Vietoj Wachowski brolių nuo šiol bus Wachowski seserys

Vietoj Wachowski brolių nuo šiol bus Wachowski seserys

Andy Wachowski, antrasis šeiminio dueto, sukūrusio „Matricos“ (angl. „The Matrix“) trilogiją, narys tapo transmoterimi ir nuo šiol vadinsis Lilly, kaip paskelbė vakar išplatintame pareiškime.

Lilly sesuo ir kūrybinė partnerė Lana, lytį pakeitė prieš keletą metų.
Savo pareiškime, duotame leidiniui „Windy City News“ Lilly teigė, kad buvo kilusi rizika, jog spauda atskleis visą tiesą apie ją. Savo pranešime Lilly nurodo, kad prie jos buvo priėjęs britų leidinio „Daily Mail“ reporteris, kuris paklausė, ar „negalėtų manęs nufotografuoti ir papasakoti mano istorijos, kuri yra tokia įkvepianti!“.

„Daily Mail“ požiūriui į transseksualų problemas Lilly negaili aštrios kritikos: „Tai buvo „naujienų“ tarnyba, suvaidinusi didžiulį vaidmenį formuojant visuomenės nuomonę apie Lucy Meadows – Didžiosios Britanijos translytę pradinės mokyklos mokytoją. Ir štai, kur buvę, kur nebuvę, jie jau stovi prie mano durų tarytum sakydami: „O, dar viena! Išvilkime jas į dienos šviesą, kad visi galėtų pamatyti!” – piktinosi Lilly. „Taigi taip, aš esu translytė. Ir, taip, man atlikta operacija“.

Netrukus po šio pareiškimo nevyriausybinės žiniasklaidos stebėsenos organizacijos GLAAD (anksčiau žinoma kaip Gėjų ir lesbiečių aljansas prieš šmeižtą, angl. Gay & Lesbian Alliance Against Defamation) translyčių asmenų žiniasklaidos programų direktorius Nickas Adamsas paskelbė savo pareiškimą, sveikinantį šią naujieną ir įspėjantį žiniasklaidą neperžengti leistinų ribų: „GLAAD yra nepaprastai laimingi, kad Lilly Wachowski šiandien gali būti pati savimi – tikroji ir autentiška, tačiau ji neturėtų būti verčiama atskleisti savo translytės tapatybės tol, kol pati tam nebus pasirengusi. Žurnalistai turi suvokti, kad yra visiškai nepriimtina demaskuoti translytį asmenį, lygiai kaip yra nepriimtina atskleisti, kad asmuo yra gėjus, lesbietė ar biseksualas“.

Wachowski duetas šlovės viršūnę pasiekė 1999 m. sukūrę „Matricą“, visa trilogija baigta 2003 m. Pernai metais tandemas pristatė fantastinį filmą „Jupiterė. Pabudimas“ (angl. „Jupiter Ascending“), kuriame vaidino Mila Kunis ir Channingas Tatumas. Neseniai kartu kūrė „Netflix“ televizijos kanalo serialą „8-pojūtis“ (angl. „Sense 8“).

Žemiau pateikiamas visas Lilly Wachowski pranešimo tekstas:

„ŠOKIRUOJANTIS LYTIES KEITIMAS – WACHOWSKI BROLIAI DABAR SESERYS!!!“

Tai antraštė, kurios laukiau per visus praeitus metus. Iki pat dabar – su baime ir/ ar susierzinimu. Kelis kartus „naujiena“ vos nepasklido. Apie kiekvieną tokį atvejį įspėdavo bloga žadantis elektroninis laiškas iš mano agento – žurnalistai yra prašę komentarų apie „Andy‘io Wachowskio lyties keitimo“ istoriją, kurią jie ketino publikuoti. Atsakydamas į šiuos grasinimus tai paviešinti prieš mano valią, paruošiau pareiškimą, kurį sudaro viena dalis šlapimo, viena dalis acto ir dvylika dalių benzino.

Pareiškime yra daug politiškai svarbių įžvalgų, susijusių su pavojumi, kurį sukelia translyčių asmenų demaskavimas; taip pat – siaubinga statistika apie translyčių asmenų savižudybes ir žmogžudystes. Neminint švelniai sarkastiško apibendrinimo apie tai, kad „atskleista“, jog mano tėvui į sėklides prieš pradedant kiekvieną iš vaikų buvo švirkščiamos vabzdžių maldininkų kraujo injekcijos, tam, kad gimtų supermoterų vada, skirta matriarchatiniam dominavimui. Gerai jau, tai megasarkastiška.

Bet tai neįvyko. Tos publikacijos redaktoriai neišspausdino pasakojimo, kuris iš esmės buvo nepadorus ir tikrai galėjo sukelti lemtingas pasekmes. Ir, į viską žvelgiant optimistiškai, kaip kad aš darau, buvau laiminga, galėdama susidoroti su tuo, kol tai dar nebuvo įsibėgėję.
Galiausiai vakar, kai ruošiausi eiti vakarieniauti, suskambėjo mano durų skambutis. Mano priekinėje verandoje stovėjo nepažįstamas vyras.

„Tai gali atrodyti šiek tiek keistai“, su anglišku akcentu pasakė jis.
Atsimenu, kad atsidusau.
Kartais tikrai sunku išlikti optimiste.

Jis pradėjo aiškinti, kad yra žurnalistas iš „The Daily Mail“ – didžiausios naujienų agentūros Didžiojoje Britanijoje ir kad tai neabejotinai yra ne bulvarinis laikraštis. Ir tai, kad aš tikrai turiu susitikti su juo rytoj arba kitą dieną, arba kitą savaitę, kad jis galėtų mane nufotografuoti ir papasakoti mano istoriją, kuri yra tokia įkvepianti! Ir tai, kad aš tikrai nenoriu, kad apie mane imtų šniukštinėti kas nors iš „National Enquire“, ar ne? Tarp kitko – „The Daily Mail“ – tikrai ne bulvarinis laikraštis…

Larry-Wachowski-et-Andy-Wachowski_max1024x768
Broliai Wachowski iki lyties pakeitimo operacijų

Aš ir mano sesuo Lana labai vengėme spaudos. Manau, kad kalbėti apie mano kūrybą yra beviltiškai nuobodu, o kalbėti apie save pačią yra tiesiog žudanti patirtis. Vienaip ar kitaip suvokiau, kad turėsiu pasirodyti publikai. Suprantate, kai gyveni kaip traslytis asmuo… tai yra gana sunku nuslėpti. Aš tik norėjau – man reikėjo šiek tiek laiko susitvarkyti su galva, pasijusti patogiai. Bet akivaizdu, kad tai sprendžiu ne aš.

Po to, kai jis man įteikė savo vizitinę kortelę ir aš uždariau duris, atgaminau, kur prieš tai man teko girdėti apie „The Daily Mail“. Tai buvo „naujienų“ tarnyba, suvaidinusi didžiulį vaidmenį formuojant visuomenės nuomonę apie Lucy Meadows – Didžiosios Britanijos translytę pradinės mokyklos mokytoją. Vedamasis „nebulvarinio“ laikraščio straipsnis demonizavo ją kaip darančią žalingą įtaką jautriam vaikų nekaltumui ir apibendrino: „jis ne tik atsidūrė netinkamame kūne – jis pasirinko ir netinkamą darbą.“ Apie ją sužinojau ne dėl tos priežasties, kad buvo translytė, tačiau dėl to, kad praėjus trims mėnesiams po to, kai„The Daily Mail“ išspausdino šį straipsnį, Lucy nusižudė.

Ir štai, kur buvę, kur nebuvę, jie jau stovi prie mano durų tarytum sakydami: „O, dar viena! Išvilkime jas į dienos šviesą, kad visi galėtų pamatyti!“

Būti translyčiu nėra paprasta. Gyvename pasaulyje, daugiausiai pagrįstu binarine lyčių samprata. Tai reiškia, kad būdamas translytis, turi susidurti su žiauria tikrove, kad likusį savo gyvenimą nugyvensi pasaulyje, kuris bus atvirai priešiškas tau.

Esu viena iš tų, kuriems pasisekė. Mane palaikė mano šeima ir turėjau iš ko sumokėti gydytojams, o terapeutai man suteikė galimybę iš tiesų išgyventi šį procesą. Translyčiai žmonės, neturintys paramos, lėšų ir privilegijų, neturi tokios prabangos. Daugelis neišgyvena. 2015 m. translyčių žmonių nužudymų skaičius šioje šalyje buvo didžiausias per visą istoriją. Šiurpinantis ir neproporcingai didelis aukų – translyčių spalvotųjų moterų – skaičius. Ir tai yra tik užregistruotos žmogžudystės, kadangi translyčiai žmonės nepatenka į tvarkingą binarinę žmogžudysčių statistiką, klasifikuojamą pagal aukų lytis, kas reiškia, kad skaičiai iš tiesų yra dar aukštesni.

Ir nors nuėjome jau gana ilgą kelią nuo „Avinėlių tylėjimo“ (angl. „Silence of the Lambs“), žiniasklaidoje vis dar tebesitęsia demonizacija ir šmeižimas, kur pateikiamas mūsų, kaip potencialių grobuonių, paveikslas, ir patariama mus laikyti atokiai netgi nuo prakeiktų tualetų. Vadinamieji „viešųjų tualetų“ ieškiniai, plintantys visoje šalyje, neužtikrina vaikų saugumo, bet verčia translyčius asmenis naudotis viešaisiais tualetais, kuriuose jie gali būti sumušti ar nužudyti. Mes nesame grobuonys, mes esame aukos.

Taigi, taip, aš esu translytė.
Ir, taip, man atlikta lyties keitimo operacija.

Tai aš atskleidžiau savo draugams ir šeimai. Dauguma mano bendradarbių irgi apie tai žino. Niekas dėl to nesuka galvos. Taip, mano nuostabios sesers dėka, jiems jau teko su tuo susidurti, tačiau jie taip pat yra tiesiog fantastiški žmonės. Be mano žmonos, draugų ir šeimos meilės bei palaikymo, nebūčiau ten, kur šiandien esu. Bet tie žodžiai, „translytis“ ir „transseksualas“ man yra sunkūs, kadangi abu jie prarado savo sudėtingumą asimiliavęsi su dominuojančia banga. Jie stokoja laiko ir erdvės niuansų. Būti translyčiu – tai, kas dažniausiai suprantama kaip egzistuojantis tarp dogmatiškos „vyro“ ir „moters“ terminologijos. O „transeksualas“ leidžia suprasti apie betarpišką perėjimą nuo vienos lyties prie kitos. Tačiau realybėje, mano realybėje, yra taip, kad man buvo atlikta lyties keitimo operacija, tačiau aš keisiuosi visą likusį gyvenimą toje begalinėje erdvėje, kuri egzistuoja tarp vyriškumo ir moteriškumo, tokioje pačioje, kuri egzistuoja dvejetainėje sistemoje tarp nulio ir vieneto. Reikia skatinti dialogą, tam, kad būtų supaprastinta ši binarinė sistema. Binariškumas yra netikras stabas.

lANA
Larry’is aka Lana Wachowski po lyties keitimo operacijos

Šiuo metu lyčių teorija ir queer teorija žeidžia mano mažas smegenis. Šios žodžių kombinacijos, tarsi laisvos formos džiazas, nerišliai žvanga ir sukuria disonansą mano ausyse. Labai noriu suprasti queer ir lyčių teorijas, tačiau jos tam priešinasi, kaip ir supratimas apie mano pačios tapatybę. Savo biure turėjau citatą, pasakytą José Muñoz, kurią jis man davė kaip gerai draugei. Paskendusi apmąstymuose aš kartais dėbsau į ją, bandydama iššifruoti jos prasmę, tačiau paskutinis sakinys rezonuoja: „Neįprastumas iš esmės kalba apie „dabar“ ir „čia“ atmetimą bei apie kito pasaulio galimybės atkaklumą.“

Taigi, aš ir toliau bandysiu būti optimistė, pridėdama savo petį prie Sizifo pastangų siekiant progreso, o savo pačios esybe būsiu kito pasaulio galimybės atkaklumo pavyzdys.

Lilly Wachowski

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles