Devyni užsienietiški filmai toliau varžysis dėl Oskaro

Devyni užsienietiški filmai toliau varžysis dėl Oskaro

JAV kino meno ir mokslo akademija, teikianti prestižinius Oskaro apdovanojimus, paskelbė trumpąjį filmų – kandidatų, kurie pretenduos į nominacijas (ir, savaime suprantama – patį apdovanojimą), sąrašą 89-uosiuose apdovanojimuose.

Iš 85 teiktų kandidatų atrinkti devyni filmai, iš kurių penki vėliau taps nominantais:

• „Tana“ (nav. „Tanna“) – rež. Bentley Dean, Martin Butler; / Australija
• „Minų žemė“ (dan. „Under sandet“) – rež. Martin Zandvliet; / Danija
• „Komivojažierius“ (pers. „Forushande“) – rež. Asghar Farhadi; / Iranas
• „Tiesiog pasaulio pabaiga“ (pranc. „Juste la fin du monde“) – rež. Xavier Dolan; / Kanada
• „Karaliaus pasirinkimas“ (norv. „Kongens nei“) – rež. Erik Poppe; / Norvegija
• „Rojus“/ „Rėjus“ (angl. „Paradise“/ „Ray“) – rež. Adrej Končialovsky; / Rusija
• „Gyveno kartą Uvė“ (šved. „En man som heter Ove“) – rež. Hannes Holm; / Švedija
• „Mano, Cukinijos, gyvenimas“ (pranc. „M‘a vie de Courgette“) – rež. Claude Barras; / Šveicarija
• „Tonis Erdmanas“ (vok. „Toni Erdmann“) – rež. Maren Ade; / Vokietija

Ryškiausiu favoritu, ko gero, jau dabar galima laikyti vokiečių komišką dramą „Tonis Erdmanas“ – gruodžio 10 d. įvykusiuose Europos kino apdovanojimuose šis filmas nepaliko jokių vilčių savo konkurentams ir susišlavė net penkias statulėles – geriausio europietiško filmo, geriausio režisieriaus (Maren Ade), geriausio aktoriaus (Peter Simonischek) ir aktorės (Sandra Huller) ir geriausio scenarijaus – t. y. viską, kam tik buvo nominuotas. „Tonis Erdmanas“ jau pelnė analogišką nominaciją dažnai Oskarų pranašais pavadinamų Auksinių gaublių apdovanojimuose.

Tiesa, šis filmas liko visiškai neįvertintas Kanų kino festivalyje, kas sukėlė didžiulį kritikų ir žiūrovų nepasitenkinimą. Savo ruožtu tame pačiame festivalyje pristatytai jaunojo kanadiečių kino vunderkindo Xavier‘o Dolano dramai „Tiesiog pasaulio pabaiga“ ir Oskarą geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje už juostą „Išsiskyrimas“ (pers. „Jodaeiye Nader az Simin“, 2011 m.) 2012 m. jau laimėjusio iraniečio Asgharo Farhadi naujam darbui „Komivojažierius“ sekėsi kur kas geriau – X. Dolanas iš Kanų parsivežė Didįjį žiuri prizą, o A. Farhadi filmas apdovanotas už geriausią scenarijų ir geriausią vyrišką vaidmenį. „Komivojažierius“, kaip ir „Tonis Erdmanas“, nominuotas Auksiniam gaubliui geriausio užsienio filmo kategorijoje.

Į nominantų sąrašą taip pat pretenduoja net trys filmai iš Skandinavijos: šiuo metu jau daugiau kaip 20 mln. JAV dolerių uždirbusi švedų komiška drama „Gyveno kartą Uvė“, danų karinė drama „Minų žemė“, Europos kino apdovanojimuose įvertinta už geriausią kameros darbą, bei norvegų istorinė karinė drama „Karaliaus pasirinkimas“.

Į trumpąjį sąrašą pateko ir vienas animacinis filmas – jautrus šveicarų lėlinės animacijos darbas „Mano, Cukinijos, gyvenimas“. Filmas buvo pristatytas Kanų kino festivalio „Dvi režisierių savaitės“ (pranc. „La quinzaine des realisateurs“) programoje, pateko į Europos parlamento teikiamo „LUX“ prizo finalinį trejetą (kur teko nusileisti „Toniui Erdmanui“), Europos kino apdovanojimuose pripažintas geriausiu europietišku animaciniu filmu, o šią savaitę buvo nominuotas ir Auksiniam gaubliui.

Likę du kandidatai – rusų drama „Rojus“ / „Rėjus“ ir australų romantinė drama „Tana“ pristatyti Venecijos kino festivalyje. 2015 m. „Tana“ čia buvo įvertinta už geriausią kameros darbą bei pelnė Tarptautinės kritikų savaitės apdovanojimą. 2016 m. šiame festivalyje dalyvavęs „Rojus“ / „Rėjus“ iš Venecijos parsivežė apdovanojimą už geriausią režisūrą.

Į trumpąjį kandidatų sąrašą nepateko keletas juostų, vertų atskiro paminėjimo. Tai Prancūzijos kandidatas Paulo Verhoeveno trileris „Ji“ (pranc. „Elle“) su Isabelle Hupert, ispanų drama „Culjeta“ (isp. „Julieta“), kurią režisavo Pedro Almodovaras, Čilės pasirinkimas Pablo Larraín režisuota biografinė drama „Neruda“ su Gaeliu Garcia Bernaliu, bei italų dokumentinis filmas, pasakojantis apie pabėgėlius „Ugnis jūroje“ (it. „Fuocoammare“), režisuotas Gianfraco Rosi ir berlyno kino festivalyje laimėjęs pagrindinį prizą – Auksinį lokį.

Iš devynių trumpojo sąrašo kandidatų JAV kino meno ir mokslo akademijos I-osios fazės komisija, susidedanti iš kelių šimtų narių, atrinks šešis filmus. Išrinktas šešetas vėliau trimis balsavimais bus tvirtinamas Akademijos filmų užsienio kalba apdovanojimų vykdančiojo komiteto.

Išrinktas šešių filmų sąrašas bus sutrumpintas iki penkių nominantų – tą padarys specialiai sukviestos komisijos Los Andžele, Niujorke ir Londone sausio 13 – 15 d. Komisijų nariai kiekvieną dieną žiūrės po tris filmus ir savo pasirinkimą pažymės balsavimo biuleteniuose.

89-ųjų Oskarų apdovanojimų nominacijos bus skelbiamos sausio 24 d. Iškilminga ceremonija Holivudo „Dolby Teatre“ vyks vasario 26 d.

 

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles