P. Dinklage’as: „Taip, aš nykštukas. Bet tai ne mano, o žmonių problema“

Peteris Dinklage’as – daugeliui puikiai pažįstamas „Sostų karų“ (angl. „Game of Thrones“) nykštukas. Charizmos, žemo ūgio ir aukšto intelekto dėka aktorius jau spėjo užkariauti daugelio gerbėjų širdis. Šį savaitgalį į kino teatrus beldžiasi dar viena komedija su Adamu Sandleriu priešakyje „Pikseliai“ (angl. „Pixels“), kurioje vaidina ir šių laikų žinomiausias žemaūgis aktorius Peteris Dinklage’as.

Gimęs normalaus ūgio tėvų šeimoje, dar ankstyvoje vaikystėje gydytojų buvo ištartas negailestingas verdiktas – aktorius serga achondroplazija, liga, stabdančia rankų bei kojų kaulų augimą. Sirgdamas šia liga žmogus turi normalaus dydžio galvą ir liemenį, tačiau trumpas galūnes. Vaikystėje P. Dinklage’as suprato, kad tiesiog turi su tuo susitaikyti: „Būdamas paaugliu dažniausiai dėl to buvau piktas, klasiokai iš manęs tyčiojosi ir tai man padėjo užsiauginti „storą odą“ kitų žmonių atžvilgiu. Augant tiesiog suvokiau, kad reikia į šią ligą žiūrėti iš humoro perspektyvos. Achondroplazija – tai ne mano problema, o tų, kuriems ji trukdo. Prisimenu, kaip ir tėvai vaikystėje mane pratino su ja susitaikyti – jeigu ant spintos padėdavo maistą, aš pats turėdavau užlipti ir jį pasiimti“.

Aistrą vaidinti aktorius pirmąkart pajautė vaikystėje, būdamas vienu pagrindinių herojų mokyklos vaidinimuose. Besimokydamas penktoje klasėje suvaidino viename spektaklyje, aktorius tiesiog nustėro nuo žmonių reakcijos. „Tuo metu aš supratau, kad galbūt achondroplazija visgi gali man padėti. Jaučiausi neįtikėtinai, kuomet per pirmąjį solo pasirodymą žmonės atsistoję man plojo“ , – leidiniui „The People Magazine“ pasakojo aktorius Peteris Dinklage’as. Delbartono mokykloje aktorius ir toliau siekė žmonių pripažinimo vaidindamas dramos būrelyje.

P. Dinklage'as filme „Stoties viršininkas“ (angl. „The Station Agent“)
P. Dinklage’as filme „Stoties viršininkas“ (angl. „The Station Agent“)

Benningtono koledže besimokęs P. Dinklage’as suvaidino daugelyje spektaklių. 1991’ais metais mokyklą pabaigęs aktorius persikraustė gyventi į Niujorką bei siekti aktoriaus karjeros. Karjerystę jis pradėjo bevaidindamas šalutiniuose Brodvėjaus projektuose, o neužilgo sekė ir smulkus vaidmuo bei aktoriaus debiutas didžiajame ekrane su filmu „Užmaršties gyvenimas“ (angl „Living in Oblivion“), kur aktorius ir sutiko iki šiol savo geriausiu draugu vadinamą aktorių Steve’ą Buscemį. Draugo rekomenduojamas, P. Dinklage 2003’ais metais suvaidino juostoje „Trylika mėnulių“ (angl. „13 Moons“). Juostos režisieriui Aleksandrui Rockwellui susitikus su aktoriumi pirmą kartą buvo pastebėtas judviejų šiltas ryšys. Režisierius ir aktoriai dar kartą suvienijo jėgas 2011’ais metais juostoje „Pete’as Smallsas mirė“ (angl. „Pete Smalls Is Dead“). „Kurti filmą kartu su Peteriu Dinklage’u ir Steve’u Buscemi yra neįtikėtina. Niekada negali žinoti, ko iš jų sulauksi. Atrodo, kad iš P. Dinklage’o jau žinai, ko gali tikėtis ir jis vistiek sugeba tave nustebinti. Visai nėra svarbu, kaip tu atrodai, jeigu savo ligą sugebi paversti privalumu bei moki patikti žiūrovams“, – aktorių gyrė juostos režisierius Aleksandras Rockwellas.

