Hirokazu Kore-eda režisuota šeimos drama „Vagiliautojai“ (jap. „Manbiki kazoku“), šiemet laimėjusi prestižinio Kanų kino festivalio aukščiausią apdovanojimą – Auksinės palmės šakelę, – išrinkta Japonijos kandidatu į Oskarus geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje. Turbūt nieko stebėtino – toks pasirinkimas atrodo visiškai logiškas ir suteikiantis realių vilčių tikėtis jei ne paties apdovanojimo, tai bent jau nominacijos.
Filmas pasakoja apie smulkių vagišių šeimą, kuri vieną vakarą randa atvirame balkone paliktą mažą mergaitę ir nusprendžia ją priglausti. Juosta apibūdinama kaip „grįžimas prie socialiai sąmoningo režimo, kurį H. Kore-eda jau pademonstravo filme „Niekas nežino““ ir kaip „žavingas ir už širdies griebiantis filmas, kuris patiks tiek autorinio kino mėgėjams, tiek plačiajai publikai“.
Tai jau antras šio režisieriaus filmas, atstovausiantis Japonijai Oskarų varžytuvėse. Ankstesnis jo darbas – „Niekas nežino“ (angl. „Nobody Knows“, 2004 m.), Kanuose apdovanotas už geriausio aktoriaus pasirodymą, – Oskarams buvo teikiamas 2005 m., tačiau nominuotas nebuvo. 2013 m. kitas jo filmas „Koks tėvas, toks ir sūnus“ Kanuose laimėjęs žiuri prizą, kiek netikėtai nebuvo išrinktas Japonijos kandidatu į Oskarus. Šiemetinį pasirinkimą taip pat temdo šioks toks šešėlis – neoficialiai kalbama, kad tokiu sprendimu nėra patenkintas Japonijos ministras pirmininkas Shinzo Abe – vien dėl to, kad H. Kore-eda atmetė kvietimą kultūros ministerijoje atšvęsti savo filmo Kanuose pelnytą šlovę.
„Vagiliautojai“ jau dabar finansine prasme sėkmingai pasirodė Japonijoje ir Kinijoje – šioje šalyje nuo rugpjūčio 3 d. rodoma juosta, surinkusi 84 mln. juanių (maždaug 12,2 mln. JAV dolerių) tapo daugiausiai uždirbusiu japonų vaidybiniu filmu. Gimtinėje, atitinkamai, nuo birželio mėnesio rodomi „Vagiliautojai“ surinko 4,31 mlrd. jenų (39 mln. JAV dolerių), o filmą pamatė daugiau kaip 3,5 mln. žiūrovų.
Europos šalyse šis filmas pradedamas rodyti nuo rugsėjo, Šiaurės Amerikoje ir Didžiojoje Britanijoje – nuo lapkričio. Lietuvoje „Vagiliautojų“ teks palūkėti iki kitų metų – filmą bus galima pamatyti „Kino pavasario“ festivalyje.
Iki šiol Japonija geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje yra laimėjusi tris garbės Oskarus (1951 m. „Rašomonas“ (jap. Rashōmon“), 1954 m. „Pragaro vartai“ (jap. „Jigokumon“) ir 1955 m. „Samurajus, Musaši legenda“ (jap. „Miyamoto Musashi“)), pelnė 12 nominacijų, o 2008 m. Yojiro Takitos filmas „Išlydėtojai“ (jap. „Okuribito“) pripažintas geriausiu ir apdovanotas Oskaro statulėle.