Šiuo metu vis dar keliaudamas po pasaulį ir pristatydamas savo pernykštį filmą „Aš, Danielis Bleikas“ (angl. „I, Daniel Blake“), kuris 2016 m. Kanuose laimėjo Auksinę palmės šakelę, britų režisierius Kenas Loachas neslepia to, kad nėra palankiai nusiteikęs Brexito atžvilgiu.
Karlovy Varų festvivalyje pakalbintas amerikiečių leidinio „The Hollywood Reporter“ režisierius pasidalijo savo nerimu dėl britų kino industrijos likimo, laukiančio po pernai birželio mėnesį įvykusio referendumo, kuriuo Didžiosios Britanijos piliečiai išreiškė norą pasitraukti iš Europos Sąjungos.
„Vienaip ar kitaip mes paliksime Europos Sąjungą. Mūsų koprodukcijos susitarimai priklauso nuo žmonių, kurie iš kitų šalių atvyksta dirbti į Didžiąją Britaniją. Jei tai yra labai sudėtinga ir biurokratiška, mums pasitraukus iš ES, šis procesas gali dar labiau pasunkėti – ir yra didelis pavojus, kad taip ir nutiks.“
Į Karlovy Varų festivalį atvykęs atsiimti Krištolinio gaublio už savo indėlį į pasaulinį kiną K. Loachas neiškenčia neįkišęs savo trigrašio apie šiuolaikinės visuomenės disfunkciją. Šiuo atveju jis nepalenkiamas: „Jei laisvas judėjimas taps milžiniška biurokratine mašina tam, kad žmonės galėtų atvykti dirbti į Didžiąją Britaniją, tai atbaidys koprodukciją, kadangi tai taps per daug sudėtinga“. Jei tai nutiks, anot K. Loacho „prodiuseriai ir platintojai tiesiog nebesivargins“ ir nebebendradarbiaus su Didžiąja Britanija.
Taip pat K. Loacho nuomone, Brexitas britų kinui sukels siaubingas ekonomines pasekmes. Jis pakartojo savo anksčiau išsakytą poziciją apie nuogąstavimus, jog jo dažnas bendradarbiavimas su belgais broliais Dardenne‘ais taps neįmanomas, jei Didžioji Britanija paliks Europos Sąjungą. Verta prisiminti, kad tiek „Aš, Danielis Bleikas“, tiek dar keletas K. Loacho nesenų filmų (pvz. „Angelų dalis“ / angl. „Angels‘ Share“, 2012 m.; ar „Belaukiant Eriko“ / angl. „Looking for Eric“, 2009 m.) buvo sukurti bendradarbiaujant su Belgija ir kitomis ES šalimis. „Laisvas asmenų judėjimas leidžia belgams atvykti, tad jei šis judėjimas nutrūks, tai užkirs kelią tolesniems darbams“, kalbėjo režisierius.
Vis tik sineastas pripažįsta, kad bet kokie ketinimai nepaisyti šio tautos sprendimo būtų didžiulė politinė klaida („politinė savižudybė“), tačiau jis tikisi, kad bus pasiektas būtinas susitarimas dėl bendradarbiavimo su Europos Sąjunga. Tad belieka tik palinkėti jam sėkmės, jei 81-erių metų režisierius, nepaisydamas Brexito sukeltų sunkumų, nuspręstų imtis naujo kino projekto.