Net ir didžiausias Zacko Snyderio gerbėjas negalėtų pasakyti, kad režisierius sugeba kokybiškai papasakoti istorijas. Jo filmai gali būti vizualiai gražūs ir fiziškai įspūdingi, tačiau jų siužetai ar juo labiau veikėjai nuo to kaskart nukenčia, paaukodami save gražesniam reginiui.

Joks filmas nepatvirtina šios teorijos kaip „Nelauktas smūgis“, 2011 metais pasirodęs kūrinys, kurį Snyderis rašė ir režisavo. Sukurtas naudojantis šlove, kurią jam uždirbo filmai „300“ ir „Stebėtojų lygą“, „Nelauktas smūgis“ yra pirmasis (ir iki šiol vienintelis) visiškai originalus Snyderio projektas, kurį jis sugalvojo dar savo karjeros pradžioje.

Filme pasakojama apie savo patėvio į beprotnamį uždaromą merginą Babydoll (akt. Emily Browning), kuriai ten turėtų būti atlikta bjauri operacija. Siekdama išvengti baisybių, kurios jos laukia beprotnamyje, ji įsivaizduoja esanti fantastiniame pasaulyje, simbolizuojančiame tai, ką jis patiria realybėje. Abiejų pasaulių pagalba Babydoll siekia rasti būdą, kaip pabėgti iš žiauriosios prieglaudos.

Įprastai filmai, kurių siužeto negalima papasakoti, būna geresni nei vidutiniai. Tai būna filmai, kurių siužetas nėra pats svarbiausias elementas, ir ten didesnį vaidmenį atlieka veikėjai, kas būna įdomiau nei paprastas siužeto atpasakojimas.

„Nelaukto smūgio“ siužeto negalima papasakoti dėl to, kad jo neįmanoma suprasti. Net ir norėdamas negalėčiau sugadinti jums šito filmo, kuris visą savo laiką praleidžia pasakodamas tai graudžią, tai efektingą istoriją, tačiau niekaip pats nesupranta, ką nori pasakyti. Filmas pradžią, vidurį ir pabaigą turi tik teoriškai, o realybėje jis atrodo kaip nepakeliamas chaosas, nuo kurio greitai pradeda skaudėti galvą ir kurio net negelbėja stipri vizualioji pusė.

Geriausia, ką galima išmąstyti kalbant apie filmą, yra tai, kad Snyderis čia siekė sukurti kažką panašaus į kompiuterinį žaidimą. Žmonės čia miršta dešimtimis ir šimtais, sprogimai ir susišaudymai atrodo kaip gražesnė Michaelo Bay‘aus filmų kopija, o pagrindinė veikėja visą laiką leidžia ieškodama objektų, kurie jai turėtų padėti padaryti kažką, ko filmas niekaip nesugeba paaiškinti.

Ir tuo pačiu metu „Nelauktas smūgis“ primena nemokšišką kompiuterinių žaidimų žaidėją, nesugebantį eiti iki misijos galo ir pakeliui nusprendžiantį kažkur pasivažinėti, kažką pašaudyti ir kažkur paklysti taip, kad grįžus į pagrindinį kelią jau esi pamiršęs savo tikslą. „Nelaukto smūgio“ chaotiškas siužetas, veikėjus (dažniausiai paaugles mergaites) paverčiantis stereotipų ir karikatūrų kratiniu, yra neapsisprendimo įsikūnijimas. Filmą paėmus ant popieriaus gal ir būtų galima suprasti, kad jį kurdamas Snyderis turėjo ne vieną įdomią idėją, bet geriausi kūrėjai moka įgyvendinti tik pačias geriausias mintis, ko jis šioje situacijoje nepadarė.

Vienintelis filmą gelbėjantis aspektas, leidžiantis jį išties peržiūrėti iki galo, yra techninė pusė, neturinti nieko bendro su siužetu. Kadangi kino istorijoje yra mažai filmų, kuriuose silpna istorija galėtų būti pateisinta stipriomis vizualiosiomis savybėmis, iš „Nelaukto smūgio“ irgi nesitikėkite daug. Su siužetu nesusiję dalykai tik vos vos pateisina filmo egzistavimą, nors ne tiek, kad galėtum paaiškinti, kodėl „Warner Bros“ jam išleido daugiau nei 80 mln. dolerių (ir uždirbo lygiai tiek pat, kas studijai reiškė didelį praradimą).

Grynai vizualioji filmo pusė yra tikrai stipri. Pasižyminti tuo tradiciniu Snyderio filmų tonu, kai išblukusios spalvos suvelia galvą tiek, kad nesupranti, ar šitas vaizdinys yra sukurtas su kompiuteriu, ar tėra neįprastos režisūros rezultatas, į filmą žiūrėti yra visai gražu. Jame yra pakankamai įspūdingų scenų, kad kino salėje būtų į ką pažiūrėti, ir kartu nemažai smulkesnių emocinių momentų, kuriuose spalvų jau yra kur kas daugiau ir kur filmas galėtų išplėtoti veikėjas, bet pasirenka rodyti spalvingas jų sukneles, kas yra visas „Nelaukto smūgio“ įprasminimas.

Filmo muzika taip pat yra didelė jo dalis. Ją gal net būtų galima pavadinti bene stipriausiu „Nelaukto smūgio“ elementu – „The Beatles“, „The Smiths“ ir „Queen“ neišgirsite eiliniuose filmuose, – jeigu juos ištrauktume iš konteksto. Visgi bendrame filmo kontekste muzika yra turbūt didžiausias humoro šaltinis. Lėtesnės nei įprasta žymių dainų versijos groja tuomet, kai filmas tariamai rodo jausmingas ar įspūdingas scenas, ir panašiai kaip ir senose televizijos komedijose užkadrinis juokas pasakydavo, kada juoktis, taip ir čia dainos pasako, kada turėtumėte kažką jausti. Jausite mažai ką, bet bent jau suprasite, ko Snyderis iš jūsų norėjo.

Dėl dainų, kurios užsimerkus skamba vykusiai, visas filmas atrodo daugiau ar mažiau kaip beveik dvi valandas trunkantis treileris. Tai tik išryškina jausminga ir lėta muzika, ilgesingi veikėjų žvilgsniai ir slow-motion scenos, kurių yra tiek daug, kad net pradedi galvoti, jog realybėje filmas truktų gal tik pusvalandį, bet Snyderis jį tiesiog drastiškai sulėtino.

Vėlgi, toks sulėtinimas yra dar viena režisieriaus nenaudai veikianti metafora. Filmą, kad ir ką jis siekė parodyti, galima buvo suspausti drastiškai ir gal tuomet būtų gauta bent kiek vientisa istorija. Dabar Snyderis gavo filmą, kuriame provokuojančiai apsirengusios paauglės mergaitės ir prievartautoją vaidinantis Oscaras Isaacas (taip, tikrai) Amerikoje buvo įvertinti trylikamečiams tinkamu vaizdiniu (taip, tikrai). Kai tokios žiaurios temos atpasakojimas įvertinamas taip skystai, režisieriaus sugebėjimais pradedi abejoti.

Nesunku patikėti, kad iš „Nelaukto smūgio“ buvo įmanoma išgauti padorų filmą, kuris būtų vientisas savo tematika ar pasakytų kažką įdomaus apie moterų išnaudojimą, paauglystę, žiaurią realybę ir gražias fantazijas. Zackas Snyderis tai viso filmo metu pasakojo gal 10 minučių ir nusprendė likusius 80 milijonų dolerių išleisti Bjork dainų grojimui tol, kol aplink vyksta sprogimai, ir tai yra viskas, ką jums reikia žinoti apie Snyderio karjerą.

6.7
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
4.0
Režisūra
7.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
9.0
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
5.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles