Prasideda aktorių streikas: aktoriai bei rašytojai streikuoja kartu prieš didžiąsias Holivudo studijas

Prasideda aktorių streikas: aktoriai bei rašytojai streikuoja kartu prieš didžiąsias Holivudo studijas

74-ą dieną einantis rašytojų streikas įgavo naują pagreitį, kai nuo penktadienio prie jų prisijungė ir aktorių gildija.

Streikas startavo gegužės antrą dieną, kuomet virš 10000 WGA (Writers Guild of America) rašytojų gildijos narių išėjo į gatves kovoti prieš AMPTP (Alliance of Motion Picture and Television Producers) didžiųjų studijų vadovų aljansą. Trumpai ir paprastai – WGA reikalauja naujų patenkinamų atlyginimų bei darbo sąlygų, atsižvelgiant į industrijos pasikeitimus su internetinėmis platformomis, bei griežto reguliavimo siekiant išvengti rašytojų pareigų perdavimą dirbtinio intelekto programoms. Kitoje pusėje esanti AMPTP priešinasi šiems reikalavimams norėdami išlaikyti būsimą tvarką ir stabilų turinio išleidimą su kuo mažiau išlaidų.

Nuo gegužės antros dienos, WGA iškėlė taisykles rašytojams, draudžiančias jiems užsiimti scenarijaus darbais. To pasekoje, daugybė televizijos laidų buvo sustabdyta, serialai bei filmai atidėti. Iki birželio pabaigos vyko derybos tarp WGA ir AMPTP siekiant surasti abi puses tenkinantį sprendimą ateičiai, vėliau studijų vadovai pastūmė galutinę datą iki liepos vidurio. Deja, sprendimas nebuvo pasiektas ir streikas tęsiasi toliau.

Daugybė Amerikos organizacijų bei gildijų išreiškė paramą rašytojams šioje kovoje. Šiuo atveju tai nėra paprastas reikalavimas pakelti algas. Dabartinis streikas yra simbolinė kova prieš didžiųjų studijų bei korporacijų vadovus, kurie tenkinasi milijoninėmis algomis, kol už jų sėkmę atsakingi rašytojai bei darbuotojai lieka be darbo ir negauna padoriam pragyvenimui. Didžiausią paramą išreiškė SAG (Screen Actors Guild) aktorių gildija, kurie irgi kentė nesąžiningas sąlygas ir kėlė papildomą spaudimą AMPTP vadovams. Jei derybų sprendimas nebus pasiektas iki liepos vidurio, SAG taip pat prisijungs prie streiko. Taigi, nuo liepos 14 dienos pirmą kartą nuo 1960 metų aktoriai bei rašytojai kartu streikuoja prieš Holivudą.

SAG gildiją sudaro apie 160 tūkstančių įvairaus lygio aktorių, žurnalistų, šokėjų, dainininkų, choreografų, kaskadininkų ir daug daugiau įvairių sričių profesionalų. Jų reikalavimai šiame streike yra panašūs į rašytojų: atitinkamai pakeisti atlyginimai ir darbo sąlygos atsižvelgiant į rezultatus internetinėse platformose, taip pat ir reguliuoti dirbtinio intelekto pavojus, kuomet aktoriaus veidas gali būti paimtas ir naudojamas be jo sutikimo („Juodojo Veidrodžio“ (angl. „Black Mirror“) epizodas „Joan is Awful“ išėjo tinkamiausiu laiku). Ir panašiai kaip rašytojams, SAG uždraudė aktoriams atlikti savo darbus – vaidinti, prisidėti prie filmų ar juos reklamuoti.

Tad kai nėra rašytojų filmams rašyti ir aktorių juose vaidinti, Holivudas priešais save turi dar didesnę krizę nei pandemija. Prie studijų susidariusias didžiules piketo linijas sudaro ne tik tūkstančiai nežinomų veidų, kurie prisideda prie filmų kūrimo, bet prie streiko prisilieja ir didžiausi Holivudo aktoriai. Štai Londone vykusi „Openheimerio“ (angl. „Oppenheimer“) premjera buvo valanda paankstinta, kad pagrindiniai aktoriai spėtų pasirodyti ant raudono kilimo prieš streikui prasidedant. Aktoriai iki premjeros pabaigos neišbuvo – jie paliko ją anksčiau, kad galėtų ruoštis streikui. Visi protesto metu pasirodysiantys projektai nuo dabar negaus marketingo postūmio, nes aktoriai negalės atlikti interviu bei reklamuoti filmo tiek žiniasklaidoje tiek socialiniuose tinkluose ir tai gali pakenkti studijų pelnui. Aktoriai taip pat nedalyvaus tokiose parodose kaip „Comic-Con“, kurios pastaraisiais metais tarnavo kaip didžiulė reklama studijų projektams ir užsitęsus protestui metų pabaigoje vykstančios apdovanojimų ceremonijos taip pat gali būti atšauktos.

Vidiniai šaltiniai teigia, kad AMPTP aljansas jaučia pasekmes ir panikuoja, bet nėra linkęs lengvai pasiduoti ir siekia bet kokia kaina išsaugoti juos tenkinančias darbo sąlygas. Pranešta, kad viena iš jų strategijų yra tempti laiką iki spalio, kuomet daugumai streikuotojų baigsis santaupos ir tikrai pajaus finansinį stygių, tuomet studijos turės geresnę derybų poziciją. Taip pat buvo paviešintas vienas iš studijos alijanso pasiūlymų dėl dirbtinio intelekto naudojimo ant aktorių – už vienkartinę ir nedidelę sumą, aktorius leidžia nuskenuoti savo veidą ir studijos gali jų naudoti bet kokioje jų produkcijoje, be jokių išlygų, neribotam laikui. Kitaip sakant, visi yra nusiteikę, kad kova bus ilga ir sunki.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles