„Mergina iš Danijos“ – stipri drama apie pirmąją transseksualę

Ką tik pasibaigusiame 72-ajame Venecijos kino festivalyje Oskaro laureatas britų režisierius Tomas Hooperis pristatė savo naują filmą „Mergina iš Danijos“ (angl. „The Danish Girl“), įkvėptą tikros Danijos dailininkų Einaro ir Gerdos Wegenerių, gyvenusių XX a. pradžioje, istorijos.

Transseksualės Lili Elbe, kuriai pirmajai istorijoje buvo atlikta lyties keitimo operacija, istorija pasakoja apie dailininkų porą, kuriuos vaidina Oskaro laureatas britas Eddie Redmayne‘as ir švedė Alicija Vikander – Einaras yra peizažistas, Gerda bando pelnyti pripažinimą kaip portretistė. Vieną dieną jai pozuojanti mergina nepasirodo, tad Gerda, kuriai būtina kuo skubiau užbaigti paveikslą, paprašo savo sutuoktinį apsirengti pozuotojos kojines, batelius ir suknelę bei taip ją pakeisti. Tai, kas prasideda kaip žaidimas, netrukus pasisuka tragiška linkme. Šis pirmas kartas, kai Einaras juokais apsirengia suknelę, tampa impulsu tolesniems įvykiams, kadangi jis pajus giliai viduje bundantį moteriškumą ir nenugalimą norą jį išreikšti išoriškai.

T. Hooperis šiame filme naudoja ne kartą pasiteisinusią formulę, kuri jam atnešė didžiulę sėkmę su filmu „Karaliaus kalba“ (angl. „The King‘s Speech“, 2010 m.) ir kiek mažesnę su miuziklu „Vargdieniai“ (pranc. „Les Misérables“, 2012 m.): nepriekaištingi kostiumai ir makiažas, svajonių aplinka, kurioje plėtojasi veiksmas ir atsiskleidžia personažai (Paryžius saulei leidžiantis, karališkosios Šv. Huberto galerijos ir Hortos muziejus Briuselyje, spalvingi Nyhavn kanalą Kopenhagoje juosiančių namų fasadai…), o šią moralinę pasaką, kurios tikrosios detalės dar patikslinamos prieš pabaigos titrus, vainikuoja nenutrūkstamas garso takelis.

Kaip ir dramoje „Karaliaus kalba“, tvirtas juostos pagrindas leidžia pagrindiniams filmo aktoriams švytėti visu ryškumu, be to, T. Hooperis juos apsupa taip pat pakankamai dramatiškais antraeiliais personažais, suteikdamas galimybes tiek vieniems, tiek kitiems atskleisti savo talentą. Kaip ir tikroje istorijoje, kur Gerda iki pat pabaigos palaikė Einarą, A. Vikander jausmingai atlieka savo vaidmenį, kuris leidžia tiesiog tobulai atsiskleisti E. Redmayne‘o personažui. Ir nors jo kančios bei transformacija yra tikrai jaudinančios, tačiau visas filmas, nepaisant itin gražaus pastatymo, o gal kaip tik dėl jo, atrodo sterilus.

Po pristatymo Venecijos kino festivalyje „Mergina iš Danijos“ keliaus į Torontą. Kino sales daugelyje Europos šalių juosta pasieks gruodžio 31 d.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles