MĖNESIO REŽISIERIUS: Zackas Snyderis

Šių metų kovas turi ne vieną puikų filmą, tačiau retai taip nutinka, kad ekranus pasiekia daugiau nei 200 milijonų dolerių kainuojantys projektai. Taigi, blokbasterių sezonas atidarymas prasideda jau netrukus, tad šia proga kovo „Mėnesio režisieriaus“ rubrikoje dominuos Zackas Snyderis. Simboliška, kad kino kūrėjas savo gimtadienį atšventė būtent kovo 1-ąją, o su tuo mes jį ir sveikiname. Trumpai apžvelkime, kuo šis režisierius, scenaristas ir prodiuseris sugebėjo stebinti žiūrovus per savo vos daugiau nei dešimtmetį trunkančią karjerą ir kaip vystėsi jo gyvenimas.

Karjeros pradžia ir meniškos šaknys

Zachary‘is Edwardas „Zackas“ Snyderis gimė 1966 metų kovo 1 dieną Viskonsino valstijoje, tačiau galiausiai buvo auginamas Konektikute. Meniška jo gyvenimo kryptis greičiausiai atsirado iš motinos Marsha Manley, kuri buvo tapytoja ir fotografijos mokytoja Deikrofto mokykloje. Joje mokėsi ir Zackas. Būtent Zacko mama buvo ta, kuri smarkiai stūmė savo sūnų menininko keliu. Tiesa, šiek tiek kitokiu. Net tada, kai Zackas jau pradėjo kurti filmus, mama jį pastūmėjo mokytis tapybos Jungtinėje Karalystėje esančiame Heatherley School of Fine Arts. Baigęs šią mokyklą Z. Snyderis stojo į Pasadenoje, Kalifornijoje esantį Centrinį meno ir dizaino koledžą, kuriame studijavo kartu su kitu ne ką mažiau garsesniu režisieriumi Michaelu Bay‘umi.

Režisieriaus karjeros pradžia nebuvo susijusi su filmais. Pradžioje jis užsiėmė reklamų kūrimu. Net ir visai neseniai mokslus baigusį žmogų samdė net labai rimtos kompanijos. Jis kūrė reklamas automobilių BMW, Audi, Subaru ir Nissan gamintojams. Jo paslaugomis taip pat naudojosi ir „Nike“, „Reebok“, „Gatorade“ ir kiti. Pajudėjęs nuo reklamų kompanijoms, režisierius pradėjo kurti vaizdo klipus muzikos atlikėjams. Dėl vaizdo klipų kūrimo į Z. Snyderį kreipėsi Peteris Murphy‘is dainai „You‘re So Close“, taip pat grupė „Soul Asylum“ su dainomis „Somebody to Shove“ ir „Black Gold“, o naujausias Z. Snyderio kurtas klipas – grupės „My Chemical Romance“ kūriniui „Desolation Row“.

Pirmieji žingsniai didžiuosiuose ekranuose ir sėkmė su perdirbiniu

Mažai kas žino, jog žaibiškai po „Galaktikos sergėtojų“ (angl. Guardians of the Galaxy“) išgarsėjęs režisierius Jamesas Gunnas gali būti vadinamas Zacko Snyderio sėkmės pagalbininku. J. Gunnas parašė scenarijų 1978 metų siaubo filmo „Numirėlių aušra“ (angl. „Dawn of the Dead“) perdirbinimui ir šį filmą, kaip pirmąjį savo darbą, ėmesi režisuoti Zackas ir šis perdirbinys jam tapo bilietu į sėkmę. „Numirėlių aušra“ buvo tokia sėkminga, kad buvo pirmasis filmas, pelningumo rodikliuose galiausiai nukonkuravęs tuo metu tris savaites valdžiusį istorinį ir labai žiaurų pasakojimą „Kristaus kančia“ (angl. „The Passion of the Christ“). Kritikų ir kino žiūrovų liaupsinamas perdirbinys džiugino ir patį kino kūrėją. „Visi pirmieji filmai yra rizikingi. Aš net buvau gavęs laišką, kuriame buvo klausiama, kokio velnio perdirbinėju tobulą siaubo filmą. Tokia reakcija buvo nuostabi. Ji mane dar labiau paskatino sukurti šį filmą. Kritikos buvo nemažai, bet galiausiai visi liko patenkinti“, – po filmo pasirodymo sakė Z. Snyderis. Pirmasis jo filmas buvo toks sėkmingas, kad vos 29 milijonų biudžetą turėjęs darbas sugebėjo uždirbti 102 milijonus dolerių. Ir tai – 2004 metais.

Kadras iš filmo „Numirėlių aušra“
Kadras iš filmo „Numirėlių aušra“

Režisierius ėmėsi naujų darbų ir nusprendė pats parašyti pirmąjį savo filmą. Remdamasis Franko Millerio komiksais Z. Snyderis sukūrė visą pasaulį pribloškusį istorinį epą „300“. Filmo sėkmė buvo tiesiog stulbinama. Visi apie jį kalbėjo, visi žavėjosi. Niūrios aplinkos, jau specifiniu režisieriaus bruožu įsitvirtinę veiksmo sulėtinimai, žiaurios ir kruvinos kovos. Viskas buvo taip gerai pateikta, jog niekam nė nekilo noro per daug kritikuoti pasakojimą apie 300 spartiečių. Antrasis Z. Snyderio filmas buvo taip pat stulbinamai finansiškai sėkmingas. 2007 metais pasirodžiusi juosta kainavo vos 65 milijonus, o uždirbo – 456 mln. dolerių. Galbūt kritikai sugebėjo labiau papeikti šią juostą, bet kino žiūrovams filmas tapo tikru saldainiu.

Tačiau vėliau paaiškėjo, kad „300“ buvo ne visiškai pirmas Zacko projektas. Dar 2002 metais pradėjęs kurti istoriją Z. Snyderis turėjo ją trumpam apleisti, kol darė savo debiutinį filmą. Ir tik vėliau grįžęs prie savo kūrybos nebepaleido aukso gyslos. „Tuo metu apskritai niekam nebuvo įdomios „kardų ir sandalų“ istorijos. Kaip tik panašiu metu buvo kuriama „Troja“ ir vienu pagrindiniu argumentų buvo joje vaidinantis Bradas Pittas. Niekas net nenorėjo pagalvoti apie filmą, paremtą komiksais ir su nežinomais aktoriais“, – prisiminimais dalijosi režisierius.

Kadras iš filmo „300“
Kadras iš filmo „300“

Režisierius pasakojo, kad iš savo aktorių jis reikalavo labai daug. Bet tam, kad būtų išlaikytas balansas, jis treniravosi kartu su jais. „Nenorėjau būt šlykštus ir sėdėdamas kėdėje žiovaudamas sakyt: „Tu, padirbėk daugiau“. Tai būtų buvę nesąžininga.“ Z. Snyderis net nesitikėjo, kad jo filmas gali būti toks sėkmingas, tad sužinojęs, kad per pirmąjį savaitgalį juosta uždirbo 70 milijonų, jis pamanė, kad tai buvo klaida. „Buvau labai nustebęs. Norėjau, kad filmas uždirbtų, tačiau nesitikėjau tokio fenomenalaus reiškinio. Tuo metu visa šeima sirgo ir negalėjome net atšvęsti, tačiau tai buvo nuostabu“.

Po didelės sėkmės – vienas smūgis po kito

Po tokios didelės komiksu paremto filmo sėkmės Z. Snyderiui atsivėrė durys ir toliau kurti komiksais paremtus filmus. Ir naujuoju jo taikiniu tapo „Stebėtojų lyga“ (angl. „Watchmen“). Šįkart jau ypatingai didelį biudžetą, net 130 milijonų dolerių, gavęs kino kūrėjas ėmėsi darbo iš peties. Tiesa, filmas neapsiėjo be konfliktų. Pradžioje filmą turėjo režisuoti Terry‘is Gilliamas, su kurio Z. Snyderis įsivėlė į konfliktą. Jis apkaltino T. Gilliamą „kreko rūkymu“, kai pamatė, kaip jis ketino perdaryti filmo pabaigą, visiškai nukrypdamas nuo originaliojo Alano Moore‘o grafinio romano. Perėmęs režisieriaus vairą Z. Snyderis sukūrė ypatingai niūrų filmą, kuris skyrėsi nuo bet kurių kitų komiksinių filmų. Net ir dabartinių. Nepaisant gana neblogų kritikų vertinimų, žiūrovai į kino sales nėjo, tad filmas buvo ypatingai nesėkmingas. Per visą laiką jis teuždirbo 185 milijonus dolerių ir dėl to studija patyrė bene 100 milijonų nuostolių.

Kadras iš filmo „Sergėtojų lyga“
Kadras iš filmo „Stebėtojų lyga“

Tik po kelių metų ir paprasti žiūrovai galiausiai pripažino „Stebėtojų lygą“. Nepaisant didelės nesėkmės, Z. Snyderis vis tiek džiaugiasi savo darbu. „Galima sakyti, kūriau filmą sau. Iki šiol tai yra mano mėgstamiausias darbas. Man patinka jo stilius ir tai buvo iš meilės gimęs darbas. Galbūt būčiau ilgiau prie jo pasėdėjęs, bet žinau, kad studija norėjo greičiau jį sukurti ir būtų kūrusi be manęs, tad ėmiau ir padariau. Taip bent jau apsaugojau pasaulį nuo T. Gilliamo nesąmonių“, – teigė režisierius.

Kuo labiau dažnėjo Z. Snyderio darbai, tuo prastesni buvo jų pasiekimai. 2010 metais jis žengė į nežinomą erdvę ir kūrė „Pėlėdų karalystės sargus“ (angl. „Legend of the Guardians: The Owls of Ga‘Hoole“). 80 milijonų kainavusi animacija teuždirbo 140 milijonų dolerių ir potenciali franšizė buvo tiesiog užspausta. Studija „Warner Bros.“ nenorėjo daugiau rizikuoti su istorijos tęsiniais, nors knygų su šia istorija yra gerokai daugiau.

Kadras iš filmo „Pelėdų karalystės sargai“
Kadras iš filmo „Pelėdų karalystės sargai“

Tačiau „Warner Bros.“ neapleido Zacko Snyderio. Jie pasiūlė bendradarbiauti kuriant originalų Z. Snyderio filmą „Nelauktas smūgis“ (angl. „Sucker Punch“). Tai buvo pirmasis darbas, kurį Zackas parašė, prodiusavo ir režisavo. Skyrusi 82 milijonų biudžetą studija davė laisvę kurti filmą apie psichiatrinės ligoninės pacientę, kuri įsivaizduoja, kaip pabėga iš tos įstaigos kartu su palatos draugėmis. Filmas tapo pačia didžiausia finansine nesėkme režisieriaus karjeroje ir teuždirbo 89 milijonus, taip vos sugrąžindamas pusę biudžeto, neskaitant reklamos išlaidų. Paties filmo nelabai pripažino ir kritikai, ir kino žiūrovai. Tačiau dabar jau išlenda tam tikros kalbos, jog „Nelauktas smūgis“ buvo visiškai nelaiku pasirodžiusi juosta ir galbūt dabar šis darbas būtų gerokai populiaresnis, ypač kompiuterinių žaidimų gerbėjų gretose.

Kadras iš filmo „Nelauktas smūgis“
Kadras iš filmo „Nelauktas smūgis“

Antrasis kvėpavimas

Trumpai pailsėjęs Z. Snyderis ir vėl susibendravo su „Warner Bros.“, taip pat grįždamas prie komiksinių filmų ekranizacijų. Ir šįkart jam kliuvo vieno garsiausių komiksų herojų Supermeno sugrąžinimas į kiną. „Warner Bros.“ suprato, kad „Marvel“ sėkmė nėra atsitiktinė ir taip pat norėjo pradėti kurti savo visatą, o būtent tam jie pajungė daugiausiai su komiksais dirbusį Z. Snyderį. Neabejotina, kad jų akiratyje buvo ir Ch. Nolanas, tačiau jis jau buvo suplanavęs atsitraukti po „Tamsos riterio“ trilogijos ir nebegrįžti prie šio personažo istorijų režisavimo. Nepaisant to, jis tapo prodiuseriu, gelbėjusiu kuriant „Žmogaus iš plieno“ (angl. „Man of Steel“) istoriją. Akivaizdi niūrumo įtaka jautėsi naujajame Z. Snyderio darbe. Ir nors labai daug žiūrovų ir kritikų plakė piktais liežuviais, filmas daugiau ar mažiau atsipirko. Kainavęs stulbinamus 225 milijonus dilerių „Žmogus iš plieno“ uždirbo beveik 670 milijonų ir patiesė realų pagrindą kitoms „DC“ komiksų ekranizacijoms, susijusioms su garsiais ir dar menkai išplėtotais veikėjais.

Kadras iš filmo „Man of Steel“
Kadras iš filmo „Žmogus iš plieno“

Asmeninis gyvenimas ir keisti sutapimai

Zackas Snyderis šiuo metu gyvena Pasadenoje, Kalifornijoje, kartu su savo antrąja žmona Deborah Snyder. Jie susipažino dar 1996 metais ir susituokė 2005-aisiais. Su savo pirmąją žmona jis išsiskyrė kiek anksčiau, tačiau iš šios santuokos Z. Snyderis turi keturis vaikus. Dar dviejų vaikų tėvu jis tapo iš kitų santykių su savo filmų reklamų prodiusere Kirsten Elin. Naujojoje santuokoje Z. Snyderis įsivaikino dar du vaikus, tad bendrai jis prižiūri aštuonis palikuonis.

Kaip jau minėta pradžioje, režisierius yra gimęs kovo mėnesį. Sutapimai tai, ar ne, bet didžioji dauguma jo kuriamų filmų kino ekranus pasiekia būtent kovą. „Numirėlių aušra“ kinuose pasirodė 2014 m. kovo 19 d., „300“ – 2007-ųjų kovo 9-ąją, „Stebėtojų lyga“ – 2009 m. kovo 6 d., o „Nelauktas smūgis“ – 2011 m. kovo 25 dieną. Tik „Pėlėdų karalystės sargai“ ir „Žmogus iš plieno“ pasirodė kitu metu, o dabar sugrįžtantis „Betmenas prieš Supermeną: Teisingumo aušra“ ir vėl pratęs tradiciją – filmas pasirodys kovo 25 dieną.

Žvilgsnis į netolimą ateitį

Nepaisant didelės kritikos, Z. Snyderis vis tiek išsilaikė savo poste. Kitaip tariant, jis režisuoja ir šio mėnesio filmą žvaigždę „Betmenas prieš Supermeną: teisingumo aušra“ (angl. „Batman v Superman: Dawn of Justice“). Filmas buvo priimtas labai nepalankiai. Galbūt dėl neaiškios istorijos, dėl keisto visatos kūrimo proceso ir pagrinde – dėl Beno Afflecko, vaidinsiančio Betmeną. Bet galiausiai visi susigyveno su šia mintimi, tačiau ir toliau nerimauja dėl keistų Z. Snyderio sprendimų sugriauti visą miestą dėl vieno veikėjo sunaikinimo. Kad ir kokia bus šio filmo dalia, neabejotina, kad Z. Snyderis kurs „DC“ filmus iki 2019 metų. Jis pasirašė kontraktą dar ir dviems „Teisingumo lygos“ (angl. „Justice League“) filmams, tad panašų filmų stilių matysime ir toliau.

Parengta naudojantis indielondon.co.uk., ign.com, gizmodo.com, Boxofficemojo.com informacija

Filmografija (Apžvalgos):

2004 – „Numirėlių aušra“ (angl. „Dawn of the Dead“)
2007 – „300“ (angl. „300“)
2009 – „Stebėtojų lyga“ (angl. „Watchmen“)
2010 – „Pelėdų Karalystės sargai“ (angl. „Legend of the Guardians: The Owls of Ga’Hoole“)
2011 – „Nelauktas smūgis“ (angl. „Sucker Punch“)
2013 – „Žmogus iš plieno“ (angl. „Man of Steel“)
2016 – „Betmenas prieš Supermeną: teisingumo aušra“ (angl. „Batman V Superman: Dawn of Justice“)

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. Zygius / 2016 kovo 7

    Stebėtojų lyga neabejotinai geriausias komiksais ir superherojais paremtas filmas, skirtas nebe vaikams, o suaugusiems, tai tas pas, kas Žvaigžių karai fantastikos žanre

  2. AntMan / 2016 kovo 22

    Pritariu del stebetoju lygos i kino sale ejau tris kartus.Pirma karta nesupratau filmo,jis toks buvo naujas man,kad nutariau isigyti dar karta…po antrojo jau pagavau kabliuka, o treciaja vel pasimegauti spec efektais:) Todel suaugusiu filmai pamazu ateina ir nesa popliaruma ypac tokie serilai kaip The Games of Thrones ir Daredevil;)