Peterio Dinklage’o karjeros proveržiu skaitomas 2003’ųjų metų filmas „Stoties viršininkas“ (angl. „The Station Agent“). Juosta sulaukė teigiamų kritikų įvertinimų nepriklausomo kino festivalyje „Sundance“, kurio aktorių pavadino šiltu, bei turinčiu puikų humoro jausmą. Režisierius T. McCarthy aktorių pavadino tikrų tikriausiu pagrindinių vaidmenų aktoriumi: „Tai buvo beprotiškai teisingas sprendimas. Pagrindinis aktorius turi turėti aiškias lyderio sąvybes, kurios persipina su užtikrintumu bei pažeidžiamumu, o Peteris jas abi kaip mat ir turi“. Jau tada aktorius pajautė norą pajusti filmų kūrimą iš vidaus: „Vaidinau daugybėje gerų filmų, bet iki to laiko dar nebuvau patyręs to jausmo, kai prisijungi prie pačių kūrybos ištakų – visados norėjau taip dirbti“, – mintimis dalinosi P. Dinklage’as. „Visuomet vertinau ištikimybę – tiek paauglystėje, tiek Benningtono ar Niujorko teatrų scenose dirbau su tais žmonėmis, su kuriais jutau ilgalaikį ryšį. Taip yra ir šįkart su Aleksandru Rockwellu bei Steve’u Buscemi“, – aktorius tiki, kad draugystės gali tęstis amžinai.

P. Dinklage'as filme „Narnijos kronikos: princas Kaspijanas“ (angl. „The Chronicles of Narnia: Prince Caspian“)
P. Dinklage’as filme „Narnijos kronikos: princas Kaspijanas“ (angl. „The Chronicles of Narnia: Prince Caspian“)

Savo karjerystės pradžioje, aktorius dažnai sulaukdavo siūlymų vaidinti jaunus elfus arba airių mistines būtybes – leprikonus, tačiau P. Dinklage’as šiuos pasiūlymus iškart atmesdavo. Aktorius norėjo vaidinti vaidmenis, kurių trokšte trokšta merginos, bet dažniausiai gaudavo tuos, kurių herojai turėdavo išraiškingas barzdas bei spalvingus batus. Iš principo, tai buvo vienas rodiklių, kodėl aktorius gavo savo ryškiausią vaidmenį karjeroje televiziniame pasaulyje – „Sostų karuose“ 2011’ais metais. „Aš mėgstu mitus, tačiau dažniausiai tie nykštukai yra nežemiški personažai. Jie neturi jokių seksualinių fantazijų ir yra arba buki, arba kupini išminties, bet viskas gerai, juk gyvenam moderniais laikais“, – mintimis apie nykštukus dalinosi aktorius Peteris Dinklage’as. „Atvirai pasakius, aš pagaliau supratau, kaip neleisti režisieriams būti išnaudojamu ir pradėjau suvokti, kuriuose vaidmenyse aš galiu tinkamai vaidinti vien dėl savo ūgio“.

Pasak serialo režisieriaus Davido Benioffo, jis net negalvojo apie kitą aktorių Tyriono vaidmeniui: „Nuo pat pirmų dienų tiek man, tiek kitam serialo kūrėjui Dan’ui Weissui, P. Dinklage’as buvo vienintelis aktorius, kurį matėme šiam vaidmeniui. Jis ir pats buvo labai atsargus besirinkdamas – ar tikrai nori vaidinti seriale“. Pats P. Dinklage’as savo neužtikrinumą paaiškina paprastai: „Prieš kelis metus vaidinau fantastiniame filme „Narnijos kronikos: princas Kaspijanas“ (angl. „The Chronicles of Narnia: Prince Caspian“) nykštuką Trumpkiną. Filmavimo darbai truko maždaug septynis mėnesius ir man teko vaidinti su didžiule raudona barzda, dėl kurios aš smarkiai prakaitavau. Žinoma, tai buvo gera patirtis, bet jau ta barzda buvo labai nepatogi. Taigi, susitikus su režisieriais ir jiems papasakojus apie patį serialą bei pristačius Tyriono personažą mano pageidavimai buvo aiškūs – jokių barzdų ir spalvotų batų. Šiais laikais taip atrodo tie tradiciniai nykštukai ir šitoje situacijoje suveikė mano vidinis skydas. Prisimenu, kad net „Žiedų valdove“ (angl. „The Lord of the Rings“) herojai laidžiojo kandžias replikas nykštukų atžvilgiu – aš norėjau to išvengti, tačiau Benioffas ir Weissas pristatė Tyrioną taip, kaip man tiko“.

Ir išties, novelės gerbėjams Tyriono personažas lieka vienu mylimiausiu herojumi. Žiūrovams bematant mirštančius kitus pagrindinius didvyrius išlieka baimė, kad kūrėjai gali nužudyti ir vieną mylimiausių televizijos „nykštukų“. Knygos autorius George’as R. R. Martinas apie Tyrioną atsiliepė teigiamai: „Mano skaitytojai Tyrioną būtent tokiu personažu ir įsivaizdavo. Tai yra herojus, kuris susiduria su daugybe problemų, tačiau savo aštraus proto ir pastabumo dėka, jis yra vienas svarbiausių tiek juostos, tiek knygų herojus“.

Kalbėdamas su leidinio „The New York Times“ žurnalistu P. Dinklage’as užsiminė, kad su liga nėra susitaikęs ligi šiol: „Mano ūgio žmonės gyvena skirtingus gyvenimus – auga vedini kitos istorijos nei paprasti žmonės. Iš šono atrodo, kad viduje aš esu laimingas, tačiau iš principo, aš net neįsivaizduoju, kaip su tuo susitaikyti“.

P. Dinklage'as seriale „Sostų karai“ (angl. „Game of Thrones“)
P. Dinklage’as seriale „Sostų karai“ (angl. „Game of Thrones“)

Leidinio „Weekly Entertainment“ paklausus, ar aktorius seriale „Sostų karai“ jaučiasi visų pamiltų blogiuku, P. Dinklage’as tai paneigė: „Paskutinio sezono metu buvo parodyta mūšio scena, kuomet aš iš nugaros su kardu nupjaunu žmogaus koją, tačiau viskas buvo kiek kitaip. Išties, tas žmogus buvo 70’metis su amputuota koja, tai aš tiesiog ją numušiau. Tai atsakant į klausimą – ne, aš nesijaučiu blogiuku. Visos tos mūšio scenos yra didžiulis melas, o ir mano herojus tų scenų stengiasi išvengti. Jis kovoja liežuviu“, – besišypsodamas kalbėjo aktorius.

Bevaidindamas visų mėgiamą tiek gerąjį, tiek blogąjį personažą su neišpasakyta iškalba bei protu, aktorius laimėjo tiek „Emmy“ apdovanojimą 2011’ais metais, tiek Auksinio Gaublio apdovanojimą 2012’ais metais. P. Dinklage’ui Tyriono vaidmuo yra itin pavykęs – dar šiais 2015’ais metais aktorius laimėjo dar vieną „Emmy“ apdovanojimą už geriausią antraplanį aktoriaus vaidmenį dramos žanre.

2014’ais metais aktorius suvaidino savo didžiausiame ligi šiol kino teatrų projekte juostoje „Iksmenai: Praėjusios ateities dienos“ (angl. „X-Men: Days of Future Past“). P. Dinklage’as šįkart suvaidino blogąjį mokslininką Bolivarą Traską. Juostos režisierius Bryanas Singeris aktoriaus ūgio nesureikšmino: „Esu didžiulis P. Dinklage’o gerbėjas. Ir nesvarbu, koks jo ūgis, nes kaip aktorius jis nuostabus. Tu niekada negalėsi žinoti, ką jis pasakys filmavimo aikštelėje. Dažniausiai tai būna neįtikėtinai intelektuali improvizacija“. Aktorius P. Dinklage’as džiaugiasi galėdamas suvaidinti ir tikrą antagonistą: „Bryanas Singeris šioje juostoje sukūrė itin tamsų superherojų pasaulį. Užaugau su Ričardo Donnerio „Supermeno“ (angl. „Superman“) filmais, tačiau čia įžvelgiau didžiulę tamsą. Palyginus su „Sostų karais“, tai yra visiškai skirtingas projektas ir pagaliau galėjau parodyti savo kitą pusę. Juostoje mutantai yra komplikuoti personažai. Toks pats yra ir Bolivaras Traskas. Herojus tiki, kad stengiasi padėti pasauliui išgyventi. Beveik Supermenas, bet kartu ir anų laikų Hitleris“.

Naujausia juosta, kurioje pasirodo aktorius, yra Chriso Columbuso režisuojamas filmas „Pikseliai“. Ir nors pasaulyje juosta jau patiria fiasko, tačiau dauguma pritaria – P. Dinklage’as ir čia yra kaip vyšnaitė ant saldaus torto, atėjusi gelbėti juostos.

Įgavęs pripažinimą tiek teatrinėje, tiek kino sferoje, gyvenime aktorius Peteris Dinklage’as yra vedęs teatro direktorę Eriką Schmidt bei augina normalaus ūgio dukterį. Jau šį savaitgalį į kino teatrus atkeliavo nauja Adamo Sandlerio komedija „Pikseliai“, kuriame vieną pagrindinių vaidmenų vaidina ir Peteris Dinklage’as. Kviečiame susipažinti su naujausia aktoriaus juosta:

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. Monika / 2015 liepos 28

    labai idomus straipsnis. sis aktorius yra begalo charizmatiskas