70-osios Berlinalės žiuri pirmininkaus Jeremy Ironsas

70-osios Berlinalės žiuri pirmininkaus Jeremy Ironsas

Pripažintas britų kino ir teatro aktorius Jeremy Ironsas taps 70-ojo tarptautinio Berlyno kino festivalio žiuri pirmininku.

Festivalio organizatoriai džiaugiasi, kad J. Ironsas sutiko pirmininkauti jubiliejinės Berlinalės žiuri. „Savo savitu stiliumi Jeremy Ironsas yra įkūnijęs keletą ikoniškų personažų, kurie lydėjo mane per visą mano kino kelionę, leisdami man pažinti žmogiškų būtybių kompleksiškumą. Jo talentas ir jo pasirinkimai, kuriuos jis priėmė ir kaip menininkas, ir kaip pilietis, verčia mane didžiuotis tuo, kad jis pirmininkaus 70-osios Berlinalės žiuri“, komentavo tarptautinio Berlyno kino festivalio meno direktorius Carlo Chatrianas.

„Su dideliu malonumu ir neapsakoma garbe priėmiau 2020 metų Berlinalės tarptautinės žiuri pirmininko vaidmenį, festivalio, kuriuo aš žavėjausi taip ilgai ir kurio su pasimėgavimu laukiu. Buvimas Berlyne per festivalį man suteiks galimybę ne tik prisiminti šį didį miestą, bet peržiūrėti šio festivalio pasirinktą metinį filmų derlių, iš ko kyla galimybė aptarti jų privalumus kartu su kitais žiuri nariais“, apie savo tapimą 70-osios Berlinalės žiuri pirmininku kalbėjo pats J. Ironsas.

J. Ironsas yra vienas žymiausių aktorių tarptautinio kino ir teatro pasaulyje. Savo išskirtiniais personažų portretais gausybėje kino ir televizijos produkcijos kūrinių jis pelnė žiūrovų bei kritikų palankumą ir bendradarbiavo su daugybe tarptautiniu mastu žinomų režisierių, įskaitant Davidą Lynchą (filme „Vidaus imperija“/ angl. „Inland Empire“, 2006 m.), Ridley Scottą („Dangaus karalystė“/ angl. „Kingdom of Heaven“, 2005 m.), Volkerį Schlödorffą („Įsimylėjęs Svanas“/ angl. „Swann in Love“, 1984 m.), Louisą Malleą („Nepataisoma žala“/ angl. „Damage“, 1992 m.), Bernardo Bertollucci („Pavogtas grožis“/ angl. „Stealing Beauty“, 1996 m.) ir daugelį kitų.

2011 m. J. Ironsas Berlinalėje lankėsi pirmą kartą – kaip pagrindinis aktorius konkursinės programos filme „Rizikos riba“ (angl. „Margin Call“), kurį režisavo J. C. Chandoras. Po dvejų metų – 2013 m. – jis sugrįžo su Billie Augusto juosta „Naktinis traukinys į Lisaboną“ (angl. „Night Train to Lisbon“), kuri buvo rodoma nekonkursinėje Berlinalės programoje.

J. Ironsas pelnė pasaulinį pripažinimą 1981 m. už pagrindinį vaidmenį televizijos seriale „Sugrįžimas į Braidshedą“ (angl. „Brideshead Revisited“) ir Karelo Reiszo pagal Johno Fowleso romaną sukurtoje kostiuminėje dramoje „Prancūzų leitenanto moteris“ (angl. „The French Lieutenant‘s Woman“, 1981 m.), kurioje jis vaidino kartu su Meryl Streep. Anksčiau jis buvo žinomas kaip teatro aktorius, įskaitant jo pasirodymus Londono Vestende. Būdamas Karališkosios Shakespeare’o kompanijos narys jis liko ištikimas teatrui – nepaisant vėlesnės šlovės, kurią atnešė sėkmingas debiutas kine. 1984 m. jis pirmą kartą pasirodė Brovėjuje –spektaklyje „Tikras dalykas“ (angl. „The Real Thing“) pagal Tomo Stoppardo pjesę – ir už savo vaidybą pelnė Tony apdovanojimą.

Išties, J. Ironsas per savo karjerą yra pelnęs ne vieną tarptautinio kino apdovanojimą. Už Klauso fon Biulovo vaidmenį Barbeto Schroederio draminiame trileryje „Likimo nepakeisi“ (angl. „Reversal of Fortune“, 1990 m.), 1991 m. jis buvo apdovanotas Auksiniu gaubliu ir Oskaru kaip geriausias aktorius. 2006 m. kaip antraplanis aktorius televizijos seriale „Elžbieta I“ (angl. „Elisabeth I“) jis pelnė dar vieną Auksinį gaublį. 2002 m. už gyvenimo nuopelnus jam įteiktas Prancūzijos kino apdovanojimų garbės Cezaris.

Filmų, kuriuose J. Ironsas atliko pagrindinius vaidmenis, spektras labai platus. 1986 m. Rolando Joffé istorinėje dramoje „Misija“ (angl. „The Mission“) J. Ironsas vaidino ispanų jėzuitą, o štai 1993 m. pasirodžiusioje Čilės rašytojos Isabelės Allene‘ės garsiojo debiutinio romano „Dvasių namai“ (angl. „The House of the Spirits“) ekranizacijoje jis jau įkūnijo ambicingą ir despotišką rančos savininką Estebaną Truebą. Veiksmo filmų klasikoje „Kietas riešutėlis. Kerštas su kaupu“ (angl. „Die Hard: With a Vengeance“, 1995 m.) jis vaidino antagonistą, kostiuminėje juostoje „Žmogus su geležine kauke“ (angl. „The Man in the Iron Mask“, 1998 m.) – vieną iš muškietininkų (Aramį), o 1991 m. Steveno Soderbergo biografiniame trileryje „Kafka“ jis tapo žymiuoju rašytoju. 1997 m. jis įkūnijo Hambertą Hambertą kontroversiškai vertinamoje Adriano Lyne’o režisuotoje skandalingos Vladimiro Nabokovo knygos „Lolita“ ekranizacijoje.

J. Ironsas buvo aktyvus ir dokumentinių filmų srityje. 2012 m. pasirodęs Candidos Brady režisuotas filmas „Prišiukšlinta“ (angl. „Trashed“) sekė J. Ironso kelionę aplink pasaulį, taip augindamas žiūrovų sąmoningumą pasaulinei šiukšlių problemai.

Šiuo metu J. Ironsą galima išvysti „HBO“ seriale „Stebėtojų lyga“ (angl. „Watchmen“), kur jis vaidina Ozimandiją. 

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles