Thomas‘as Vinterbergas pradeda filmuoti istorinę dramą „Kurskas“

Thomas‘as Vinterbergas pradeda filmuoti istorinę dramą „Kurskas“

Po pernai pasirodžiusios dramos „Komuna“ (dan. Kollektivet“), vaizdavusios aštuntojo dešimtmečio gyvenimą danų komunoje, režisierius Thomas‘as Vinterbergas grįžta prie anglakalbių filmų kūrimo ir jau pradėjo pagrindinius tarptautinio trilerio „Kurskas“ (angl. „Kursk“) filmavimo darbus. Būsimojoje juostoje pagrindinius vaidmenis atliks Oskaro laureatas britas Colinas Firthas („Karaliaus kalba“/ angl. „The King’s Speech“) ir Auksinės palmės šakelės laimėtoja prancūzė Léa Seydoux („Adelės gyvenimas. I ir II skyriai“ / pranc. „La vie d’Adèle. Chapitre I et II“).

Prieš pasirodant „Komunai“, kuri pernai tarptautiniame Berlyno kino festivalyje Anne‘ei Østerud atnešė geriausios aktorės titulą, o Europos kino apdovanojimuose Janusui Billeskovui Jansenui – prizą už geriausią montažą, T. Vinterbergas, vienas iš danų kino judėjimo „Dogma 95“ iniciatorių, taip pat režisavo anglakalbį filmą – tai buvo Thomas‘o Hardy‘io 1874 m. draminio romano „Toli nuo skubančios minios“ (angl. „Far from the Manding Crowd“, 2015 m.) ekranizacija. Tiesą sakant, neskaitant būtent šio paskutinio paminėto filmo, kol kas T. Vinterbergo anglakalbiai kūrybiniai bandymai didesnės sėkmės ir pripažinimo nesulaukė – ko nepasakysi apie jo daniškus kūrinius – užtenka paminėti „Dogmos 95“ pradžią simbolizavusią dramą „Šventė“ (dan. „Festen“, 1998 m.), nominuotą Auksiniam gaubliui, o Kanuose laimėjusią žiuri prizą, ar Oskarui ir Auksiniam gaubliui nominuotą dramą „Medžioklė“ (dan. „Jagten“, 2012 m.), kuri iš Kanų taip pat parsivežė tris prizus (tarp jų – apdovanojimas Madsui Mikkelsenui, kaip geriausiam aktoriui). Tačiau, panašu, režisierius nėra linkęs pasiduoti.

„Kurskas“, kuriam scenarijų parašė Oskaro nominantas Robertas Rodatas (nominacija už filmą „Gelbstint eilinį Rajeną“ / angl. „Saving Private Ryan“, 1999 m.), bus filmuojamas Belgijoje, Prancūzijoje ir Norvegijoje. Filme atgims įvykiai, aprašyti britų žurnalisto Roberto Moore‘o knygoje „Laikas mirti: nepapasakota Kursko tragedijos istorija“ (angl. „A Time to Die: the Untold Story of the Kursk Tragedy“, 2002 m.)

2000 m. rugpjūčio 12 per karines pratybas Barenco jūroje nuskendo Rusijos „Oscar II“ tipo atominis karinis povandeninis laivas „Kurskas“. Nelaimę sukėlė du dideli (4 balų pagal Richterio skalę) torpedų sprogimai – kaip manoma po 2001 m. atliktų tyrimų, greičiausiai vienoje iš torpedų užsidegė kuras (pasenęs ir nestabilus vandenilio peroksidas, nenaudojamas jau daugiau kaip 50 metų), kas nulėmė ir kitų torpedų detonavimą. Per sprogimus žuvo 118 povandeninio laivo įgulos narių, tačiau 23 pavyko išgyventi ir jie siuntė pagalbos signalus. Tuomet dar tik neseniai išrinktas Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas atostogavo ir sprendimai dėl gelbėjimo operacijos buvo priimami labai lėtai. Rusija labai ilgai delsė pripažinti nelaimę ir atsisakė tarptautinės pagalbos – Rusijos karinis laivynas apie ją paskelbė tik praėjus 11 valandų, nuo žiniasklaidos buvo slepiami žuvusiųjų sąrašai, nebuvo susisiekta su artimaisiais, galiausiai tik po penkių dienų prie gelbėjimo misijos buvo leista prisidėti Norvegijos ir Didžiosios Britanijos ekspertams. Tačiau pagalba atvyko per vėlai – sprogimus išgyvenę 23 įgulos nariai jau buvo mirę nuo deguonies stygiaus.

Istorinėje dramoje bus parodyta ši katastrofa, valdžios nekompetencija, jūreivių desperatiška kova už gyvybę ir jų artimųjų pastangos įveikti politines kliūtis bei neįmanomus reikalavimus, tam kad juos išgelbėtų. Be jau minėtų C. Firtho ir L. Seydoux juostoje taip pat vaidins belgai Matthias Schoenaerts‘as, jau filmavęsis T. Vinterbergo dramoje „Toli nuo skubančios minios“, ir Guido De Craene‘as, švedai Maxas von Sydowas ir Michaelis Nyqvistas, danai Larsas Brygmannas, Aske Bangas, Magnusas Millangas ir Martinas Greisas, austras Peteris Simonischekas, vokietis Martinas Brambachas bei škotas Geoffrey Newlandas.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles