Šeštadienį baigėsi 71-asis tarptautinis Kanų kino festivalis, kuriame per dvylika dienų sukosi žvaigždės ir filmai iš viso pasaulio. Žiuri, kuriai pirmininkavo australų aktorė dviejų Oskarų laureatė Cate Blanchett paskelbė, kas, jų sprendimu, šiemet nusipelnė apdovanojimų. Panašu, kad priimtą sprendimą padiktavo emocijos ir taktiškumas – Auksinė palmės šakelė atiteko japono Hirokazu Kore-eda subtiliai dramai „Vagiliautojai“ (jap. „Manbiki kazoku“). Penktas kartas, dalyvaujant Kanų konkursinėje programoje, nemelavo – prieš tai H. Kore-edos filmai buvo apdovanoti dukart: 2013 m. drama „Koks tėvas, toks ir sūnus“ (jap. „Soshite chichi ni naru“) pelnė žiuri prizą, o 2004 m. jo režisuotoje juostoje „Niekas nežino“ (jap. „Dare mo shiranai“) vaidinęs Yûya Yagira pripažintas geriausiu aktoriumi.
Tarp 2018 m. Kanų festivalio laureate vis tik dominavo europietiški flmai. Pirmą kartą įteiktas unikalus apdovanojimas – Specialioji Auksinė palmės šakelė, skirta Šveicarijos pilietybę turinčiam legendiniam Jeanui-Lucui Godardui už jo filmą „Vaizdų knyga“ (pranc. „Le livre d‘image“). Prizas už geriausią režisūrą atiteko lenkų režisieriui Pawelui Pawlikowskiui už juodai baltą juostą „Šaltasis karas“ (lenk. „Zimna wojna“). Dvigubai džiaugtis gali Italija – geriausio aktoriaus prizas atiteko Marcello Fonte, suvaidinusiam Matteo Garrone‘s filme „Dogman“; o Alice Rohrwacher, 2014 m. už filmą „Stebuklai“ (it. „Le meraviglie“) apdovanota Didžiuoju žiuri prizu, šiemet konkursinėje programoje pristačiusi juostą „Laimingasis Ladzaras“ (it. „Lazzaro felice“), buvo įvertinta už geriausią scenarijų. Analogiškas apdovanojimas (ex æquo) atiteko ir iraniečiui Jafarui Farhadi, rašiusiam juostos „Trys veidai“ (pers. „Se rokh“) scenarijų.
Geriausia aktore, pirmą kartą Kanų istorijoje, pripažinta Kazachstano atstovė Samal Yeslyamova, atlikusi pagrindinį vaidmenį Sergejaus Dvortevojaus filme „Aika“ (rus. „Ayka“). Žiuri prizas skirtas libaniečių režisierės Nadine Labaki juostai „Kafarnaumas“ (pranc. „Capharnaüm“), Didysis prizas – amerikiečio Spike‘o Lee filmui „Juodaodis iš Kukluksklano“ (angl. „BlacKkKlansman“). Festivalio direktoriaus Thierry Frémaux sprendimas šiemet atsisakyti „tradicinių“ konkursinės programos dalyvių (t. y. nuolat į ją patenkančių režisierių filmų) ir taip įlieti šviežio kraujo pasiteisino su kaupu. Laureatų sąraše atsispindi plati įvairovė, tiek skirtingų stilių, tiek geografine prasme – europietiškus filmus papildo stiprūs darbai iš Azijos, Artimųjų Rytų ir Šiaurės Amerikos.
Žvelgiant į ateitį, nereikėtų pro akis praleisti to fakto, kad „Auksinės kameros“ (pranc. „Caméra d‘Or“) apdovanojimą, teikiamą už geriausią debiutinį ilgametražį filmą pelnė belgų režisierius Lukas Dhontas su savo juosta „Mergina“ (angl. „Girl“), kuri buvo pristatyta paralelinėje „Ypatingo žvilgsnio“ (pranc. „Un certain regard“) konkursinėje programoje. Šis filmas taip pat apdovanotas už geriausią vaidybą bei gavo FIPRESCI prizą.
Pateikiame visą laureatų sąrašą:
Auksinė palmės šakelė (pranc. Palme d‘Or):
„Vagiliautojai“ (jap. „Manbiki kazoku“, rež. Hirokazu Kore-eda)
Didysis prizas:
„Juodaodis iš Kukluksklano“ (angl. „BlakkKlansman“, rež. Spike Lee)
Žiuri prizas:
„Kafarnaumas“ (pranc. „Caharnaüm“, rež. Nadine Labaki)
Geriausia režisūra:
„Šaltasis karas“ (lenk. „Zimna wojna“, rež. Pawel Pawlikowski)
Geriausias scenarijus (ex-æquo):
Alice Rohrwacher („Laimingasis Ladzaras“ / it. „Lazzaro felice“);
Jafar Panahi („Trys veidai“/ pers. „Se rokh“)
Geriausia aktorė:
Samal Yeslayamova („Aika“/ rus. „Ayka“, rež. Sergey Dvortsevoy)
Geriausias aktorius:
Marcello Fonte („Dogman“, rež. Matteo Garrone)
Specialioji Auksinė palmės šakelė:
„Vaizdų knyga“ (pranc. „Le livre d‘image“, rež. Jean-Luc Godard)