Paskelbtas 2019 m. kandidatų į Oskarus geriausio užsienio filmo kategorijoje trumpasis sąrašas

Paskelbtas 2019 m. kandidatų į Oskarus geriausio užsienio filmo kategorijoje trumpasis sąrašas

2019 m. Oskarams savo kandidatus pateikė 87 šalys – šiek tiek mažiau nei pernai, kai į Oskarą šioje kategorijoje pretendavo 92 filmai. Pavadinimai, atsidūrę trumpajame sąraše, nenustebino – būtent šie filmai išankstinėse prognozėse dažniausiai buvo įvardijamai kaip favoritai toliau tęsti savo kelionę Oskaro link.

Didžioji dalis filmų, patekusių į trumpąjį sąrašą, į jį persikraustė tiesiai iš Kanų kino festivalio. Nieko stebėtino, kad čia randame tokias juostas kaip ką tik 4 Europos kino apdovanojimus susirinkusį stilingąjį juodai baltą Pawelo Pawlikowskio „Šaltąjį karą“ (lenk. „Zimna wojna“) (Lenkija), Kanuose apdovanotą už geriausią režisūrą; Kanų auksinės šakelės laureatą Hirokazu Kore-eda „Vagiliautojai“ (jap. „Manbiki Kazoku“) (Japonija) ir Nadine Labaki „Kafarnaumą“ (pranc. „Capernaum“) (Libanas), Kanuose apdovanotą žiuri prizu.

Čia Kanų laureatų pavadinimai nesibaigia. Į trumpąjį sąrašą pateko Kazachstano kandidatas „Aika“ (kazak. „Ayka“, rež. Sergei Dvortsevoy), Kanuose apdovanotas už geriausią aktorės Samal Yesyamovos pasirodymą, – tai, ko gero, yra didžiausias trumpojo sąrašo netikėtumas, bei FIPRESCI prizą gavusi ir kritikų simpatijas pelniusi Lee Chang-dong juosta „Degantis“ (kor. „Beoning“) (Pietų Korėja).

Venecijos kino festivalyje laimėjusi pagrindinį prizą – Auksinį liūtą – meksikiečio Alfonso Cuarono autobiografinė juodai balta šeimos drama „Roma“, nukelianti į aštuntąjį XX a. dešimtmetį, kaip ir prognozuota, taip pat patenka į trumpąjį sąrašą. Trumpajame sąraše atsidūrė ir kitas Venecijos bei Sevilijos festivalių dalyvis, Venecijoje gavęs Arca CinemaGiovani apdovanojimą, kaip geriausias konkursinės programos filmas – Floriano Henckelio von Donnersmarco trijų valandų trukmės juosta „Kūrinys be autoriaus“ (vok. „Werk ohne Autor“) (Vokietija). F. Henckelis von Donnersmarcas šioje kategorijoje jau yra laimėjęs Oskarą 2007 m. su drama „Kitų gyvenimai“ (vok. „Das Leben der Anderen“, 2006 m.).

Dar kartą savo laimę bandys režisierių (ir buvusių sutuoktinių) duetas Cristina Gallego ir Ciro Guerra su filmu „Vasaros paukščiai“ (isp. „Pájaros de verano“), pasakojančią apie narkotikų kartelį (Kolumbija). Šios poros ankstesnis kūrinys – juodai balta juosta „Gyvatės apkabinimas“ (isp. „El abrazo de la serpiente“, 2015 m.) 2016 m. pateko tarp Oskaro nominantų.

Jau keletą metų iš eilės trumpajame sąraše tapo įprasta matyti Danijos filmus – kandidatus. Ne išimtis ir šie metai, nes į trumpąjį sąrašą patenka debiutinis Gustavo Möllerio darbas „Kaltė“ (dan. „Den Skyldige“), Europos kino apdovanojimuose pripažintas metų atradimu ir jau sulaukęs Holivudo dėmesio – neseniai paskelbta, kad amerikiečiai ketina filmuoti šio visiškai šviežio filmo perdirbinį.

Už trumpojo sąrašo ribų liko tokie apdovanojimus pelnę filmai kaip Matteo Garrone‘ės „Dogman“ (Italija), Kanuose ir Europos kino apdovanojimuose įvertintas už pagrindinio aktoriaus Marcello Fonte pasirodymą; Kanų „Ypatingo žvilgsnio“ (pranc. „Un certain regard“) paralelinę konkursinę programą laimėjusi iraniečių kilmės režisieriaus Ali Abbasi „Riba“ (šved. „Gräns“) (Švedija), toje pačioje programoje pristatyta Luko Dhonto juosta „Mergina“ (angl. „Girl“), apdovanota už geriausią vaidybą ir pelniusi Auksinės kameros (pranc. Camera d‘Or) prizą, kaip geriausias debiutinis filmas.

Į antrą etapą nepateko ir Izraelio kandidatas „Pyragų kepėjas“ (angl. „The Cakemaker“), Prancūzijos drama apie II pasaulinį karą „Memuarai apie skausmą“ (pranc. „La douleur“), 2014 m. su filmu „Sauliaus sūnus“ (vengr. „Saul fia“) Oskarą šioje kategorijoje laimėjusio vengro László Nemeso naujas darbas „Saulėlydis“ (vengr. „Napszállta“ ).

Visas trumpasis sąrašas:

„Aika“ (kaz. „Ayka“, rež. ) (Kazachstanas)

„Degantis“ (kor. „Beoning“, rež. Lee Chang-dong) (Pietų Korėja)

„Kaltė“ (dan. „Den Skyldige“, rež. Gustav Möller) (Danija)

„Kafarnaumas“ (pranc. „Capernaum“, rež. Nadine Labaki) (Libanas)

„Vasaros paukščiai“ (isp. „Pájaros de verano“, rež. Cristina Gallego ir Ciro Guerra) (Kolumbija)

„Kūrinys be autoriaus“ (vok. „Werk ohne Autor“, rež. Florian Henckel von Donnersmarc) (Vokietija)

„Roma“ (rež. Alfonso Cuaron) (Meksika)

„Šaltasis karas“ (lenk. „Zimna wojna“, rež. Pawel Pawlikowksi) (Lenkija)

„Vagiliautojai“ (jap. „Manbiki Kazoku“, rež. Hirokazu Kore-eda)

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles