Lilly Wachowski patvirtino teoriją apie „Matricoje“ slypinčią trans metaforą

Lilly Wachowski patvirtino teoriją apie „Matricoje“ slypinčią trans metaforą

Net ir praėjus jau beveik dvidešimt metų nuo pasirodymo ekranuose, originalioji „Matricos“ (angl. „The Matrix“) trilogija vis dar yra neišsenkantis interpretacijų ir fanų kuriamų teorijų šaltinis. Viena tokių versijų – „Matrica“ yra trans alegorija ir lyties keitimo metafora. „Matricos“ režisierė Lilly Wachowski, kūrusi šią moderniosios klasikos trilogiją kartu su savo seserimi Lana, video interviu „Netflix“ platformoje patvirtina šią hipotezę. Minėtame interviu ji prisimena trilogijos naratyvo konstravimą ir netiesioginę užuominą apie transtapatybę, kuriai „pasaulis nebuvo pasiruošęs“ ir prisipažįsta esanti laiminga, kad žiūrovai pagaliau suprato, kokia buvo „pradinė serijos intencija“.

„Man labai patinka tas faktas, kad šie filmai buvo svarbūs translyčiams asmenins ir kad jie prieidavo prie manęs ir sakydavo: „Šie filmai pakeitė mano gyvenimą“. Kalbama apie transformaciją, ypač mokslinės fantastikos pasaulyje, ir ta transformacija išlaisvina vaizduotę, visatos sandarą ir idėją, kad neįmanoma tampa įmanoma, ir aš manau, kad būtent tai jiems yra labai svarbu. Tai tarsi pripažinimas, kad palaikiau juos už rankos ir padėjau jiems jų kelyje“, kalbėjo režisierė.

Minėtame vaizdo įraše Lilly Wachowski prisiminė pirmoje dalyje pasirodžiusią Svič (akt. Belinda McClory). Iš tiesų, pradžioje buvo planuojama, kad šis personažas bus vyriškas tikrajame pasaulyje ir moteriškas Matricoje. Galiausiai šios idėjos buvo atsisakyta, Svič rodoma kaip moteris abiejuose pasauliuose.

Lilly Wachowski taip pat paaiškino, kad kuriant mokslinę fantastiką atsiranda tam tikra laisvė, leidžianti maišyti įvairius kinematografijos žanrus – ką ji ir jos sesuo Lana ir panaudojo „Matricoje“. Multiplikacija, transformacija ir transtapatybė neabejotinai joms pačioms padėjo priimti savo transtapatybes ir paruošė lyties keitimui – apie tai viešai Lana paskelbė 2012, o Lilly – 2016 metais.

Vaizdo įraše Lilly taip pat sako: „Nežinau, iki kokio lygio mano transtapatybė buvo mano pasąmonėje tuomet, kai rašėm scenarijų […], bet mes su Lana egzistavome erdvėje, kur nėra žodžių, mes gyvenome vaizduotės pasaulyje. Štai dėl ko aš pasukau į mokslinę fantastiką ir fantastiką, ir dėl ko žaidžiau „Dungeons & Dragons“ (fantastinis stalinis vaidmenų žaidimas – V. D. pastaba). Mokslinė fantastika taip pat padėjo Lilly ir Lanai sukurti savus pasaulius ir įsivaizduoti visatas, kurios nebūtinai tampa matomos didžiuosiuose ekranuose. Taip yra ir „Matricoje:, kur Neo (akt. Keanu Reeves) turi pasirinkti, kurį „iš dviejų gyvenimų“ jis nori gyventi. Beje, transtapatybės klausimą režisierės dar konkrečiau plėtojo savo vėlesniuose kūriniuose, pavyzdžiui seriale „Aštuntasis pojūtis“ (angl. „Sense8“), kuris dabar prieinamas „Netflix“ platformoje, kaip ir „Matricos“ trilogija.

Belieka vienintelis atviras klausimas – ar šiuo metu Berlyne filmuojama ketvirtoji „Matricos“ dalis, kurios premjera numatoma 2002 m., toliau gilinsis į šią temą? Priešingai nei ankstesnes dalis, būsimą tęsinį, kurio filmavimai buvo sustabdyti dėl COVID-19 pandemijos, režisuoja viena Lana Wachowski. Į tęsinį sugrįš originaliosios trilogijos aktoriai Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Lambertas Wilsonas, Jada Pinkett-Smith, prie jų prisijungs naujokai Maxas Riemeltas, Pryanka Chopra, Yahya Abdul-Mateenas, Neilas Patrickas Harrisas ir Brianas J. Smithas. Savo ruožtu Lilly Wachowski filmavosi „Netflix“ dokumentiniame filme „Atskleidimas“ (angl. „Disclosure“, 2020 m.), pasakojančiame apie translyčius asmenis.

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. Elvinas / 2020 rugpjūčio 26

    Donjons & Dragons :DD