Steven’o Spielberg’o filmas „Valstybės paslaptis“ uždraustas Libane

Steven’o Spielberg’o filmas „Valstybės paslaptis“ uždraustas Libane

Kino režisierius Steven‘as Spielberg‘as sulaukė netikėtos žinios: jo naujausias filmas „Valstybės paslaptis“ (angl. „The Post“) buvo pateiktas Libano Respublikos cenzūros tarybai, kuri jį uždraudė rodyti šalyje likus vos kelioms dienoms iki numatytos premjeros sostinėje Beirute. Draudimas nurodo, kad filmas yra įtrauktinas į „boikotuojamo Izraelio“ sąrašą dėl to, kad jo režisierius 1993 m. sukūrė „Šindlerio sąrašą“ (angl. „Schindler’s List“), kurio dalis scenų buvo filmuotos Jeruzalėje.

Šios šalys yra oficialiai paskelbusios karą, ir vienas iš kovos būdų – drausti kultūrinius renginius ar filmus. Praėjusią vasarą Libane buvo uždraustas rodyti ir filmas su Gal Gadot „Nuostabioji moteris“ (angl. „Wonder Woman“) tik dėl to, kad pagrindinė aktorė yra Izraelio pilietė ir atliko privalomąją karinę tarnybą, kuri yra taikoma visiems šios šalies gyventojams.

Šis „Valstybės paslapties“ draudimas sutiktas šoko reakcija – per paskutinius trejus metus Libane buvo pritarta rodyti bent penkis filmus, režisuotus ar prodiusuotus būtent Steven‘o Spielberg‘o, ir nei vienam iš jų toks draudimas nebuvo taikomas. Įdomu, kodėl tik dabar nuspręsta prisiminti režisieriaus įtraukimą į „boikotuojamo Izraelio“ sąrašą. Filmo atstovai sako plačiau nekomentuojantys šio sprendimo, nes dar nėra gavę oficialaus pavirtinimo, kad numatyta premjera gali būti atšaukta. Filmas dar turi būti perduotas Libano vidaus reikalų ministerijai, kuri šį sprendimą gali panaikinti. Dar neaišku, ar draudimas tęsis, tačiau atrodo, kad Libanas gali turėti tvirtą poziciją filmo, susijusio su žodžio laisvės tema, atžvilgiu.

Filmo veiksmas vyksta 1970-aisiais, kuomet „Washington Post“ leidėja Katharine Graham (aktorė Meryl Streep) ir redaktorius Benas Bradlee ‘is (aktorius Tom Hanks) norėjo paviešinti slaptus Pentagono dokumentus, kuriuos prezidento Richardo Nixsono administracija siekė laikyti įslaptintus. Tokia kritika vyriausybei, net ir filmo forma, neliko nepastebėta JAV net ir šiandien: Donaldo Trump‘o vadovaujami Baltieji rūmai paprašė filmo kopijos po to, kai sužinojo, jog Steven‘as Spielberg‘as šią juostą sukūrė kaip atsaką į spaudos ir žiniasklaidos puolimą, kurį vykdė tie patys Baltieji rūmai pirmaisiais naujojo prezidento darbo metais.

Pasaulyje įvairių reakcijų sulaukęs, Lietuvoje (dar) neuždraustas „Valstybės priešas“ – kino teatruose nuo sausio 26 dienos.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles