Bet yra auksinė taisyklė – animatoriui yra kur kas lengviau kurti vaidybinį kiną, nei animacinį, nes animaciniame, jis kiekvieną detalę turi kurti iš nieko ir tai trunka nepalyginamai ilgiau, nei tas detales sudėlioti į vietas ir nufilmuoti. Galiausiai pasirodžiusi „Neįmanoma Misija“ tampa pelningiausiu serijos filmu, kuri susišlavė beveik 700 milijonų dolerių visame pasaulyje, o režisieriaus darbas ir toliau buvo liaupsinamas kino kritikų. Žiūrovai ir ištikimi serijos gerbėjai su didžiausiu pasimėgavimu džiaugėsi nauju filmu, kurį taip pat vadino geriausia serijos dalimi.
Netolima ateitis
Ir taip ateiname iki šių dienų, kai jau visai netrukus, gegužės 22 diena, mes išvysime naujausią Brado Birdo vaidybinį filmą „Rytojaus žemė“ (angl. Tomorrowland“). Šiame filme pagrindinį vaidmenį atlieka visų pamėgtas George‘as Clooney‘is (Akt. George Clooney). Filmas yra sukurtas pagal Disneilende esantį atrakcioną, kuris pavadintas tokuu pat pavadinimu – „Rytojaus žemė“. Šio filmo istorija mus nukels į dviejų dimensijų pasaulį, kuriame susipina viena nuo kitos priklausančios ateitis ir dabartis. Magiški nuotykiai brangioje juostoje su A klasės aktoriais ir puikiu režisieriumi priešaky. Laukti tikrai yra ko.
Režisierius taip pat prasitarė, kad jau labai greitai išvysime „Nerealiųjų“ (angl. The Incredibles“) tęsinį, prie kurio jis jau dirba.
Filmografija:
1999 m. „Plieninis milžinas“ (angl. „The Iron Giant“)
2004 m. „Nerealieji“ (angl. „The Incredibles“)
2007 m. „La troškinys“ (angl. „Ratatouille“)
2011 m. „Neįmanoma misija. Šmėklos protokolas“ (angl. „Mission: Impossible – Ghost Protocol“)
2015 m. „Rytojaus žemė“ (angl. „Tomorrowland“)