Trims Oskarams nominuotas Pawelo Pawlikowskio „Šaltasis karas“ įsirašė į Lenkijos kino istoriją

Trims Oskarams nominuotas Pawelo Pawlikowskio „Šaltasis karas“ įsirašė į Lenkijos kino istoriją

Meksikietis Alfonso Cuarónas gali džiaugtis pasiekęs Oskarų rekordą su keturiomis asmeninėmis nominacijomis už autobiografinę dramą „Romą“ (iš viso ši juosta pelnė 10 nominacijų), tačiau ne ką mažiau įvertintas ir kitas juodai baltas ne anglakalbis filmas – Pawelo Pawlikowskio režisuota džiazo melodijomis apipinta romantinė drama „Šaltasis karas“ (angl. „Zimna wojna“). P. Pawlikowskio kūrinys pagerbtas trimis Oskarų nominacijomis – kaip nė vienas kitas lenkiškas filmas iki šiol.

Jei nominacijos geriausio ne anglakalbio filmo ir geriausios kinematografijos kategorijose nebuvo netikėtos, galbūt šiek tiek nustebino nominacija pačiam P. Pawlikowskiui kaip geriausiam režisieriui. Kita vertus – „Šaltasis karas“ pernai Kanuose buvo apdovanotas būtent už geriausią režisūrą, tad turbūt nieko keisto, kad į tai dėmesį atkreipė ir Oskaru teikianti JAV kino meno ir mokslo akademija.

Dar vienas įstabus sutapimas – neskaitant to, kad abu filmai yra juodai balti ir ne anglų kalba, tiek „Šaltojo karo“, tiek „Romos“ režisieriai savo kūriniuose pasakoja savo šeimų tikro gyvenimo istorijas. „Šaltasis karas“ yra laisvai paremtas P. Pawlikowskio tėvų – muzikantų, susitikusių pokario Lenkijoje ir išgyvenusių audringą santuoką – istorija.

„Dabar jie turbūt devintame danguje“, elektroniniame laiške leidiniui „Variety“ po nominacijų paskelbimo rašė P. Pawlikowskis. „Tokiais momentais visada yra krislelis liūdesio. Jie mirė manydami, kad esu niekam tikęs anarchistas“.

Sineastas atskleidė buvęs nustebintas trijų Oskarų nominacijų ir filmo sėkmę siejo su jo centre atsidūrusia meilės istorija ir geopolitiniu kontekstu, kuriame ji vystėsi. „Panašu, kad tai buvo pasakojimo, istorijos, vaizdo ir muzikos kombinacija ir visų jų sintezė“, rašė P. Pawlikowskis.

Išplatintame pranešime P. Pawlikowskis dėkojo savo prodiuserėms Tanyai Seghatchian ir Ewai Puszczyńskai, filmo „spindinčiai žvaigždei“ aktorei Joannai Kulig bei „Amazon Studios“, kurie platino „Šaltąjį karą“ JAV kino teatruose. P. Pawlikowskis taip pat pasveikino „Šaltojo karo“ operatorių Lukaszą Zalą su Oskaro nominacija už geriausią kinematografiją.

P. Pawlikowskis savo kolekcijoje jau turi auksinę Oskaro statulėlę: 2015 m. šį apdovanojimą geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje pelnė taip pat juodai balta juosta „Ida“, pasakojanti apie po II pasaulinio karo našlaite likusią merginą Idą – dabar noviciją, besiruošiančią duoti vienuolės įžadus. Ar „Šaltasis karas“ pakartos „Idos“ sėkmę (o gal net ją pralenks?) – sužinosime jau po mėnesio. Tačiau jau dabar be anksčiau minėto prizo Kanuose už geriausią režisūrą, šio filmo kraityje – 5 Europos kino apdovanojimų statulėlės, BAFTA ir Goya nominacijos – iš viso 26 laimėjimai ir 71 nominacija.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles