Bendrą gruzinų ir lietuvių filmą lydi ypatinga sėkmė – nominacija Amerikos operatorių gildijos apdovanojimuose

Bendrą gruzinų ir lietuvių filmą lydi ypatinga sėkmė – nominacija Amerikos operatorių gildijos apdovanojimuose

Ypatinga tarptautinė sėkmė ir profesionalų pripažinimas lydi pirmą bendrą gruzinų ir lietuvių ilgametražį vaidybinį filmą „Namė“.

Prieš porą mėnesių šis viduriniosios kartos Gruzijos režisieriaus Zaza Chalvaši darbas pateko į trumpąjį Auksinių gaublių nominacijų sąrašą, o šiuo metu kūrybinė grupė laukia sprendimo vasario 9 d. vyksiančiuose Amerikos operatorių gildijos apdovanojimuose (ASC, The American Society of Cinematographers). „Namės“ operatorius Giorgi Švelidzė nominuotas apdovanojimui – Spotlight Awards. Į šį prizą pretenduoja filmai, kurie gali būti nerodyti kino teatrų repertuare, yra nekomerciniai etc.

Apdovanojimui nominuoti trys operatoriai – G. Švelidzės konkurentai yra režisierės Chloé Zhao filmo „The Rider“ (liet. „Raitelis“) operatorius Joshua Jamesas Richardsas ir režisieriaus Lukaso Dhonto filmo „Mergina“ (angl. „Girl“) operatorius Frankas van den Eedenas. Tai vieni garsiausių, tarptautiniuose festivaliuose paklausiausi filmai – 2017 m. Kanų kino festivalyje „Raitelis” pelnė C.I.C.A.E. prizą, 2018 m. „Mergina” – FIPRESCI prizą „Ypatingo žvilgsnio” programoje Kanuose. Amerikos operatorių gildijos apdovanojimai šįmet teikiami 33 -ąjį kartą, o apdovanojimų ceremonija bus ypatinga – ASC šiais metais švenčia šimtmečio jubiliejų.

„Mūsų kūrybinė grupė čia, Lietuvoje, visi labai džiaugiamės. Būti nominuotam šiam garbingam JAV kolegų prizui ir konkuruoti su tokiais garsiais kūriniais yra neeilinis pripažinimas. Nors jis nėra netikėtas, „Namė“ apkeliavo dešimtį festivalių, filmo režisūriniai, vaizdo, garso sprendimai pelnė daugybę komplimentų. Šaunu, kad prie filmo sėkmės prisidėjo ir mūsų kūrėjai“, – sako filmo koprodiuserė Lietuvoje Ieva Norvilienė („Tremora“).

„Namei“ muziką kūrė žymi Lietuvos atlikėja Jurga Šeduikytė, o filmo garso dizaino autorius yra Sidabrinės gervės ir Lietuvos kinematografininkų sąjungos apdovanojimo laureatas Jonas Maksvytis. Lietuvoje atlikti vaizdo ir garso postprodukcijos darbai, filmą iš dalies rėmė Gruzijos kino centras ir Lietuvos kino centras.

„Namė“ pasakoja apie nuošalią vietą, kurioje sugyvena krikščionys, musulmonai, ateistai. Tradicijos ir šiuolaikybės, tikėjimo ir cinizmo priešpriešas režisierius atskleidžia pasitelkęs istoriją apie Ali šeimą, kuriai patikėta saugoti gydančio ežero vandenis. Ali sūnums pasukus skirtingais keliais, tradiciją tęsia jų sesuo Namė. Pagrindinį vaidmenį filme suvaidino neprofesionali aktorė Mariska Diasamidzė.

Filmas Gruzijoje atrinktas siekti Oskaro nominacijos ir jau sulaukė teigiamų atsiliepimų įtakinguose leidiniuose „Variety“, „The Hollywood Reporter“. „Didžiojo kalnų kraštovaizdžio ir pagoniškų Gruzijos liaudies tradicijų giesme“ taip pavadino filmą „The Hollywood Reporter“ apžvalgininkas Dtephenas Daltonas. „Bendros gamybos su Lietuva filmas, dvasingas vizualinis Chalvaši eilėraštis buvo drąsus Gruzijos pasirinkimas Oskaro lenktynėse. (…) Bekompromisiu aukštojo meno stiliumi skurta „Namė“ ryškiai matoma festivaliuose ir pastebėta nišinės publikos, o jos išskirtinis grožis ir transcendentinė intonacija skirta posttarkovskiškos meditatyvinio misticizmo kino mokyklos gerbėjams“, – rašo „The Hollywood Reporter“.

Pasaulinė „Namės“ premjera įvyko Tarptautiniame Tokijo kino festivalyje, filmas rodytas Šanchajaus, Gioteborgo, Talino festivaliuose, Lietuvoje filmas buvo įtrauktas į Tarptautinio Vilniaus festivalio „Kino pavasaris“ programą „Festivalių favoritai“.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles