Daugiau kaip 1000 kino pasaulio atstovų pasirašė peticiją dėl Olego Sentsovo

Daugiau kaip 1000 kino pasaulio atstovų pasirašė peticiją dėl Olego Sentsovo

Rugpjūčio 25 d. ukrainiečių režisierius Olegas Sentsovas Rusijos kariniame teisme, vykusiame Rostove prie Dono, buvo nuteistas 20 metų laisvės atėmimo bausme. Jo bendrininkas aktyvistas Aleksandras Kolčenko nuteistas 10 metų laisvės atėmimo. Užuot atsakę į teisėjo užduotą klausimą, ar suprato nuosprendį, O. Sentsovas ir A. Kolčenko pradėjo giedoti Ukrainos nacionalinį himną. Praeitą trečiadienį, rugpjūčio 19 d., per paskutinį teismo posėdį, O. Sentsovas savo baigiamojoje kalboje pažymėjo: „Išdavystę kartais gali pakurstyti paprasčiausias bailumas. Bailumas, kaip rašo rusų autorius Michailas Bulgakovas savo knygoje „Meistras ir Margarita“, yra didžiausia nuodėmė. Ir aš sutinku su juo. Bailumas yra didžiausia ir pati blogiausia nuodėmė pasaulyje. Ir išdavystė, kadangi tai ypatinga bailumo forma. Į didelę išdavystę kartais gali pastūmėti nedidelis bailumas“ .

Ukrainos režisierius Rusijos Federacijos Federalinio saugumo tarnybos (FSB) areštuotas 2014 m. gegužės 11 d. savo namuose Simferopolyje (esančiame Krymo teritorijoje, kuri iki 2014 m. kovo 21 d. priklausė Ukrainai). O. Sentsovas buvo išsiųstas į Maskvą, kur Lefortovo kalėjime praleido beveik metus, kol jo baudžiamoji byla buvo perduota teismui. Nors pagrindinis liudytojas atsisakė savo parodymų, teigdamas, kad jie buvo „išgauti prievarta“, baudžiamasi procesas pagal O. Sentsevui pareikštą kaltinimą padarius „teroristines ir su teroristine veikla susijusias nusikalstamas veikas“ buvo tęsiamas. Prokurorai prašė skirti 23 m. laisvės atėmimo bausmę.

Dar laukiant nuosprendžio EKA tarybos iniciatyva Rusijos Federacijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Rusijos valdžios institucijoms išsiųstas laiškas su prašymu O. Sentsevą nedelsiant paleisti į laisvę. Peticiją pasirašė daugiau kaip tūkstantis asmenų, daugiausia iš kino pasaulio, įskaitant narius iš Lenkijos kino akademijos, Vokietijos kino akademijos, Austrijos ir Čekijos kino akademijų, Prancūzijos režisierių gildijos, Rusijos kino kūrėjų asociacijos „Kinosoyuz“, taip pat pavienius sineastus ar kitaip su kino industrija susijusius asmenis. Prie jų prisidėjo ir kiti asmenys, su kinu neturintys nieko bendra, tačiau jaučiantys suinteresuotumą ir susidomėjimą šia byla. Peticiją, raginančią išlaisvinti O. Sentsovą, pasirašė ir keturi lietuviai: režisierė Giedrė Beinoriūtė, režisierius ir scenaristas Saulius Drunga, garso režisierius Vladimiras Golovnitskis bei Vilniaus tarptautinio filmų festivalio „Kino pavasaris“ programos sudarytojas Edvinas Pukšta.

EKA tarybos pirmininko pavaduotojas Mike‘as Downey‘is nuosprendžio paskelbimo išvakarėse kalbėjo: „Nesvarbu, koks bebūtų rytojaus nuosprendis, Europos kino akademija niekada nenuleis rankų kovodama, kad Olegas Sentsovas būtų išlaisvintas. Kaip drąsinantį ženklą galima įvardyti tai, kad po Olego kalbos apie bailumą ir išdavystę per praeitą savaitę vykusį teismo posėdį, vis daugiau ir daugiau Rusijos režisierių pasirašo peticiją dėl jo išlaisvinimo bei atvyksta jo palaikyti, už ką mes esame labai dėkingi. Ypač Andrejui Zvyagintsevui, kuris perskaitė visus 516 puslapių byloje surinktų įrodymų bei pasidalijo sužinota informacija su mumis – jo įsitikimu išanalizavus visą įmanomą bylos medžiagą nėra jokio tiesioginės Olego Sentsovo kaltės įrodymo“.

Sergey Pivovarov (Reuters) nuotrauka

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles