Jei patikėjote gandais ir susidarėte įspūdį, kad prestižiniame Kanų kino festivalyje renkasi vieni snobai, visiškai neturintys menkiausio humoro jausmo, šią nuostatą turėtų paneigti vienas gana įdomus faktas. Nuo 2001 m. – taigi jau penkiolika metų – Kanų kino festivalyje apdovanojami ne tik labiausiai nusipelnę kino kūrėjai, tačiau ir geriausiai pasirodę šunys. Šiemet garbingas apdovanojimas „Palm Dog“ skirtas anglų buldogei Nellie, „suvaidinusiai“ šunį Marviną amerikiečio Jimo Jarmuscho režisuotame filme „Patersonas“ (angl. „Paterson“). Šiemetinis apdovanojimas perrašė „Palm Dog“ istoriją, kadangi juo apdovanota Nellie prieš du mėnesius iškeliavo į šunų rojų.
„Ji buvo nuostabi aktorė. Peržiūrėjome daugybę vaizdo įrašų, bet vos tik ją išvydome, supratome, kad ji yra vienintelė tokia. Ji turėjo unikalų balsą ir galėjo juo išreikšti save“, prisiminė filmo prodiuseris Carteris Loganas. Be to, Nellie netapo kliūtis suvaidinti vyriškos lyties Marviną. Prodiuserio žodžiais, „tai buvo unikalus ir transformatyvus pasirodymas“.
C. Loganas taip pat pabrėžė, kad Nellie buvo paimta globoti. Todėl jis prašo visų, kam brangus Nellie atminimas: „Prašau, paimkite gyvūną iš prieglaudos – nepirkite ir neikite į veislyną – vien dėl Nellie atminimo“.
Prancūzų dalmatinas Jacques, filme „Lovoje su Viktorija“ (angl. „In Bed With Victoria“) suvaidinęs įsiutusį šunį, padedantį pasiųsti blogiuką už grotų, namo grįžo su Žiuri prizu.
Britų režisierius Kenas Loachas iš Kanų šiemet parsivežė ne tik Auksinę palmės šakelę, bet ir „Palm DogManitarian“ apdovanojimą už nuoseklų trikojų šunų įtraukimą į savo filmus. Šiemet jo filme „Aš, Danielis Bleikas“ (angl. „I, Daniel Blake“), pripažintam geriausiu šio festivalio filmu, pasirodė Shae, „reprezentuojanti nelaimėlius“ – tai dažnas motyvas, pasitaikantis jo filmuose, įskaitant ir naujausiąjį.
Kanuose šunims teikiamų prizų ceremonija pradėta rengti 2001 m. Ši idėja kilo Toby Rose‘ui, kuris tokiu būdu siekė pagerbti keturkojus aktorius. Laureatai dažniausiai yra gana lengvai nuspėjami. Ko gero, garsiausias šio apdovanojimo laimėtojas – Džeko Raselo terjeras Uggie, vaidinęs Michelio Hazanaviciaus filme „Artistas“ (angl. „The Artist“, 2011 m.). Juosta pelnė tris Auksinius gaublius bei buvo apdovanota penkiais Oskarais, tarp kurių – ir kaip geriausias filmas, Kanuose buvo įvertinta pagrindinio aktoriaus Jeano Dujardino vaidyba, o pats Uggie įamžino savo letenėlių atspaudą priešais „TLC Chinese Theater“ kino teatrą Holivude.
Praeitais metais „Palm Dog“ buvo pagerbti visi vengrų režisieriaus Kornélio Mundruczó filme „Baltas dievas“ (vengr. „Fehér isten“) vaidinę šunys. Šis filmas triumfavo ir paralelinėje Kanų kino festivalio programoje „Ypatingas žvilgsnis“ (pranc. „Un Certain Regard“).
„Palm Dog“ žiuri sudaroma iš prestižiškiausių tarptautinių filmų kritikų, tarp kurių šiemet atsidūrė Peteris Bradshaw („The Guardian“), Kaleemas Aftabas („The Independent“), Kate Muir („The Times“), Anna Smith („Metro“) ir Rita di Santo (‚Manifesto“).
Visas „Palm Dor“ laimėtojų sąrašas:
2016 m. – Nellie (už Marvino vaidmenį filme „Patersonas“/ „Paterson“, rež. Jim Jarmusch);
2015 m. – Lucky (už vaidmenį filme „Tūkstantis ir viena naktis“ / port. „As Mil e Uma Noites“, rež. Miguel Gomes);
2014 m. – Luke ir Body (už Hageno vaidmenį filme „Baltas dievas“ / vengr. „Fehér isten“, rež. Kornél Mundruczó);
2013 m. – Baby Boy (už vaidmenį filme „Už kandeliabro“ / angl. „Behind the Candelabra“, rež. Steven Soderbergh);
2012 m. – Banjo ir Poppy (už vaidmenį filme „Turistai“ / angl. „Sightseers“, rež. Ben Weathley);
2011 m. – Uggie (už vaidmenį filme „Artistas“/ angl. „The Artist“, rež. Michel Hazanavicius);
2010 m. – Boss (už vaidmenį filme „Tamara Driu“/ angl. „Tamara Drewe“, rež. Stephen Frears);
2009 m. – Dug iš filmo „Aukštyn“ (angl. „Up“, rež. Pete Docter, Bob Peterson);
2008 m. – Lucy (už vaidmenį filme „Vendė ir Liusė“/ angl. „Wendy and Lucy“, rež. Kelly Reichardt);
2007 m. – ex-aequo kolektyvinis apdovanojimas benamiams šunims iš filmo „Šunys! Beprotiškas nuotykis“ (taj. „Ma mha 4 khaa khrap“, rež. Pantham Thongsangl, Somkait Vituranich)
ir Yuki iš filmo „Persepolis“ (rež. Vincent Paronnaud, Marjane Satrapi);
2006 m. – Mops (už vaidmenį filme „Marija Antuanetė“/ angl. „Marie Antoinette“, rež. Sofia Coppola);
2005 m. – Bruno (už vaidmenį filme „Geltonojo šuns urvas“ / vok. „Die Höhle des gelben Hundes“);
2004 m. – kolektyvinis prizas visiems filme pasirodžiusiems šunims („Mondovinas“/ it. „Mondovino“, rež. Jonathan Nossiter);
2003 m. – Moses (už vaidmenį filme „Dogvilis“ / angl. „Dogville“, rež. Lars von Trier);
2002 m. – Tâthi (už vaidmenį filme „Žmogus be praeities“/ suom. „Mies vailla menneisyyttä“, rež. Aki Kaurismäki);
2001 m. – Otis (už vaidmenį filme „Metinių šventė“/ angl. „The Anniversary Party“, rež. Alan Cumming, Jennifer Jason Leigh).