Paskelbti 70-ojo Kanų kino festivalio laureatai

Paskelbti 70-ojo Kanų kino festivalio laureatai

Kol iki apdovanojimų ceremonijos buvo svarstoma, kad dėl Auksinės palmės šakelės šiemetiniame Kanų kino festivalyje rimčiausiai susikauti turėtų ruso Andrejaus Zvyaginstevo „Nemeilė“ (rus. „Nelyubov“) ir prancūzo Robino Campillo „120 dūžių per minutę“ (pranc. „120 battement par minute“), ispanų kino metro Pedro Almocóvaro vadovaujama žiuri priėmė savo sprendimą, kuris šiek tiek skyrėsi nuo išankstinių spėlionių. Tik šiemet, priešingai nei dvejus paskutinius metus iš eilės, garbioji Kanų žiuri nustebino gerąja prasme. Tad pagrindinis 70-jo Kanų kino festivalio apdovanojimas – Auksinė palmės šakelė – atiteko švedų režisieriaus Rubeno Östlundo komiškai dramai „Kvadratas“ (angl. „The Square“). Tokį sprendimą žiuri priėmė vadovaudamasi kinematografijos reiklumu bei intelektualumu. Pačiam R. Östlundui tai yra puikus laimėjimas dar ir dėl to, kad pagrindinėje konkursinėje programoje jis dalyvavo pirmą kartą – prieš tai jo filma buvo rodyti „Ypatingo žvilgsnio“ (pranc.. „Un certain regard“) programoje („Force Majeur“ 2014 m. ir „Atsitiktinumai“ (šved. „De ofrivilliga“) 2008 m.) bei paralelinėje programoje „Dvi režisierių savaitės“ (pranc. „Quinzaine des rélisateurs“) („Žaidimas“ (angl. „Play“) 2011 m.). R. Östlundas taip pat tapo antruoju švedu, laimėjusiu kino festivalį – iki šiol tą padaryti pavyko tik jo tėvynainiui Alfui Sjöbergui tolimais 1951 m. su filmu „Freken Julija“ (šved. „Fröken Julie“). Tiesa, tuomet pagrindinis festivalio prizas dar nesivadino Auksie palmės šakele.

Tarp 2017 m. Kanų kino festovalio laureatų dominuoja europietiški filmai. Didįjį prizą laimėjo prancūzo Robino Campillo drama „120 dūžių per minutę“, geriausia aktore pripinta vokietė Diane Kruger, už vaidmenį savo tėvynainio Fatiho Akino filme „Iš niekur“ (vok. „Aus dem Nichts“). Graikai Yorgos Lanthinmos‘as ir Efthimis Filipou („Šventojo elnio nužudymas“ / angl. „The Killing of a Sacred Deer“) bei škotė Lynne Ramsay („Tu niekada iš tikrųjų čia nebuvai“ / angl. „You Were Never Really Here“) pasidalijo prizą už geriausią scenarijų.

Vaidmuo šios režisierės sukurtoje juostoje atnešė apdovanojimą amerikiečių aktoriui Joaquinui Phoenixui. Dar vienas apdovanojimas amerikiečiams atiteko už geriausią režisūrą – jis atiteko Sofiai Coppolai („Apgautasis“ / angl. „The Beguiled“). Jau minėtas anksčiau kaip vienas favoritų įvardytas ruso A. Zvyaginstevo „Nemeilė“ (rus. „Neylubov“) apdovanotas „tik“ žiuri prizu. Specialus apdovanojimas 70-ojo jubiliejinio Kanų kino festvalio proga įteiktas australų aktorei Nicole Kidman, kurią šiemet Kanuose buvo galima išvysti net trijuose filmuose: „Šventojo elnio nužudymas“, „Apgautasis“ (pargdindinė konkursinė programa) ir nekonkursinės programos filme „Kaip kalbėtis su merginomis vakarėliuose“ (angl. „How to Talk with Girls at Parties“).

Šiemetinė Kanų kino festivalio pagrindinė konkursinė programa buvo kai niekad homogeniška – joje praktiškai nebuvo vieno ar kelių filmų, kurie stipriai išsiskirtų iš kitų ir kuriuos būtų entuziastingai palaikę žiūrovai bei kritikai (kurių skonis, žinia, kartais irgi svyruoja). Vis tik čia buvo ir daugybė puikių kino darbų, kurie vienas nuo kito skyrėsi tik tam tikrais niuansais ar aspektais, tačiau to užteko kritikai radikaliai pasidalyti į dvi stovyklas.

„Auksinę kamerą“ (pranc.. „Camera d‘Or“), teikiamą už geriausią debiutinį ilgametražį filmą, šiemet laimėjo prancūzų režisierė Léonor Seraille, kurios juosta „Jauna moteris“ (pranc. „Jeune femme“) buvo pristatyta „Ypatingo žvilgsnio“ programoje.

2017 m. Kanų kino festivalio laureatai:

Auksinė palmės šakelė („Palme d‘Or) :

„Kvadratas“ (angl. „The Square“, rež. Ruben Östlund /Švedija)

Didysis prizas:

„120 dūžių per minutę“ (pranc. „120 battement par minute“, rež. Robin Campillo / Prancūzija)

Geriausia režisūra:

Sofia Coppola („Apgautasis“ / angl. „The Beguiled“, JAV)

Geriausia aktorė:

Diane Kruger („Iš niekur“ / „Aus dem Nichts“, rež. Fatih Akin / Vokietija)

Geriausias aktorius:

Joaquin Phoenix („Tu niekada iš tikrųjų čia nebuvai“ / angl. „You Were Never Really Here“, rež. Lynne Ramsay / JAV, Prancūzija)

Geriausias scenarijus (ex-aequo):

Yorgos Lanthimos, Efthymis Filppou („Šventojo elnio nužudymas“ / angl. „The Killing of Sacred Deer“, rež. Y. Lanthimos / Airija, Didžioji Britanija)

Lynne Ramsay („Tu niekada iš tikrųjų čia nebuvai“)

Žiuri prizas:

„Nemeilė“ (rus. „Nelyubov“, rež. Andrey Zvyagintsev / Rusija, Prancūzija)

70-jo jubiliejinio Kanų kino festivalio prizas:

Nicole Kidman

Ugnikalnio prizas:

Josefin Åsberg („Kvadratas“) – už dekoracijas

Auksinė kamera (Camera d‘Or):

„Jauna moteris“ (pranc. „Jeune femme“, rež. Léonor Serraille / Prancūzija

Auksinė palmė šakelė (trumpametražių filmų konkursas):

„Švelni naktis“ (angl. „A Gentle Night“, rež. Qiu Yang / Kinija)

Specialusis paminėjimas (trumpametražių filmų programa):

„Stogas“ (suom. „Katto“, rež. Teppo Airaksinen / Suomija)

Ypatingo žvilgsnio programa:

Ypatingo žvilgsnio prizas:

„Nuosėdos“ (pers. „Lerd“, rež. Mohammad Rasoulof / Iranas)

Ypatingo žvilgsnio žiuri prizas:

„Abrilės dukterys“ (isp. „Las hijas de Abril“, rež. Michel Franco / Meksika)

Geriausia aktorė:

Jasmine Trinka („Fortunata“, rež. Sergio Castellitto / Italija)

Prizas už kino poetiką:

„Barbara“ (rež. Mathieu Amalric / Prancūzija)

Geriausia režisūra:

Teylor Sheridan („Vėjo upė“ / angl. „Wind River“)

Pirmasis Cinéfondation prizas:

„Polas yra čia“ (pranc. „Paul est là“, rež. Valentina Maurel / Prancūzija)

Antrasis Cinéfondation prizas:

„Gyvulys“ (per. „Heyvan“, rež. Bahman Ark, Bahram Ark / Iranas)

Trečiasis Cinéfondation prizas:

„Du paklydusieji mirė“ (pranc. „Deux égarés sont morts“, rež. Tomasso Usberti / Prancūzija)

F.I.P.R.E.S.C.I. prizas:

„120 dūžių per minutę“

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles