Lapkritį sueina dešimt metų nuo ketvirtojo Hario Poterio serijos filmo „Haris Poteris ir Ugnies taurė“ (angl. „Harry Potter and the Goblet of Fire“). Ta proga pažiūrėkime, kurioj vietoj, lyginant su kitomis tragiškomis žūtimis, atsidūrė Sedrikas.
Mirtys Hario Poterio serijoje
Septynios visame pasaulyje mỹlimos J. K. Rowling knygos apie Harį Poterį didžiuosiuose kino ekranuose tapo aštuoniais milžiniško populiarumo sulaukusiais filmais, o jie, savo ruožtu, atnešė keletą itin liūdnų ir širdis virpinančių personažų mirčių. Pradedant Severijum Sneipu ir baigiant Albu Dumbldoru bei Sirijum Bleku, pristatome DAUG SIUŽETO VINGIŲ ATSKLEIDŽIANČIĄ retrospektyvą apie liūdniausias šios serijos mirtis.
10. ir 9. Nimfadora Tonks ir Remas Lubinas
„Haris Poteris ir Mirties relikvijos“ (angl. „Harry Potter and Deathly Hallows) antroje dalyje matome gerbėjų numylėtų dviejų personažų netektį – Lubinas buvo, ko gero, geriausias dėstytojas, kokį tik Haris ir jo draugai kada nors turėjo, o Tonks įnešė taip reikalingos ugnelės į Fenikso broliją. Taigi, nepaisant aplinkybių, buvo liūdna stebėti, kaip jie buvo užmušti. Tačiau, kaip sakyta, aplinkybės buvo nuviliančios – užuot aprašiusi paskutines Lubino ir Tonks akimirkas, kaip daugumos, kurie atsidūrė šiame sąraše, J. K. Rowling paprasčiausiai parodo jų kūnus, gulinčius tarp kitų. Jie nusipelnė geresnio išlydėjimo.
8. Alastoras Rukna „Baisioji Akis“
Kita mirtis, apie kurią sužinome, bet kuri nėra parodoma. Be to, nors ir buvo liūdna atsisveikinti su senuoju šiurkščiuoju Rukna pirmoje „Hario Poterio ir Mirties relikvijų“ dalyje, emocinis smūgis buvo ne toks didelis, kadangi jį palengvino žinojimas, jog tas Rukna, kurį mes pažįstam nuo „Ugnies taurės“ laikų, iš tiesų buvo Bartis Susitraukėlis Jaunesnysis. Galiausiai pabaigoje su tikruoju Rukna mes praleidome labai mažai laiko.
7. Hedviga
„Haris Poteris ir Mirties relikvijos“ knygoje krenta negyva nuo magiškos ugnies per pašėlusias šluotų gaudynes. Tačiau Davido Yates‘o režisuotame filme (pirmoje „Mirties relikvijų“ dalyje) ji yra tik nekalta auka – Hedviga įskrenda tiesiai vienam Mirties Valgytojui į veidą ir tokiu būdu atitraukia jį nuo Hagrido, Hario ir kitų, o šie tuo pasinaudoję nutolsta. Klausykitės Johno Williamso sukurtos muzikinės temos ir pagerbkite ikoniškiausią fikcinio pasaulio pelėdą.
6. Albas Dumbldoras
Natūralu, kad Dumblodorą mirtis ištiko tada, kai perskaitėme visą knygą ir geriau susipažinome su juo, nes J. R. Rowling yra žiauri manipuliatorė mūsų emocijomis. Galingiausio Hario Poterio serijos gerojo personažo mirtis šeštojoje dalyje „Haris Poteris ir Netikras princas“ (angl. „Harry Potter and the Half-Blood Prince“) signalizavo apie tai nuo pat pradžios iki pabaigos, tačiau nors ir buvo labai sunku atsisveikinti su jo tuo keistu manierizmu, žvelgiant iš retrospektyvinės pozicijos, faktas, kad Dumbldoras pats planavo savo mirtį, šiek tiek sušvelnina emocinį smūgį.
5. Severijus Sneipas
Iki pat „Mirties relikvijų“ pabaigos nebuvo aišku, ar Sneipas yra niekšingas išdavikas, nusipelnęs susidorojimo, ar aukščiausio lygio dvigubas agentas. Jo brutali mirtis nuo gyvatės įkandimo antrame „Mirties relikvijų“ filme ir ją sekęs prisiminimų srautas, užbaigė abu šiuos debatus ir tragišką Sneipo gyvenimą, praleistą siekiant išpirkti kelias nedovanotinas klaidas.
4. Sedrikas Digoris
Sedrikas pasirodė vienoj vienintelėj dalyje, bet iš jo periodiškų pasirodymų ketvirtojoje dalyje „Haris Poteris ir Ugnies taurė“ galima susidaryti stropaus gero vaikino įvaizdį. Kadangi J. K. Rowling yra žiauri, tai Sedrikas tapo idealiu aukos avinėliu, simbolizuojančiu serijos persivertimą į tamsesnę mąstyseną. Suo šiuo žalios šviesos blyksniu baigėsi visos kartos nekaltumas. Galbūt net dar svarbiau yra tai, kad nedaug laiko prieš tai mes girdime Sedriko vaiduoklį, prašantį grąžinti jo kūną jo tėvui – įrodymą, kad net ir magijos pasaulyje nėra atbulinės mirties.
3. Fredas Vizlis
Turėtume žinoti, kad „Haris Poteris ir Mirties relikvijos“ antrajai daliai pasiekus kulminaciją, nei vienas negalėjo jaustis saugus. J. K. Rowling čia sulaužė visas vaikų literatūros taisykles. Tad mums teko matyti mentorių, artimų šeimos narių ir net mylimų nepilnamečių personažų mirtis. Mūsų niekas nebūtų nustebinęs. Tačiau niekas nesitikėjo, kad J. K. Rowling smogs į visos serijos linksmumo šerdį. Net ir tamsiausiose serijos dalyse Fredas ir Džordžas Vizliai visada įnešdavo šviesos. Vieno iš jų numarinimas parodė, kad jokių laimingų pabaigų tikėtis negalima.
2. Sirijus Blekas
Viena yra nudobti nepilnametį personažą, kaip Sedrikas, bet atimti iš Hario vienintelį jam likusį giminaitį, yra tas pats, kas vaizdžiai tariant, būtų spardyti gulintį. Palaipsniui pridėdama emocinės galios Sirijaus mirčiai, J. K. Rowling tokiu būdu išvengė žaidimo šoko efektu. Paskutiniai „Hario Poterio ir Fenikso brolijos” (angl. „Harry Potter and Order of the Pheonix“) skyriai skirti gilesniam žvilgsniui į užplūdusį pyktį ir sielvartą. Scena, kur Haris piktai reikalauja Dumbldrorą atsakymų apie Sirijaus mirtį (tačiau atsakymų nėra), yra vienas emociškai įtempčiausių epizodų visoje serijoje.
1. Dobis
Kaip ir daugeliu jau minėtų atveju J. K. Rowling pasireiškia kaip klastinga liūdesio manipuliuotoja. Ji tiksliai žino, kaip sužaisti ir kaip išdėstyti įvykius, kad būtų pasiektas maksimalus emocinis poveikis, tad Dobio mirtis yra jos šedevras. Galima sakyti, kad į šią mirtį buvo sudėta viskas: pradedant Dobio žūtimi, siekiant išgelbėti Harį ir jo draugus nuo savo ankstesnio šeimininko, kuriam vergavo, iki Hario užsispyrimo pačiam iškasti Dobiui kapą.