Europos parlamento „LUX“ prizas atiteko „Mustangėms“

Turkų režisierės Denizės Gamze Ergüven debiutinis ilgametražis darbas „Mustangės“ (angl. „Mustang“), viena didžiausių šių metų sensacijų, į savo lentyną galės pasidėti dar vieną statulėlę. Bendras Prancūzijos, Turkijos ir Vokietijos filmas pelnė Europos parlamento teikiamą LUX prizą, finale įveikęs italo Jonas‘o Carpignano juostą „Viduržemio jūra“ (it. „Mediterranea“) ir bulgarų Kristinos Grozevos bei Petaro Valchanovo darbą „Pamoka“ (bulg. „Urok“).

„Šlovės aidas, kurį man suteikia šis prizas, skatina toliau užduoti klausimus, keliamus šiame filme, taigi už tai labai dėkoju“, kalbėjo D. G. Ergüven atsiimdama apdovanojimą. „Filme „Mustangės“ pasakojama apie tai, kaip penkios stiprios jaunos moterys nori išsivaduoti iš patriarchalinės ir hipokritinės visuomenės gniaužtų“, reziumavo Europos parlamento pirmininkas Martinas Schultzas, įteikęs prizą. „Šio prizo tikslas yra jautrumas įvairovei, kuriai siekiama suteikti kuo didesnę svarbą. Tačiau mes turime būti pasiruošę ginti tai, kas mus daro tokius, kokie mes esame, kai ką mes turime ginti nuo sunaikinimo, kurį sėja jaunuoliai, prisidengę savo kvaila ideologija.“, pridėjo jis, atsižvelgdamas į nesenas Europos aktualijas.

Tikru Kanų kino festivalio paralelinės programos „Dvi režisierių savaitės“ (pranc. „Quinzaine des réalisateurs“) atradimu tapęs filmas „Mustangės“ yra ir vienas iš nominantų artėjančiuose Europos kino apdovanojimuose bei yra teikiamas Oskarui kaip Prancūzijos kandidatas geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje. „Mustangės“ pasakoja apie penkias šiurinėje Turkijos dalyje gyvenančias seseris, kurių namai dėl moterims nepalankios religijos pamažu virsta kalėjimu.

LUX apdovanojimas, teikiamas atsižvelgiant į Europos parlamento narių balsus, skatina įvairovę ir socialinį ryšį Europos kine. Iš trijų finalininkų nugalėtoju paskelbtas filmas „Mustangės“, kaip geriausias LUX prizo koncepto pavyzdys. „LUX filmų dienos“ – renginiai, sudarantys dalį viso LUX prizo projekto, užtikrina, kad visi trys filmai, patekę į finalinį trejetuką, būtų parodyti visame žemyne – vėliau, remiantis žiūrovų balsavimo rezultatais, bus įtektas ir LUX publikos paminėjimo apdovanojimas.

LUX apdovanojimo ceremonija vyko lapkričio 24 d. Strasbūre, per Europos parlamento plenarinę sesiją. Ir ta nėra paskutinis su kinu susijęs renginys, kurį priims Europos parlamentas. Konferencija „Kino edukacija arba būtinybė padėti bendrus europinio kino kalbos pagrindus“, kuriai vadovaus Prancūzijos sinematekos direktorius Costa Gavras ir Europos parlamento nariai Bogdnas Wenta ir režisierius Petaras Valchanovas sukvies žinomus kino kūrėjus. Vėliau bus organizuojamas debatas „LUX apdovanojimas: aktualūs filmai kaip kultūrinės diplomatijos priemonės“, kuriame dalyvaus Europos parlamento nariai Elmaras Brokas ir Silvia Costa bei į finalinį trejetą patekusių filmų režisieriai. Galiausiai bus organizuojama diskusija lyčių lygybės audiovizualinėje industrijoje tema, kurią ves Europos parlamento vicepirmininkė Ulrike Lunacek, Europos parlamento narė Julie Ward, „EWA“ (Europos moterų audiovizualinių menų asociacija / angl. Europeen Women‘s Audiovisual Network) tinklo direktorė Francine Ravenay ir filmo „Pamoka“ pagrindinė aktorė Margita Gosheva bei LUX‘o prizą laimėjusi režisierė Denizė Gamze Ergüven.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles