Didžiausiuose 2016 m. filmuose moteriškų personažų dialogai sudaro vos 27 proc.

Didžiausiuose 2016 m. filmuose moteriškų personažų dialogai sudaro vos 27 proc.

Statistikos specialistė Amber Thomas pabandė atlikti įdomų tyrimą: ji suskaičiavo, kiek laiko dešimtyje didžiausių amerikietiškų masinio populiarumo filmų moteriškiems personažams „suteikiama teisė pasireikšti žodžiu“. Į tyrimą įtraukti šie filmai: „Kapitonas Amerika. Pilietinis karas“ (angl. „Captain America: Civil War“), „Žuvytė Dorė“ (angl. „Finding Dory“), „Zootropolis“ (Angl. „Zootopia“), „Džiunglių knyga“ (angl. „The Jungle Book“), „Slaptas augintinių gyvenimas“ (angl. „The Secret Life of Pets“), „Betmenas prieš Supermeną. Teisingumo aušra“ (angl. „Batman v Superman: Dawn of Justice“), „Deadpool“, „Fantastiniai gyvūnai ir kur juos rasti“ (angl. „Fantastic Beasts and Where to Find Them“), „Savižudžių būrys“ (angl. „Suicide Squad“) ir, žinoma, „Šelmis – 1. Žvaigždžių karų istorija“ (angl. „Rogue One: A Star Wars Story“). Atlikto tyrimo rezultatai ir naudota metodologija skelbiama internete. Ir, reikia pastebėti, galutiniai skaičiai yra pakankamai iškalbingi.

Iš visų į tyrimo imtį patekusių filmų vieninteliame „Žuvytė Dorė“ daugiau kaip pusę (53 proc., jei tiksliai) dialogų pasako moteriški personažai, o vien pačiai Dorei tenka 76 proc. replikų. Blogiausia situacija šia prasme yra filme „Džiunglių knyga“, kur moteriški personažai ištaria vos 10 proc. replikų. Vidutiniškai moteriškų personažų ištariamos replikos sudaro ne daugiau kaip 27 proc. viso dialogų laiko ir nei viename filme nėra pasiekta lyčių lygybė renkantis aktorius, nepaisant pagirtinų poslinkių (pavyzdžiui, filmų „Zootropolis“ ir „Šelmis – 1. Žvaigždžių karų istorija“ svarbiausi veikėjai yra moteriškos lyties).

A. Thomas pateikė keletą kitos dėmesio vertos statistikos duomenų, pavyzdžiui, vyrų ir moterų santykis finaliniame „Kapitonas Amerika. Pilietinis karas“ mūšyje (penki vyrai vienai moteriai) ar Džin Erso dialogų procentas palyginus su kitomis „Šelmio – 1“ veikėjomis (78 proc.). „Yra kur pasistengti“, straipsnio pabaigoje reziumuoja A. Thomas. Nebūtinos hipertikslios kvotos – jau ir taip užtenka tų, kurie piktinasi cenzūra ir „politiniu korektiškumu“. „Politinis korektiškumas“ vis tiek būtų arčiau tų, kurie siekia išlaikyti esamą padėtį, su „pramogų“ pasaulyje dominuojančiais vyrais. Tad viskas, ko reikia, – tai užtikrinti, kad moterys ekrane (kas daro įtaką moterims realiame gyvenime ir atvirkščiai) neapsiribotų marionečių vaidmenimis.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles