Agnès Varda tapo pirmąja režisiere, apdovanota Garbės Oskaru

Agnès Varda tapo pirmąja režisiere, apdovanota Garbės Oskaru

89-erių metų Agnès Varda perrašė Oskarų istoriją. Belgų kilmės prancūzų režisierė, šiemet Kanuose pristačiusi poetiškąjį „Veidai Kaimai“ (pranc. „Visages Village“), kurį režisavo kartu su JR, šį šeštadienį iš Angelinos Jolie rankų atsiėmė Garbės Oskarą už viso gyvenimo nuopelnus. Tai pirmas kartas, kai Oskarus teikianti JAV Kino meno ir mokslo akademija nusprendė Garbės Oskarą skirti moteriai režisierei.

Šis istorinis Oskaras papildė ir taip ilgą sąrašą prizų, kuriuos per visą gyvenimą už savo kūrybą yra pelniusi „Naujosios bangos močiute“ švelniai pravardžiuojama A. Varda. Per jau šešiasdešimt metų besitęsiančią karjerą A. Varda už savo vaidybinius, dokumentinius ir trumpametražius filmus yra laimėjusi Garbės Auksinę palmės šakelę, Garbės Cezarį, Europos kino akademijos apdovanojimą už viso gyvenimo pasiekimus, Garbės Henri-Langlois prizą, Venecijos kino festivalio Auksinį liūtą (už filmą „Bastūnė“/ pranc. „Sans toit ni loi“, 1985 m.), Berlyno kino festivalio Sidabrinį lokį (už filmą „Laimė“/ pranc. „Le Bonheur“, 1965 m.) bei Louis‘o Delluco prizą, Cezarį už geriausią dokumentinį filmą („Agnesės paplūdimiai“ / pranc. „Les Plages d‘Agnès“, 2008 m.) ir Europos kino apdovanojimą už geriausią dokumentinį filmą „Rinkėjai ir aš“ (pranc. „Les glaneurs et la glaneuse“, 2000 m.).

Sveikindama A. Vardą kaip „inteligencijos ir nekomformizmo pavyzdį mums visiems“ interviu prancūzų leidiniui „Paris Match“ A. Jolie pasidalijo kelių žingsnių „kino šokio“ scena kartu su A. Varda, kuri pareiškė: „Man tuo pačiu metu ir baugu, ir malonu girdėti visus šiuos nuostabius žodžius […] Šis apdovanojimas – tai mano šešiasdešimties metų darbo pripažinimas, tačiau tuo pačiu – tai ir prožektoriaus spindulys, nukreiptas į prancūzų kiną.“

Kiti laureatai tą iškilmingą vakarą pagerbti tokiais pačiais apdovanojimais, buvo režisierius Charles‘as Burnettas, aktorius Donaldas Sutherlandas ir operatorius Owenas Roizmanas, bei meksikiečių režisierius Alejandro González Iñárritu, sulaukęs specialaus įvertinimo už savo trumpametražį virtualios realybės filmą „Mėsa ir smėlis“ (isp. „Carne y aréna“), nustatantį naujas kino kalbos ribas.

90-oji – jubiliejinė – Oskarų ceremonija vyks 2018 m. kovo 4 d.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles