Pristatytas 2019 m. Kanų festivalio plakatas

Pristatytas 2019 m. Kanų festivalio plakatas

Pačiame viršuje. Laikydama pusiausvyrą. Pasilipusi ant abejingo techniko. Įsikibusi į kamerą, kuri, atrodo, ją tiesiog įtraukė. Jauna 26-erių metų moteris filmuoja savo pirmą kino juostą.

Šis vaizdas nukelia mus į 1954 m. rugpjūtį, Seto miesto Pointe Courte rajoną. Akinančioje vasaros šviesoje Silvia Monfort ir Philippe’as Noiret eina savo trapios meilės keliu tarp kovojančių žvejų, užsiėmusių moterų, žaidžiančių vaikų ir šmirinėjančių kačių. Natūralios dekoracijos, lengva kamera, kuklūs ištekliai. Agnès Varda, Jeano Vilaro vadovaujamo Nacionalinio teatro (Théâtre national populaire) fotografė su savo „Trumpuoju iškyšuliu“ (pranc. „La Pointe Court“), parodytu 1955 m. Kanų festivalyje Antibų gatvėje esančioje salėje, skelbė naujo kino pradžią ir ji buvo vienintelė jo režisierė.

Tarsi manifestas, ši plakatui parinkta nuotrauka atspindi visa tai, kas buvo Agnès Varda: aistrą, drąsą, žaismingumą. Savybės, būdingos laisvai menininkei, nesustojusiai tobulėti. 65 metai kūrybos ir eksperimentavimo – beveik tiek pat, kiek gyvuoja Kanų kino festivalis, kasmet džiaugsmingai pasitinkantis rodančius, drįstančius ir kylančius žvilgsnius. Kuris žino, kaip prisiminti.

Ji mėgo sakyti: „Aš nesu moteris sineastė – aš esu sineastė“. Ji dažnai atvykdavo į Kanus parodyti savo filmų: 13 kartų jos darbai buvo įtraukti į Oficialią programą. 2005 m. ji buvo pagrindinės žiuri narė, o 2013 m. pirmininkavo „Auksinės kameros“ (pranc. „Caméra d‘or“) žiuri. 2015 m. atsiimdama Garbės palmės šakelę už gyvenimo nuopelnus ji kalbėjo apie „pasipriešinimą ir ištvermę labiau nei apie garbę“ ir apdovanojimą dedikavo „visiems išradingiems ir drąsiems sineastams, kuriantiems originalų kiną – tiek vaidybinį, tiek dokumentinį, – neapšviestiems ryškių šviesų, tačiau nesustojantiems“.

Avangardiniai ir populiarūs, intymūs ir universalūs jos filmai prasiskynė kelią. Taigi, pačiame šios piramidės viršuje – Agnès Varda, nukreipusi žvilgsnį į Kanų paplūdimį, jauna ir amžina, bus 72-ojo Kanų kino festivalio įkvėpimo švyturys.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles