„Vandens forma“ nėra plagiatas

„Vandens forma“ nėra plagiatas

Kalifornijos federalinis teismas netenkino Pulitzerio premijos laureato dramaturgo Paulo Zinderio šeimos ieškinio, kuriuo buvo teigiama, kad Gullermo del Toro „Vandens forma“ (angl. „The Shape of Water“) yra šio rašytojo 1969 m. išleistos pjesės „Leisk man išgirsti tavo šnabždesį“ (angl. „Let Me Hear You Whisper“) plagiatas,  praneša „Hollywood Reporter“. Liepos 24 d. teisėjo Percy Andersono priimto sprendimo Zinderio šeima negalės apskųsti apeliacine tvarka. „Teismas daro išvadą, kad nepaisant nedidelių sutapių, filmas ir knyga iš esmės nėra panašūs“, skelbiama teismo sprendime po to, kai buvo išnagrinėtas abiejų kūrinių siužetas, veiksmo vieta, temos, ritmika, atmosfera, dialogai bei personažai.

„Nors tiek pjesei, tiek filmui bendra tai, kad mokslinio centro darbuotoja nusprendžia išlaisvinti padarą, su kuriuo atliekami eksperimentai, šis konceptas yra per daug bendras, kad būtų saugomas“, aiškina teisėjas. Atitinkamai tas pats taikytina ir tokiems sutampantiems siužeto elementams, kaip tarp mokslinio centro darbuotojos ir paslaptingo padaro užsimezgę santykiai ar tai, kad ji išgyvena padaro mirtį.

Teisėjas netaikė „atvirkštinio santykio“ taisyklės, pagal kurią laikoma, kad kuo labiau kūrinys yra prieinamas, tuo mažiau gali būti sutapimų. Šis įstatymas, vienas iš plataus JAV teisinio arsenalo, skirto ginti autorių teises, teismo procese nėra dažnai taikomas, kadangi nėra jokio absoliučiai neginčijamo ryšio tarp kūrinio prieinamumo ir jo kopijavimo laipsnio.

Oskarų ceremonijos išvakarėse, kuriose vėliau už šią fantastinę pasaką su Sally Hawkings ir Dougu Jones‘u atsiėmė statulėles geriausio filmo ir geriausios režisūros kategorijose, G. del Toro „Deadline“ publikuotame interviu gynėsi nuo bet kokių kaltinimų plagiatu: „Niekada nei skaičiau, nei mačiau šios pjesės. Niekada anksčiau, prieš pastatant „Vandens formą“, nebuvau apie ją girdėjęs ir nei vienas iš mano kolegų apie ją man nieko nepasakojo“. Kaip matome, galiausiai teismas pripažino, kad G. del Toro yra teisus.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles