Pelėdų Karalystės sargai

Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Kai 2010 m. siaubo filmo „Numirėlių aušra“ (angl. „Dawn of the Dead“, 2004 m.), itin žiauraus karinio veiksmo filmo „300“ (2006 m.) ir pagal komiksą sukurto mistinio veiksmo filmo „Stebėtojų lyga“ (angl. „Watchmen“, 2009 m.) kūrėjas Zackas Snyderis pristatė savo naują darbą, buvo galima iš nuostabos lengvai kilstelėti antakį – režisierius nusprendė išbandyti kai ką visiškai naujo ir ėmėsi animacinio projekto. Z. Snyderis į ekraną perkėlė „Pelėdų karalystės sargus“ – filmas paremtas amerikiečių rašytojos Kathryn Laski knygomis, skirtomis jaunųjų skaitytojų ratui. Vis tik filmas nepateisino jį kūrusios studijos finansinių lūkesčių, dėl ko minčių apie galimą tęsinį ar tęsinius atsisakyta.

Jaunas pelėdžiukas Sorenas labai mėgsta savo tėčio pasakojamas legendas apie Pelėdų karalystės sargus – šaunius karius, saugančius Pelėdų karalystę nuo Blogio. Šios istorijos taip pat labai patinka jaunylei sesutei Eglantinai, tačiau vyresnysis brolis Kludas šioms pasakoms jaučiasi esąs per didelis ir skeptiškai žiūri į Soreno entuziazmą ir norą pačiam tapti vienu iš Pelėdų karalystės sargų. Vieną dieną apsipykę broliai, dar netvirtai mokantys skraidyti, nukrenta iš gimtojo medžio ant žemės. Čia juos pagrobia paslaptingi šarvuoti apuokai ir nieko neaiškindami nusineša nežinoma kryptimi. Broliai atsipeikėja Sent Lututėje – Grynakraujų būstinėje. Čia Kludo ir Soreno keliai išsiskiria.

Filmą „Pelėdų karalystės sargai“ būtų galima pavadinti kvapą gniaužiančia istoriją apie tikėjimą ir heroizmą. Būtų, jei… Vis tik kažko čia pritrūko – galbūt personažai per daug vienaplaniai: jei geras, tai geras ir truputį naivokas nuo pradžios iki pat pabaigos, o jei blogas – tai taipogi juodai blogas iki pašaknų, be menkiausių pilkų atspalvių.

Apskritai, praktiškai nėra itin įdomaus personažo, kuris iš karto patrauktų į savo pusę – arba jie plokšti ir nuobodūs (kaip Sorenas) arba jiems skirta per mažai ekrano laiko (Knisdžius, Apyaušris). Taip pat gali šiek tiek erzinti itin infantilių personažų gausa. Suprantama, a priori animacinis filmas adresuojamas vaikams, bet tai nėra pakankamas pasiteisinimas filmo kūrėjams.

Siužeto struktūra taipogi šiek tiek glumina. Galbūt, jei dienos šviesą būtų išvydęs vienas kitas tęsinys, viskas atrodytų kitaip ir būtų sugulę į savas vietas, tačiau dabar vis tik juosta palieka neišbaigtumo įspūdį. Didžiąją filmo dalį sudaro kelionė, tačiau tai nėra kelio tipo filmas, per kurį personažai „užauga“, užsigrūdina, įgyja patirties ir išminties, ne, tai daugiau mažiau elementarus persikėlimas iš taško A į tašką B.
Nors filme pažeriama keletas visai neblogų juokelių, tokias scenas, ko gero galima suskaičiuoti ant pirštų. Akivaizdu, kad daugiau humoro tikrai nebūtų pamaišę.

Jei scenarijus ir režisūra ypatingai nedžiugina, techninė pusė yra praktiškai nepriekaištinga. Įspūdinga kompiuterinė grafika panaudota tiek kuriant pelėdas, tiek kvapą gniaužiančia panoramas. Kiekvienam paukščiui suteikta savita išraiška, natūraliai, praktiškai be jokios stilizacijos atkurta plunksnų struktūra. Peizažai taipogi labai įspūdingi – kai kurie kadrai savo stilistika ir koloritu primena „Žiedų valdovo“ trilogijoje (angl. „The Lord of the Rings“, 2001 – 2003 m.) matytą švelniai rudenėjantį elfų miestą Rivendeilą. Puikus kameros darbas atskleidžia tiek neparėpiamas aukščio erdves, tiek begalines žemyn besileidžiančių požemių gilybes. Skrydžio scenose plunksnas kedena vėjas. Kelis kartus panaudotas atskirų smulkių detalių (snaigių, lietaus lašų, krentančių grumstų) išryškinimas. Garso takeliui parinkta didinga ir herojiška instrumentinė muzika – panašios, tiesą sakant, iš pasakojamos istorijos pobūdžio ir buvo galima tikėtis. Filmą įgarsinę aktoriai savo darbą atliko neblogai – tiek kiek leido ganėtinai ribotų personažų ir/ar ekrano laiko rėmai.

„Pelėdų karalystės sargai“ – vizualiai itin gražus ir techniškai labai kokybiškai sukurtas animacinis filmas, vis tik stokoja esminio elemento, kuris galėtų užkabinti ir įtraukti į pasakojamą istoriją. Nepriekaištingos formos filmas turinio prasme palieka prėskoką neišbaigtumo įspūdį – nors pats pasakojimas akivaizdžiai turėjo potencialo, režisieriui jo nepavyko išnaudoti. Žinoma, patiems mažiausiems žiūrovams herojiškas ir įspūdingais vaizdais pakerintis filmas turėtų patikti, tačiau kiek vyresni animacijos mėgėjai seniai žino, kad šio žanro galimybės yra gerokai platesnės.

7.2
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
5.0
Kinematografija
10
Garso takelis
7.0
Techninė pusė
9.0
Aktoriai
7.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles