Europos parlamento „LUX“ prizas atiteko „Samių kraujui“

Europos parlamento „LUX“ prizas atiteko „Samių kraujui“

Lapkričio 14 d. Europos parlamentas Strasbūre atskleidė, kuris filmas iš trijų finalininkų laimėjo 2017 m. „LUX“ prizą. Nugalėtoju tapo Amandos Kernell „Suomių kraujas“ (šved. „Sameblod“) – jautrus ir subtilus pasakojimas apie jauną samių mergaitę, svajojančią apie kitokį gyvenimą. „Samių kraujas“ pralenkė kitus du finalininkus – prancūzo Robino Campillo juostą „120 dūžių per minutę“ (pranc. „120 battements par minute“) ir bulgarų filmą „Vesternas“ (angl. „Western“), kurį režisavo vokietė Valeska Grisebach.

Europos parlamento pirmininkas Antonio Tajani, kuris ir įteikė apdovanojimą, sveikinimo kalboje konstatavo: „Šiemet į finalą pateko trys filmai, atkreipiantys dėmesį į temas, su kuriomis parlamente mes susiduriame kasdien. „LUX“ prizo tikslas – saugoti Europos kultūrinį identitetą bei Europos kino industriją, kuri atstovauja dideliam sektoriui Europos ekonomikos ir kuri įtraukia daugybę profesionalų bei įmonių. Apdovanojimas nusipelno palaikymo bei kovos už jį, kadangi mes negalime susitaikyti su konkurencingumo praradimu šioje industrijoje, nes vartojamos mažiau žinomos kalbos nei anglų, ypač dėl to, kad šiuo metu yra sukuriama daug aukštos kokybės filmų. Europos parlamentas, nuošaly palikdamas politines problemas ir ideologijas, visada palaikys kino profesionalus, nes mes tikime jumis ir jūsų darbu“.

Prizą atsiėmusios „Samių kraujo“ aktorės Lene Cecilia Sparrok ir Mia Sparrok, kurios A. Kernell filme atliko pagrindinius vaidmenis, tarė keletą žodžių apie savo tautą. „Mes tebesame čia, mes vis dar egzistuojame. Kiekvieną dieną mūsų tauta susiduria su kolonialistiniu ir rasistiniu mąstymu bei su klimato kaita. Norvegijoje, pietinėje samių teritorijoje, ruošiamasi statyti didžiulę vėjo jėgainę, kas turės mums didžiulės įtakos. Jungtinių Tautų organizacija patvirtino, kad mūsų kalba beveik išnyko. Šis apdovanojimas yra tarsi atlygis vyresnės kartos samiams, kurie buvo laikomi žemesniais piliečiais – ir mes viliamės, kad Europos Sąjunga padarys tam galą – tam, kad mes pagaliau galėtume nustoti galvoti apie „mus“ ir „juos““, kalbėjo M. Sparrok.

Bendras Švedijos, Danijos ir Norvegijos filmas buvo pernai pristatytas Venecijos kino festivalyje, kur laimėjo „Europa Cinemas Label“ prizą. Lietuvoje jį galėjo išvysti „Kino pavasario“ žiūrovai.

Po tiesiogiai transliuotos ceremonijos, spaudos seminaras kartu sukvietė kino žurnalistus, industrijos atstovus ir Europos parlamento narius diskusijoje aptarti vieną pagrindinių problemų, į kurią dėmesį kreipia „LUX“ prizas: aktuali Europos audiovizualinio turinio ir industrijos situacija.

 

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles