Tarptautiniai kritikai apie „Sangailės vasarą“: „Turėtumėte siekti „Oskaro“

Rugpjūčio 21-ąją Lietuvoje pradedama rodyti Alantės Kavaitės režisuota „Sangailės vasara“ jau tapo vienu svarbiausių filmų Lietuvos kino istorijoje. Dviejų paauglių Sangailės ir Austės istoriją pamatė žiūrovai festivaliuose daugiau nei 20-yje pasaulio miestų, o teigiamas tarptautinių kritikų recenzijas filmas skaičiuoja dešimtimis.

„Poetiškas siurprizas iš Lietuvos“ ir kiti komplimentai

„Poetiškas siurprizas iš Lietuvos: užvaldanti, hipnotizuojančiai nufilmuota istorija apie jauną merginą, dievinančią skraidymą ir ir kitą paauglę merginą, kuri padeda šią jos aistrą realizuoti“, – rašė Los Andželo naujienų tinklalapio „LA Times“ kritikai. „Patraukliai paprasta, poetiška pasaka apie paauglių brandą“, – įvertino Holivudo naujienų tinklalapis „Hollywood Reporter“. „Lenkų filmas „Ida“ gavo Oskaro nominaciją už geriausią kinematografiją. „Sangailės vasaros“ kūrėjai turėtų siekti to paties“, – įsitikinę Kalifornijos tinklalapio „The Wrap“ kritikai.

„Stilistiškai nepanaši į kitas pastarųjų metų paauglystės dramas. Neįprastų, europietiškų meilės istorijų gerbėjams tikrai patiks“, – rekomendavo nepriklausomų kino kritikų tinklalapis „Way Too Indie“. „Filmas parodo neeilinį santykių stiprumą – tokį, kuriame visa kita išnyksta“, – sakė ypač įtakingas amerikiečių kino žurnalas „Variety“.

Taip apie „Sangailės vasarą“ atsiliepė filmą matę užsienio šalių kino apžvalgininkai. Šį sąrašą galima tęsti dar keliomis dešimtimis skirtingų recenzijų anglų, prancūzų ir kitomis kalbomis.

Dauguma kritikų filmą vertina teigiamai ir giria už jo vizualumą bei puikiai pajaustą paauglystės nuotaiką. Daug kam įspūdį daro lietuviškos vasaros vaizdiniai – būtent Lietuvoje filmas nufilmuotas. Visi filmo aktoriai yra iš Lietuvos, o Prancūzijoje gyvenanti A. Kavaitė taip pat yra lietuvė, vaikystę ir paauglystę praleidusi šioje šalyje.

„Sangailės vasaros“ sėkmė – viso lietuviško kino sėkmė

„Sangailės vasaros“ kelionė po pasaulį ir nuolat gaunami nauji kvietimai vykti į skirtingus festivalius, konkursines ir paraleles programas rodo didžiulį susidomėjimą ir įvertinimą. Tokį, kokio turbūt dar nei vienas lietuviškas filmas nebuvo sulaukęs.“, – filmo svarbą įvertino „Sangailės vasaros“ prodiuserė Živilė Gallego.

Šiuo metu „Sangailės vasara“ jau parodyta daugiau nei 20-yje skirtingų miestų visame pasaulyje. Los Andželas, Londonas, Paryžius, Berlynas, San Franciskas, Sidnėjus, Ciurichas, Karlovy Vary, Edinburgas, netgi Honolulu, Transilvanija ar Bogota – šių miestų festivalių žiūrovai jau matė „Sangailės vasarą“. Ir tai dar ne pabaiga.

„Per metus filmas apkeliaus virš 30-imt festivalių, o kartu su juo į daugelį pristatymų vyksta režisierė A. Kavaitė ir pagrindinės aktorės Julija Steponaitytė ir Aistė Diržiūtė. Tai teigiamas postūmis visam lietuviškam kinui. „Sangailės vasaros“ atsiradimas įvairių festivalių programose kreipia dėmesį į mūsų šalį ir kino kūrėjus.“ – džiaugiasi su daugeliu lietuviškų filmų dirbusi Ž. Gallego.

Apdovanotas nuo „Sundance“ festivalio iki Slovakijos ir Lietuvos

Tokio sėkmingo „Sangailės vasaros“ pasirodymo tarptautiniuose kino festivaliuose buvo galima tikėtis po ypač stipraus filmo starto. Pasaulinė filmo premjera įvyko sausį, meninių filmų meka laikomame amerikiečių „Sundance“ festivalyje. Ten „Sangailės vasara“ iš karto buvo apdovanota: A. Kavaitė pripažinta geriausia užsienio filmo režisiere.

„Sundance“ festivalis rengiamas nuo 1978 m., jame kasmet apsilanko beveik 50 tūkst. žmonių ir parodoma 200 rinktinių filmų (šiemet į festivalį patekti bandė 12 tūkst. filmų). Joks kitas ilgametražis vaidybinis lietuviškas filmas „Sundance“ festivalyje ne tik kad nebuvo laimėjęs – joks kitas net nebuvo parodytas.

Vėliau buvo stiprus pasirodymas viename svarbiausių pasaulyje Berlyno kino festivalyje, kur įvyko filmo premjera Europoje. Berlyne „Sangailės vasara“ pateko į „Panoramos“ programą, skirtą daugiausia žadančiam naujų režisierių kinui. Tame pačiame festivalyje „Sangailės vasaros“ aktorė A. Diržiūtė pateko tarp perspektyviausių jaunų Europos kino aktorių „European Shooting Stars“ programoje.

Filmas įvertintas ir Slovakijoje – A. Kavaitė apdovanota Trenčino miesto mero prizu už geriausią režisūrą šios šalies „Art Film Fest“ festivalyje.

„Sangailės vasara“ jau pripažinta ir Lietuvoje. Gegužę įvykusioje „Sidabrinių gervių“ ceremonijoje filmas išrinktas geriausiu lietuvišku ilgametražiu vaidybiniu filmu, Sangailę suvaidinusi J. Steponaitytė išrinkta geriausia aktore, o filmo dailininkas Ramūnas Rastauskas – geriausiu dailininku.

Į Lietuvos kino teatrus „Sangailės vasara“ atkeliaus rugpjūčio 21-ąją. Filmas pasakoja apie dvi merginas, Sangailę ir Austę, netikėtai susipažinusias akrobatinio skraidymo šventėje. Sangailė – uždara, savimi nepasitikinti. Ji nori pilotuoti lėktuvą, bet bijo. Austė – visiška Sangailės priešingybė, spalvinga menininkė. Merginos susidraugauja taip, kad abiejų jų gyvenimai po šios vasaros nebebus tokie, kokie buvo.

Vaidybinį filmą „Sangailės vasara“ prodiusavo kompanija „Fralita Films“ kartu su prancūzų kompanija „Les Films d’Antoine“, taip pat prisidėjo olandų prodiuserių kompanija „Viking Films“. Filmo gamybą Lietuvoje parėmė Lietuvos kino centras.

„Sangailės vasaros“ lietuviškas treileris:

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. Hel_lo / 2015 liepos 28

    Kaip nuostabu tai skaityti! Kad taip ir toliau!