„Filip“ – istorinis Lenkijos epas apie herojų su lietuviškomis šaknimis

Lenkų kino režisierius Michał Kwieciński pristato savo naujausią filmą „Filip,“ kuris pasakoja apie vienišą traumuotą žmogų II pasaulinio karo ir holokausto įkarštyje. Tai ne paprasčiausias filmas apie karą, bet filmas, kuris stengiasi atskleisti žmonių drąsą ir norą gyventi normaliai net absurdiškoje realybėje.

Pagrindinis filmo herojus yra 23-ejų Filipas Vencelis, Lenkijos žydas, kuris II Pasaulinio Karo metu atsiduria it uragano akyje. Naudodamasis Lietuvoje padirbtais prancūziškais dokumentais, jis įsidarbina padavėju ypatingai prabangaus viešbučio restorane. Šis viešbutis – aukščiausių nacių karininkų susitikimo vieta Franfurte prie Maino.

Tačiau Filipas turi tikslą ne tik gyventi, bet ir atkeršyti visas jo gyvenimo negandas sukūrusiems naciams. Tai jis daro labai savitais būdais, atlikdamas tai, dėl ko rasės tyrumą siekiantys išlaikyti vokiečių kariai yra linkę žudyti ne tik kitataučius ar itin nemėgstamą žydų rasę, bet ir savus. Tai itin žiaurus, jausmingas ir labiausiai purvina karo realybę atskleidžiantis paskaojimas, kokio kino teatruose nebuvo matoma nuo pat 2002 metais pasirodžiusi filmo „Pianistas“.

Filmas „Filip“ yra pagrįstas Leopoldo Tyrmando autobiografiniu romanu, kuris taip pat vadinasi „Filipas“. Leopoldas Tyrmandas buvo lenkų rašytojas, gyvenęs Vilniuje 1939-1941 metais, ir nuomavęsis kambarį Vilniaus Pamėnkalnio gatvėje, kuriame taip pat vyksta filmo veiksmas. Tyrmandas yra žinomas kaip džiazo tėvas Lenkijoje, o jo su bendraminčiais įsteigtas „Jazz Jamboree“ festivalis iki šiol yra populiarus.

Pagrindinį vaidmenį filme atlikęs aktorius Erykas Kulmas jaunesnysis, skyrė itin daug laiko ir pastangų pasiruošimui. Jis beveik metus stropiai mokėsi vokiečių kalbos (iki tol jos visiškai nesuprato), tobulino prancūzų kalbos žinias (jo herojus nacistinėje Vokietijoje apsimeta prancūzu), taip pat 32-ejų aktorius išmoko šokti (filmo protagonistas naktimis vienas šoka tamsoje, kad numaldytų viduje sukilusią įtampą, skausmą, neapykantą) ir priaugo bent dešimt kilogramų.

Jau dabar „Filip“ Lenkijoje yra laikomas vienu geriausiu istorinių filmų, o kartu yra ir vienas žiūroviškiausių kino kūrinių, kurį kasdien vis dar žiūri pilnos salės žiūrovų. „Filip“ Lietuvos kino ekranus pasieks jau balandžio 14 dieną.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles