Kodėl mintis perkurti „Matricą“ nėra gera

Kodėl mintis perkurti „Matricą“ nėra gera

Prieš kelias dienas visus tiesiog pribloškė žinia, kad kino studija „Warner Bros“ rimtai ketina iš naujo perkurti šiuolaikinės mokslinės fantastikos klasika tapusį filmą „Matrica“ (angl. „The Matrix“, 1999 m.). Perkurtoje versijoje pagrindinį vaidmenį turėtų atlikti Michaelas B. Jordanas, įkūnijęs legendinio Rokio konkurento ir draugo Apolo Krydo sūnų Adonį filme „Krydas: gimęs kovoti“ (angl. „Creed“, 2015 m.).

Atrodė, kad iš visų filmų serijų „Matrica“ bent iki šiol išvengė Holivude kaip maras siaučiančio perdirbinių ir atgaivinimų viruso, dėl kurio atsiradę nauji filmai geriausiu atveju tapdavo vidutiniška pramoga, atspindinčia žūtbūtinį norą atkartoti originalą. Tačiau dabar, jau, panašu, reikia ruoštis. Nauja „Matrica“ jau pakeliui ir belieka palinkėti sėkmės studijai „Warner Bros.“, kad šiai būsimu filmu pavyktų užčiaupti visus kandžius kritikus, jau dabar nepalankiai nusiteikusius šio projekto atžvilgiu. Naujojo filmo scenarijų rašys Zakas Pennas, kurio plunksnai priklauso ir būsimos Steveno Spielbergo juostos „Ready Player One“ scenarijus. Tiesa, Z. Pennas, debiutavęs 1991 m. kaip vienas iš filmo „Paskutinis veiksmo filmų herojus“ (angl. „Last Action Hero“) scenarijaus bendraautorių, vėliau taip ir liko vidutiniškų scenarijų, nereikalaujančių didesnio asmeninio indėlio, rašytoju (jo stalčiuose guli „Purvino tuzino“ (angl. „The Dirty Dozen“, 1967 m.) perdirbinio ir „Karatė vaikio“ (angl. „Karate Kid“, 2010 m.) tęsinio su Jackie Chanu scenarijai).

Panašu, kad nei seserys Wachowski, nei originaliosios „Matricos“ prodiuseris Joelis Silveris, į naująjį projektą nebus įtraukti. Kalbant apie Keanu Reeves‘ą, jis pats neseniai buvo pareiškęs, kad grįžtų į „Matricos“ tęsinį, su sąlyga, kad tai būtų Wachowski projektas. Jų čia nebus, ir mes puikiai matome, kad „Warner Bros.“, nusprendusi perkrauti „Matricą“, šiaip ar taip, ieško progos sukurti naują pelningą filmų seriją.

„The Hollywood Reporter“ iškėlė teoriją, kad „Warner“ ruošiasi kurti „Matricos“ priešistorę, pasakosiančią apie Morfėjo jaunystę. Viename interviu Ridley Scottas, teisindamas „Prometėją“ (angl. „Prometheus“, 2012 m.), paaiškino, jog turėjo sukurti šį „Svetimo“ (angl. „Alien“, 1979 m.) tęsinį, tam kad būtų atsakyta į esminį klausimą: kas buvo šie gigantiški „kosmoso žokėjai“, ateivių kiaušinių salėje? Tik tiek, kad tai visai nebuvo esminis klausimas. Tą patvirtina ir tokia aplinkybė: kai James‘as Cameronas pradės filmuoti „Svetimo“ tęsinį, tai bus didžiulis filmas su įspūdingu finaliniu mūšiu, į kurį atvyks niekšingoji ateivių karalienė. J. Camerono ambicija yra aiški – ne bandyti perkurti genialų R. Scotto filmą, bet jį perspjauti. Pastatyti iš naujo. O ar mes klausiame, iš kur prieš 20 metų atsirado Morfėjas? Tiesą sakant, – ne.

Žinoma, egzistuoja ir tokių perdirbinių / atgaivinimų, kurie iš tiesų yra šedevrai, kadangi jie į laiko patikrintą receptą įneša kai ko naujo. Tačiau 1999-ųjų „Matrica“ buvo ir vis dar yra iš esmės naujoviškas filmas, tad mintis ją „atnaujinti“ yra visiškai priešinga „Matricos“ amžinam novatoriškumui. Ko gero, dabar tektų susintetinti gausybę „Matricos“ paveiktų šaltinių (manga, superherojų komiksai, Honkongo veiksmo filmai, kiberpankas, video žaidimai, „White Wolf“ vaidmenų žaidimas), tam kad būtų rastas bendras DNR, kažkas, kas visa tai vienija per estetiką, žyminčią savąjį laikmetį. Žalios raidės, tarsi lietaus lašai krentančios per ekraną, sustabdytos kulkos, juodi ilgi lietpalčiai, „Aš moku kung-fu“. Taipogi Wachowski vizionieriškas išorinis/ lytinis transhumanizmas, kuris struktūruoja visus jų kūrinius, pradedant kriminaliniu romantiniu trileriu „Ryšys“ (angl. „Bounf“, 1996 m.), baigiant dabar kuriamu televizijos serialu „Jausmas8“ (angl. „Sense8“). Net „Matrica: Perkrauta“ (angl. „The Matrix. Reloaded“, 2003 m.) ir „Matrica: Revoliucijos“ (angl. „The Matrix. Revolutions“, 2003 m.), bei animacinė antologija „Anmatrica“ (angl. „Animatrix“, 2003 m.), neskaitant kelių tikrai vykusių epizodų, buvo nepajėgūs įlieti ko nors naujo ir tik pakartojo sėkmingą pirmojo filmo receptą. Kaip tad ramiai galima sutikti atnaujinimo idėją, kai paties originalaus filmo esmė ir buvo naujumas? Kai Morfėjas liepia Neo išlaisvinti savo sielą ir atlikti milžinišką šuolį, Neo tepasako „Oho“, kuris iš esmės priklauso ne jam, o žiūrovams, akis į akį susidūrusiems su Matricos maloniais kinematogeniškais išnaudojimais. „Matricos“ atnaujinimo idėja prieštarauja viskam, kas šis filmas iš tiesų yra: egzistencija prieš tai, kad dar niekada nematyta (jamais-vu). „Matrica“ pati savaime yra kino idėja.

Kino studija „Warner“ „Matricą išleido 1999 m. kovą – per vadinamąjį tuščią periodą, kai pati studija tuo metu metė nežmoniškas pajėgas pretenzingam ir brangiam vesternui „Laukiniai laukiniai vakarai“ (angl. „Wild Wild West“, 1999 m.) su Willu Smithu – jau tuo metu tai buvo atnaujinimas (1965 – 1969 m. serialo tokiu pačiu pavadinimu), į kurį, turėjusį startuoti vasarą, buvo dedamos viltys, jog tai bus didelio masinio populiarumo filmas. Praėjus aštuoniolikai metų, mes jau žinome, kuris iš dviejų aukščiau paminėtų filmų paliko įrašą kino istorijoje.

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. 18 / 2017 kovo 21

    Praėjus dvidešimt vieneriems metams, mes jau žinome, kuris iš dviejų aukščiau paminėtų filmų paliko įrašą kino istorijoje.

    2017-1999=18 m 🙂

  2. Viktė / 2017 kovo 21

    Ačiū už pastabą, pataisysime