Sostinės moksleiviams – pažintis su trimis lietuviško kino kūrėjų kartomis

Sostinės moksleiviams – pažintis su trimis lietuviško kino kūrėjų kartomis

Norint paskatinti vaikų ir jaunimo atvirumą lietuviškam kinui ir domėjimąsi juo, moksleiviai kviečiami į specialų lietuviško kino ciklą „Trys kartos“, skirtą supažindinti su skirtingomis lietuviško kino kūrėjų kartomis. Ciklo metu be filmų peržiūrų moksleiviams bus siūloma susitikti ir pabendrauti su filmų autoriais, pasidalinti lietuviško kino žiūrėjimo patirtimi tarpusavyje. Seansai rengiami „Skalvijos“ kino centre vasario – kovo mėnesiais, į juos kviečiami 8-12 kl. moksleiviai.

Peržiūrų ciklas „Trys kartos“ yra vaikams ir jaunimui skirto tarptautinio kino edukacijos projekto „Kino gestai“ dalis. Projektą įgyvendina kino edukacijos ir paveldo organizacija „Meno avilys““ kartu su didelę patirtį sukaupusiais užsienio partneriais – audiovizualinių menų organizacijomis „A Bao A Qu“ (Barselona) bei „Os Filhos de Lumiere“ (Lisabona). Projektas skirtas populiarinti autorinį šalies ir Europos kiną, išsiskiriantį formų ir temų įvairove.

Pasak „Meno avilio“ vadovės Gintės Žulytės, neatsitiktinai vaikus ir jaunimą nuspręsta supažindinti su lietuvišku kinu, ieškant sąsajų tarp skirtingų jo kūrėjų kartų. Populiarėjant lietuviškam kinui ir jo sukuriant vis daugiau, svarbu gebėti atsirinkti ir vertinti filmus platesniame kultūriniame istoriniame kontekste. Todėl „Trijų kartų“ ciklas yra skirtas padėti jaunimui susidaryti platesnį lietuviško kino paveikslą, praturtinti save dar nematyto lietuviško kino atradimais ir megzti dialogą su jo kūrėjais.

Pirmiausia moksleiviai kviečiami į trijų jaunosios kartos režisierių Marijos Kavtaradzės („Man dvimkeli“), Kamilės Milašiūtės („Afterave”) ir Karolio Kaupinio („Triukšmadarys“) filmų peržiūras. Juose bandomos apčiuopti, paliesti tokios temos, kaip jauno žmogaus tapatybės paieškos, tarpusavio santykių kokybė, skaudžios asmeninės patirtys, nuobodulio, gyvenimo beprasmybės jausmas, pokyčių bei atsakomybės baimė. Šios peržiūros vyks padieniui vasario 25, 26 ir 27 d. 13 val. Po seansų moksleiviams siūloma susitikti su pačiais filmų autoriais, išgirsti jų nuomonę apie lietuvišką kiną.

Kovo 13 d. 13 val. moksleivių lauks dokumentinio pasakojimo „Viena“ (2001) peržiūra ir susitikimas su jos kūrėju Audriumi Stoniu. Pasak filmo autoriaus, tai filmas apie begalinę vaiko vienatvę. Klausdamas apie tai, kaip labai mes galime priartėti prie kito žmogaus skausmo ir išgyvenimų, jis atskleidžia dokumentinio kino, manipuliuojančio svetima tragedija, moralumo problemą.

Lietuviško kino peržiūrų ciklą vainikuos balandžio 15 d. 13 val. vyksiantis lietuviško kino klasiko Arūno Žebriūno juostos „Gražuolė“ (1969) peržiūra. Neseniai Lietuvos kino centro iniciatyva suskaitmenintas ir restauruotas filmas – odė vaikystei, jos trapumui ir dvasinėms vertybėms. Pagrindinė filmo herojė (akt. Inga Mickytė) yra kiemo vaikų mėgiama mergaitė, kuriai gamta pašykštėjo išorinio grožio, tačiau apdovanojo dvasiniu.

Projektas „Kino gestai“ truks iki šių metų liepos. Jo metu moksleiviai kviečiami dalyvauti ir kitose kino edukacijos veiklose: jie susipažins su kino kūrimo ypatybėmis kino režisierių vedamose dirbtuvėse mobiliaisiais telefonais, tyrinės archyvinę audiovizualinę medžiagą ir, ją naudodami, kurs savo filmus, diskutuos apie kiną, patys rengs filmų rodymų programas.

Pasibaigus projektui rengėjai numato pasidalinti savo patirtimi svetainėje www.movingcinema.eu. Čia bus publikuojami sukaupti kino edukacijos metodiniai patarimai bei gerosios praktikos.

Užsiregistruoti į lietuviško kino ciklo „Trys kartos“ peržiūras mokyklos kviečiamos tel. 8 5 2610505 arba edukacija@skalvija.lt iki vasario 24 d.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles