Mirė lenkų režisierius Andrzejus Żuławskis

Lenkų režisierius Andrzejus Żuławskis mirė naktį iš vasario 16 į 17-ąją. Režisierius sirgo vėžiu. Pernai gruodį, po 15 metų pertraukos pasirodė jo paskutinis filmas „Kosmosas“ (angl. „Cosmos“).

A. Żuławskis gimė 1940 m. lapkričio 22 d. Lvove. Būsimasis režisierius augo menininkų šeimoje. Jo tėvas – rašytojas ir ambasadorius – dažnai imdavo sūnų kartu į keliones. 1957 m. šeima įsikūrė Paryžiuje, kur A. Żuławskis studijavo politikos mokslus Sorbonos universitete bei dvejus metus mokėsi kino meno paslapčių IDHEC (pranc. L’Institut des hautes études cinématographiques – Aukštųjų kinematografijos studijų institutas). Po to jis tuoj pat grįžo į Lenkiją studijuoti filosofijos. Jo debiutu kine galima laikyti romantinę karinę dramą „Samsonas“ (lenk. „Samson“, 1961 m.), kurį režisavo Andrzejus Wajda – A. Żuławskis buvo jo asistentas. A. Żuławskis taip pat prisidėjo prie kitų A. Wajdos darbų – „Meilė dvidešimties“ (pranc. „L‘amour à 20 ans“, segmentas „Varšuva“ / „Varsovie“, 1962 m.) ir „Pelenai“ (lenk. „Popioly“, 1965 m.).

Po dviejų televizijos filmų „Pavončelo“ (lenk. „Pavoncello“, 1969 m.) ir „Triumfuojančios meilės istorija“ (lenk. „Piesn triumfujacej milosci“, 1969 m.) A. Żuławskis 1971 m. sukūrė savo pirmąjį ilgametražį filmą „Trečioji nakties pusė“ (lenk. „Trzecia czes nocy“), kuriame laisvai rėmėsi savo tėvo patirtimi II-ajame pasauliniame kare. Šiame filme vaidino jo žmona aktorė Malgorzata Braunek, vėliau pasirodžiusi ir antrajame sutuoktinio filme „Velnias“ (lenk. „Diabel“, 1972 m.). Lenkų cenzūros sprendimu filmas pripažintas per daug žiauriu ir dėl to jį buvo uždrausta rodyti. Dėl šios priežasties A. Żuławskis grįžo kurti į Prancūziją.

Vėliau jis dirbo prie prancūzų rašytojo Christopherio Franko romano „Amerikietiška naktis“ (pranc. „La nuit americaine“) adaptacijos, kuri vėliau tapo filmu „Svarbu yra mylėti“ (pranc. „L‘important c‘est d‘aimer“, 1975 m.). Tai buvo pirmasis jo filmas prancūzų kalba, skirtas plačiajai publikai. Juostoje vaidinusi Romy Schneider pelnė Cezario apdovanojimą kaip geriausia aktorė. Šiame filme ji vaidina aktorę Nadiną, kuri, tam, kad pragyventų, yra priversta filmuotis pornografiniuose filmuose. Filmo sėkmė leido A. Żuławskiui grįžti atgal į Lenkiją, kur jis įgyvendino ambicingą projektą „Ant sidabrinio gaublio“ (pranc. „Na srebrnym globie“, 1988 m.). Šis mokslinės fantastikos filmas – A. Żuławskio senelio brolio Jerzy‘io Żuławskio romano ekranizacija – dienos šviesą išvydo tik po dešimties metų. Taip atsitiko dėl to, kad vyriausybė įvairiom priemonėm stabdė šį projektą, dėl jo antikomunistinių idėjų. Galiausiai 1988 m. filmas buvo pristatytas Kanų kino festivalyje.

Skirdamasis su žmona M. Braunek A. Żuławksis parašė savo žymiausio darbo – siaubo dramos „Apsėstoji“ (angl. „Possesion“, 1981 m.) scenarijų. Apie moterį, apsėstą keistos jėgos, pasakojantis filmas pelnė keletą prestižinių apdovanojimų: Kanų kino festivalio kritikų prizą bei du apdovanojimus už pagrindinį vaidmenį atlikusios Isabele Adjani vaidybą (Kanuose ir per Cezarių apdovanojimus). Režisierius tęsė savo kūrybinį kelią Prancūzijoje, į savo filmus įtraukdamas kai kuriuos pasikartojančius ryškiai autobiografinius motyvus.

Nuo „Visuomenės moters“ (pranc. „La femme publique“, 1984 m.), kurioje rodoma aktorės ir režisieriaus aistra, iki „Mano naktys gražesnės už jūsų dienas“ (pranc. „Mes nuits sont plus belles que vos jours“, 1989 m.), kuriame moteris įsimyli vyresnį vyrą… Būtent šiuo laikotarpiu A. Żuławksis susitiko su prancūzų aktore Sophie Marceau, kuri tapo jo mūza ir jo gyvenimo partnere. S. Marceau vaidino keturiuose A. Żuławksio filmuose: „Beprotiška meilė“ (pranc. „L‘amour braque“, 1985 m.), „Mano naktys gražesnės už jūsų dienas“, „Žydroji nata“ (pranc. „La note bleue“, 1991 m.) ir „ištikimybė“ (pranc. „La Fidelité“, 1999 m.). S. Marceau ir A. Żuławksis išsiskyrė 2001 m. Skausmingų skyrybų išgyvenimus S. Marceau sudėjo į dramą „Kalbėk man apie meilę“ (pranc. „Parlez – moi d‘amour“), pasirodžiusią 2002 m.

Po net 15 metų trukusios kūrybinės tylos, pernai gruodį pristatytas naujausias ir, deja, paskutinis A. Żuławskio filmas „Kosmosas“ (angl. „Cosmos“, 2015 m.), kuriame vaidino Sabine Azéma, Jeanas -François Balmeris ir Jonathanas Genetas.

A. Żuławksis ne tik režisavo filmus – jis dirbo teatre, yra parašęs keletą romanų ir apsakymų. Po Išsiskyrimo su S. Marceau paskutinius 15 metų A. Żuławksis gyveno Lenkijoje.

Žymiausio režisieriaus filmo „Apsėstoji“ anonsas:

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles