Rudens kino ekranuose žiebiasi „Scanoramos“ seansai

Rudens kino ekranuose žiebiasi „Scanoramos“ seansai

Kino metų ciklas vėl apsuko ratą ir rudens ekranuose žiebiasi Europos šalių kino forumo „Scanoramos“ seansai. „Scanoramos“ laikas – vėlyvas ruduo – Lietuvos kino žiūrovams leidžia pasiūlyti per metus pagrindiniuose pasaulio festivaliuose surinktus įdomiausius, originaliausius ir dėmesio labiausiai nusipelniusius europietiškus kino kūrinius. Kaip ir kiekvienais metais „Scanoramoje“ puikuojasi filmai rodyti Kanų, Berlyno, Gento, Adelaidės, Lokarno ir daugelyje kitų pasaulio festivalių rodyti kompetentingų komisijų bei kritikų pripažinti ir žiūrovų pamėgti filmai.

Šiemet „Scanorama“ kino mylėtojus sveikina jau 15-ąjį kartą. Kaip ir priklauso jubiliejaus proga, festivalis gali didžiuotis plačia ir kokybiška filmų programa. Iš Šiaurės šalių kino forumo išsivystęs renginys tradiciškai atiduoda duoklę Skandinavijos kinui rubrikoje „Naujienos iš Šiaurės“, kurioje – 2017 m. Kanų auksinės palmės šakelės laureatė švedo Rubeno Östlundo satyra „Kvadratas“ (angl. „The Square“), šiemetinis Danijos kandidatas į Oskarą Peterio Schønau Fogo juosta „Tu išnyksti“ (dan. „Du forsvinder“), šiemetinis Norvegijos pretendentas Joachimo Triero drama „Telma“ (norv. „Thelma) bei pernykštis šios šalies pasirinkimas – „Scanoramoje“ mėgstamo režisieriaus Eriko Poppe‘o režisuota istorinė juosta „Karaliaus ne“ (norv. „Kongens nei“).

„Kertant Europą“ siūlo kokybišką, festivalių apdovanojimais ir nominacijomis įvertintą Senojo žemyno kiną. Bene ryškiausia žvaigždė čia – subtilus vengrės Ildiko Enyedi kūrinys „Apie kūną ir sielą“ (vengr. „Testről és lélekről“), iš Berlyno kino festivalio parsivežęs Auksinį lokį bei teikiamas kaip Vengrijos kandidatas į Oskarus. Tačiau dėmesį vertėtų atkreipti ir į albano Gentiano Koçi filmą „Auštant“ (alb. „Dita zë fill“), Rungano Nyoni režisuotą dramą „Aš nesu ragana“ (angl. „I Am not a Witch“), prancūzo Philippe‘o Garrelio juostą „Meilužis vienai dienai“ (pranc. „L‘amant pour d‘un jour“), Kanuose žiuri prizą pelniusią Andrejaus Zviagintsevo dramą „Nemeilė“ (rus. „Neluubov“), taip pat siūlomą Oskarams, bulgarės Valeskos Grisebach dramą „Vesternas“ (angl. „Western“), Berlinalės konkursinėje programoje rodytą Sally Potter dramediją „Vakarėlis“ (angl. „The Party“), kuris pasirinktas „Scanoramos“ atidarymo filmu. Programoje taip pat yra tokių žinomų kino meistrų kaip Michealio Haneke‘ės („Laiminga pabaiga“/ angl. „Happy End“) ir Sergėjaus Loznitsos („Nuolankioji“/ rus. „Krotkayja“) darbai.

Tačiau festivalis neapsiriboja tik laiko patikrintų kino kūrėjų darbais – šiemet pristatoma nauja programos rubrika „Galvok ką nori“, kurioje surinkti „Scanoramos“ rengėjų dėmesį savo drąsa, novatoriškumu ir šviežiomis idėjomis patraukę filmai.

Šiemet kaip niekad plati „Specialiųjų seansų“ rubrika – į ją sutilpo tiek festivalio svečio teisėmis besilankantys Slovėnijos kino kūrėjų darbai, tiek naujausi filmai iš Pietų Amerikos („Kita Amerika“), tiek vampyrus iš po antkapių žadanti prikelti „Siaubo simfonija“. Siūlome atkreipti dėmesį į Berlyno kino festivalyje sidabrinį lokį už geriausią scenarijų laimėjusią Sebastián Lelio režisuotą juostą „Fantastiška moteris“ (isp. „Una mujer fantástica“), o didžiausies sinefilams derėtų nepraleisti progos dideliame ekrane pamatyti 1922 m. F. M Murnau siaubo žanro klasiką „Nosferatu“. Tačiau vampyrai nebus vieninteliai naktiniai padarai – į susitikimą su šia paderme kvies dar trys filmai rubrikoje „Naktinės būtybės“.

Kino klasiko mėgėjams „Scanorama“ šiemet siūlys dvi retrospektyvų programas – išskirtinė proga kine pažiūrėti Luchio Visconti ar Michaelio Haneke‘ės ankstesnius filmus.

Festivalis neapsieis be dokumentikos („Neišgalvotas gyvenimas“) – ypač intriguoja Agnès‘ės Vardos naujas darbas „Veidai kaimai“ (pranc. „Visages Villages“), kurį Kanų publika palydėjo griausmingomis ir ilgai trukusiomis ovacijomis.

Lietuviško kino mėgėjai taip pat turės iš ko pasirinkti – nuo rubrikos „:Lietuviškų filmų premjeros“, kurioje bus rodoma jau dabar nemažai teigiamų atsiliepimų sulaukianti Eglės Vartelytės juosta „Stebuklas“ iki „Atviros Lietuvos kino istorijos“, talpinančios tris programas: I ir II „Būsenų ir portretų“ dalis bei aktoriaus Regimanto Adomaičio 80-ečio jubiliejui skirtą seansą.

Su lietuviško kino naujovėmis taip pat bus galima susipažinti „Naujojo Baltijos kino“ konkursinėse programose. Kitų Europos šalių jaunųjų kino kūrėjų darbai rodomi programoje „Europos kino akademijos“ nominantai ir laureatai 2016“.

Nepaminėtos liko dvi rubrikos, į kurias patenka kai kurie filmai iš jau minėtų programų. Jauniesiems žiūrovams skirta programa „Atsivesk mamą ir tėtį“ kvies pažiūrėti tris, o „Viskas bus gerai“ – septyni filmus.

Be gausybės filmų festivalis žada įvairių renginių, susitikimų su filmų kūrėjais, kino industrijos renginį „Scakryptys“. Šiemetinė „Scanoramos“ naujovė – kino klubas, kviesiantis žiūrovus į diskusijas po seansų. Taigi, svarbiausias ir didžiausias rudens kino renginys Lietuvoje prasideda jau šiandien ir iki lapkričio 26 d. lankysis ne tik Vilniuje, bet ir Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles