Terry Pratchett – Hario Poterio krikštatėvis ir Miauricijaus Puikiojo kūrėjas

Prieš pasirodant Hariui Poteriui, žinomiausias Britanijoje buvo komiksų ir fantastikos rašytojas Seras Terry Pratchett (Sir Terry Pratchett). Jo kūryba neabejotinai padarė įtaką Hario Poterio atsiradimui. Nors pats autorius interviu minėjo, kad nemano, jog J. K. Rowling yra bloga rašytoja, vis dėlto nenorėtų jos kelti ant pjedestalo. Kas tas rašytojas, subtiliai paleidęs kritikos strėlę į geriausiai įvertintų knygų autorę?

Seras Terry Pratchett – talentingas rašytojas, kurio vardu pavadintas asteroidas (127005 Pratchett), savo knygose vaikams atvėręs stebuklingą fantastikos, magijos ir nuotykių pasaulį. Saviironiškas, kartais net sarkastiškas rašytojas, sudėtingas problemas ir klausimus nagrinėjo su humoru. Įvertintas pačios karalienės, kuri už nuopelnus literatūrai, suteikė jam Sero titulą, Terry Pratchett išliko šmaikštus ir pats teigė, kad didžiausias jo nuopelnas literatūrai, kad jis jos nerašė.

Pirmoji Terry Pratchett istorija buvo išspausdinta kai jis dar buvo keturiolikmetis paauglys. Nuo vaikystės domėjosi astronomija ir gamta, sode turėjo savo observatoriją ir šiltnamį, kuriame augino vabzdžiaėdžius augalus. Nors savo kūriniuose Terry perkūrė klasikinės ir populiariosios literatūros veikėjus, neabejotinai vaikiško žingeidumo patirtys iš observatorijos ir šiltnamio persikėlė į jo fantastinius apsakymus. Nuo septyniolikos metęs mokyklą ne tik dirbo žurnalistu, bet ir rašė kassavaitines istorijas vaikams vietiniame laikraštyje. Atsitiktinė pažintis, virtusi viso gyvenimo draugyste su leidėjui Peteriu Banderiu van Durenu (Peter Bander van Duren), 1971 m. padėjo išleisti pirmąją knygą „Kilimų Žmonės“ (The Carpet People). Komiškas fantastinis romanas, kasdienių mūsų pasaulio daiktų parodija, susilaukė pripažinimo ir 1992 m. buvo perleistas pataisytas paties autoriaus, kaip pats Terry Pratchett rašė, ši knyga turi du autorius ir abu jie yra tas pats žmogus.

Nors žinomiausias Terry Pratchett kūrinys – 41 knygos serija „Plokščias pasaulis“ (Discworld), kurios buvo išverstos į 47 kalbas,  pats autorius labiausiais didžiavosi savo knyga vaikams „Nuostabusis Mauricijus ir jo išauklėti graužikai“. Autorius pelnė seniausią ir prestižiškiausią Didžiosios Britanijos apdovanojimą už vaikų literatūrą, Karnegio medalį. Miauricijus – katinas, kuris apie save yra pačios geriausios nuomonės. Sunku būti kukliam, kai žinai, kad esi geriausias, ši frazė apie pūstauodegį, kuris tiesiog nuostabus, o visos nesėkmės jam nutinka todėl, kad pasaulis yra netobulas.  Juokinga ir nuotaikinga istorija apie katino nuotykius nepaliko abejingų. Nuostabiojo Mauricijaus istoriją į kino ekranus 2022 m. perkėlė talentingas režisierius, animatorius ir prodiuseris Tobis Genkelis (Toby Genkel).  Jis teigia, kad animacinis filmas turi ne tik pasakoti istorijas, bet būti kupinas idėjų, o animacijos žanras yra nuostabus, nes suteikia galimybių nevaržomai vaizduotei. Mauricijaus, kurį draugai vadina Miauricijum, nuotykiai kino teatruose nuo gruodžio 30 dienos. Filmas visai šeimai, kikensite balsu: Miauricijus Puikusis pristato savo verslo planą!

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles