Europos parlamento pirmasis viceprezidentas Antonio Tajani bei Kultūros ir švietimo komisijos pirmininkė Silvia Costa penktadienį per Venecijos dienų spaudos konferenciją paskelbė tris finalistus, kurie tęs kovą dėl LUX prizo. Jais tapo Jonas‘o Carpignano „Mediterranea“ (Italija, JAV, Vokietija, Prancūzija, Kataras), Deniz‘ės Gamze Ergüven „Mustangas“ (angl. „Mustang“, Prancūzija, Vokietija, Turkija, Kataras) ir Kristinos Grozevos bei Petaro Valchanovo „Pamoka“ (bulg. „Urok“, Bulgarija, Graikija).
Po pristatymo Venecijoje šie trys filmai, kaip ir ankstesnių metų finalistai, spalio – gruodžio mėnesiais bus rodomi visose 28 Europos Sąjungos šalyse narėse. LUX prizo tikslas yra peržengti geografinius ir kalbinius barjerus Europoje – to bus siekiama titruojant į finalą patekusius filmus 24 oficialiomis ES kalbomis bei rodant juos įvairiuose Europos miestuose ir festivaliuose.
Šiais metais į finalą patekę filmai yra jaunų ir perspektyvių režisierių, keliančių visai Europai aktualius klausimus ir įrodančių savo išskirtinį meninį talentą, ilgametražiai debiutai. J. Carpignano savo filme jautriai pasakoja apie migrantus, kurie nelegaliai kerta Viduržemio jūrą, Europoje ieškodami laisvės ir saugumo. D. G. Ergüven filme rodomos jaunos merginos, įkalintos atgyvenusių tradicijų ir vyrų įtakos vis dar stipriai veikiamos visuomenės. Galiausiai, K. Grozeva ir P. Valchanovas savo dėmesį sutelkė į mokyklinę aplinką ir parodo, kaip finansiniai sunkumai gali sugriauti patogų gyvenimą.
Europos parlamentarai balsuodami išrinks devintojo LUX prizo nugalėtoją, kuris bus paskelbtas lapkričio 25 d. Laimėjęs filmas taip pat bus pritaikytas regėjimo ir klausos negalią turintiems žiūrovams bei bus palaikoma jo sklaida viso pasaulio kino teatruose.
Šiemet LUX prizas turi ypatingą reikšmę, atsižvelgiant į vykstančias diskusijas dėl Bendrosios skaitmeninės rinkos projekto ir autorių teisių reformos. LUX prizas, peržengiantis nacionalines ribas ir kalbinius skirtumus, yra konkretus europinio kino vienybės pavyzdys.
Ankstesniais metais LUX prizą laimėjo šie filmai: 2014 m. – „Ida“ (rež. Pawel Pawlikowski, Lenkija, Danija, Prancūzija, Didžioji Britanija), 2013 m. – „Lūžęs gyvenimo ratas“ (angl. „The Broken Circle Breakdown“, rež. Felix van Groeningen, Belgija, Nyderlandai), 2012 m. – „Šun Li ir poetas“ (it. „Io sono Li“, rež. Andrea Segre, Italija, Prancūzija), 2011 m. – „Kilimandžaro sniegynai“ (pranc. „Les neiges du Kilimandjaro“, rež. Robert Guédiguian, Prancūzija), 2010 m. – „Kai mes išeinam“ (vok. „Die Fremde“, rež. Feo Aladag, Vokietija), 2009 m. – „Sveiki atvykę“ (angl. „Welcome“, rež. Philippe Lioret, Prancūzija), 2008 m. – „Lornos tylėjimas“ (pranc. „Le silence de Lorna“, rež. Jean-Pierre Dardenne ir Luc Dardenne, Belgija, Prancūzija, Italija, Vokietija) ir 2007 m. – „Iš kitos pusės“ (vok. „Auf der anderen Seite“, rež. Fatih Akin, Vokietija, Turkija, Italija).