13 keistų faktų apie Edgaro Alano Po mirtį

Praėjusią savaitę mistiškų ir baugių istorijų žanro pradininko Edgaro Alano Po gerbėjai minėjo rašytojo mirties metines. Jo įtaka literatūrai ir net kinui – žanrui, kuris atsirado prabėgus daugiau nei pusei amžiaus po rašytojo mirties, neginčijama ir tęsiasi iki mūsų dienų.

Spalio 31 dieną kinuose bus pristatytas mistinis trileris „Stounhersto beprotnamis“ („Stonehearst Asylum“ aka „Eliza Graves“), kurio siužetas paremtas E. A. Po apsakymu „Daktaro Dervos ir profesoriaus Plunksnos sistema“. Pasakojimas žiūrovą nukels į nuošalų ir niūrų 19 amžiaus beprotnamį, į kurį atvykęs jaunas praktikantas susiduria su neįprastais gydymo metodais, keistu personalu ir susižavi išskirtinio grožio paciente.

E. A. Po gyvenimas, o ypač paskutinės jo dienos, ne mažiau paslaptingi nei kūryba. Prieš 165 metus keistomis aplinkybėmis įvykusi vos keturiasdešimties metų sulaukusio rašytojo mirtis iki šiol apipinta mįslingais voratinkliais. Siūlome susipažinti su trylika faktų, kurie susiję su E. A. Po mirtimi.

1. E. A. Po mirė keliaudamas į Filadelfiją, kur darbo reikalais ketino susitikti su poete Leona Loud. Šiuo metu poetė žinoma tik todėl, kad vienas paskutinių E. A. Po laiškų adresuotas būtent jai.

2. Kelionės iš Ričmondo į Filadelfiją išvakarėse savo sužadėtinei poetas pasirodė liguistas, tad ji patarė Edgarui apsilankyti pas gydytoją. Šis rekomendavo į kelionę nevykti, tačiau rašytojas nusprendė priešingai.

3. Likus keturioms dienoms iki savo mirties, išsekęs ir klejojantis E. A. Po buvo rastas Baltimorės gatvėse. Iki šiol taip ir nenustatyta, kaip jis atsidūrė tokioje būklėje, o pats rašytojas prieš mirtį nebuvo iki galo sąmoningas, tad pats to paaiškinti negalėjo.

4. E. A. Po mirė likus dešimčiai dienų iki antrųjų savo vedybų.

5. Praėjus kelioms savaitėms po E. A. Po mirties viena skrynia su jo daiktais buvo rasta Baltimorėje, o kita Ričmonde.

6. Netrukus po to, kai sužinojo apie Edgaro mirtį, jo uošvė pasigedo mylimos rašytojo katės, kuri greitai buvo rasta nugaišusi.

7. Kitą dieną po jo mirties rašytojo konkurentai išplatino šmeižikišką nekrologą, vėliau vienas jų parašė straipsnį, kuriame teigė E. A. Po buvus ne viso proto, kaltino jį girtuoklyste ir piktnaudžiavimu opiumu. Šis šmeižtas daugiau nei šimtmečiui suformavo visuomenės nuomonę apie E. A. Po.

8. Netrukus po rašytojo mirties jo tekstus spausdinančio žurnalo redaktorius pradėjo skleisti gandus apie tai, kad E. A. Po buvo rastas girtas. Atsakydamas į šiuos kaltinimus jo gydytojas Johnas Moranas parašė kelis straipsnius ir rašytoją ginančią knygą.

9. Sukurta daugybė teorijų, nuo ko mirė E. A. Po, tačiau tikroji priežastis taip ir nenustatyta. Yra teigiančių, kad jis nusižudė, buvo nužudytas, sirgo cholera, pasiutlige ar sifiliu.

10. E. A. Po plaukai po mirties tapo gerbėjų ir kolekcininkų taikiniu. Viena tokių sruogų šiuo metu saugoma E. A. Po muziejuje Ričmonde.

11. E. A. Po buvo palaidotas nepažymėtame kape Baltimorėje. Tik po metų poeto pusbrolis užsakė kapui paminklą, tačiau šis taip ir nepasiekė kapinių. Baigtą gaminti ir paruoštą pervežimui antkapį sunaikino nuo bėgių nuriedėjęs traukinys. 1875 metais E. A. Po palaikai buvo perlaidoti kitoje kapinių vietoje, o naujas paminklas pastatytas iš paaukotų lėšų.

12. 1885 metais rašytojo žmonos Virginijos palaikai buvo perlaidoti greta savo vyro. Nors ji mirė likus dviem metais ankščiau nei E. A. Po ir buvo palaidota šeimos kriptoje Bronkse, jos kapas, kartu su visomis kapinėmis, buvo panaikintas plečiantis miestui, tačiau E. A. Po leidėjas išsaugojo tai, kas buvo likę iš Virginijos Po. Pasakojama, kad iki perlaidojimo jis saugojo jos kaulus dėžėje, po savo lova.

13. 1860 metais mediume save vadinanti Lizzie Doten išleido nedidelį poezijos rinkinį, kuris, jos teigimu, buvo padiktuotas E. A. Po vaiduoklio.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles