Berlyne Auksiniu lokiu apdovanotas iraniečio Jafaro Panahi filmas „Taksi“

Vasario 14 d. vyko 65-ojo tarptautinio Berlyno kino festivalio uždarymo ceremonija, per kurią paskelbti geriausi festivalio filmai ir įteikti tradiciniai šio festivalio apdovanojimai – lokių statulėlės. Šiemet tarptautinė žiuri, pirmininkaujama amerikiečių režisieriaus Darreno Aronofsky, nusprendė, Auksiniu lokiu apdovanoti Irano režisierių Jafarą Panahi už filmą „Taksi“ („Taxi“). Auksinis lokys J. Panahi įteiktas „už drąsą, požiūrį, humoro jausmą ir už jo meilę kinui“. J. Panahi puikaus, linksmo metakinematiško filmo veiksmas vyksta tik taksi automobilio, kurį iš tikrųjų vairuoja pats režisierius, viduje. Prie priekinio stiklo pritvirtinta kamera fiksuoja visus į taksi įlipančius keleivius ir jų atsinešamas istorijas.

Tolesnėse apdovanojimų dalybose dominavo europietiški filmai, kurių kokybė maloniai nustebino žiuri. Sidarbinį lokį už geriausią režisūrą pasidalijo Lenkijos režisierė Malgorzata Szumowska už ypatingai rafinuotą filmą „Kūnas“ („Cialo“) ir rumunas Radu Jude už filmą „Bravo!“ („Aferim!“) – vaizdingą nuotykių pasakojimą apie romų vergovę, kuris, atrodo, kalba apie praėjusių šimtmečių problemas, tačiau vis tik yra nepaprastai aktualus dabar. Atsiimdamas apdovanojimą režisierius daugiausia padėkos kalbos laiko skyrė Rumunijos institucijoms, siekdamas įtikinti jas skirti didesnį finansavimą kinui.

Geriausios aktorės ir geriausio aktoriaus apdovanojimai įteikti dviems aktoriams, vaidinantiems brandaus amžiaus sutuoktinių porą puikiame britų filme „45 metai“ („45 Years“, rež. Andrew Haigh): kaip visada nuostabia vaidyba džiuginančiai Charlottei Rampling bei kino ir teatro aktoriui Tomui Courtenay‘ui. Atsiimdami apdovanojimus abu aktoriai atkreipė dėmesį į laiką, nepaprastai greitai praėjusį nuo jų pirmosios apdovanojimų ceremonijos iki dabar. „45 metai“ – tai filmas, suteikęs galimybę žiuri apdovanoti šiuos du puikius aktorius už visą ilgą ir įspūdingą karjerą.

Vizualinė filmų kokybė šiemet buvo stulbinanti, todėl žiuri nusprendė padvigubinti Sidabrinių lokių, teikiamų už meninį indėlį, skaičių, tokiu būdu įvertinant dvi nepaprastai meistriškas, nors kardinaliai skirtingas kameros technikas. Tad Sidabriniais lokiais buvo apdovanoti operatoriai Jevgenijus Privinas ir Sergėjus Mikhalčiukas už tapybiškus ir lėtus kameros judesius Aleksėjaus Germano Jaunesniojo filme „Po elektriniais debesimis“ („Pod elektricheskimi oblakami“) ir Sturlai Brandth Grøvlenui už darbą režisieriaus Sebastiano Schipperio filme „Viktorija“ („Victoria“), kur kamera niekada nenustoja judėti.

Berlinalės apdovanojimus pelnė ir du įspūdingi bendri Europos ir Pietų Amerikos projektai, atveriantys langą į užmirštus pasaulius: Alfredo Bauerio prizu apdovanotas Jayro Bustamante‘s „Ikskanul ugnikalnis“ („Ixcanul“, Gvatemala / Prancūzija), pasakojantis apie majų bendruonemę ir Patricio Guzmáno dokumentinis filmas „Perlinė saga“ („El botón de nácar“), atkreipiantis dėmesį į visų Čilėje be žinios dingusių žmonių problemą.

Nugalėtojų sąrašas:

Auksinis lokys už geriausią filmą: „Taksi“ („Taxi“, rež. Jafar Panahi)

Sidabrinis lokys – žiuri Didysis prizas: „Klubas“ („El Club“, rež. Pablo Larrain)

Alfredo Bauerio prizas: „Ikskanul ugnikalnis“ („Ixcanul“, rež. Jayro Bustamante)

Sidabrinis lokys už geriausią režisūrą: Radu Jude („Bravo!“ / „Aferim!”) ir Malgorzata Szumowska („Kūnas“/ „Cialo“)

Sidabrinis lokys geriausiai aktorei: Charlotte Rampling („45 metai“/ „45 Years“)

Sibabrinis lokys geriausiam aktoriui: Tom Courtenay („45 metai“/ „45 Years“)

Sidabrinis lokys už geriausią scenarijų: Patricio Guzmán „Perlinė saga“ („El botón de nácar“)

Sidabrinis lokys už didžiausią meninį indėlį: Sturla Brandth Grøvlen („Viktorija“/ „Victoria“) ir Jevgenij Privin ir Sergej Mikhalčiuk („Po elektriniais debesimis“ / „Pod elektricheskimi oblakami“)

Geriausias debiutinis vaidybinis filmas: „600 mylių“ („600 Millas“, rež. Gabriel Ripstein)

Auksinis lokys už geriausią trumpametražį filmą: „Osana“ („Hosanna“, rež. Na Young-kil)

Sidabrinis lokys: „Nemokančios šokti“ („Bad at Dancing“, rež. Joanna Arnow)

KPlius kartos geriausias filmas: „Vaivorykštė“ („Dhanak“, rež. Nagesh Kukunoor)

14Plius kartos geriausias filmas: „Paauglės dienoraštis“ („The Diary of Teenage Girl“, rež. Marielle Heller)

Geriausias filmas FIRESCI konkursinėje programoje: „Taksi“ („Taxi“, rež. Jafar Panahi)

Geriausias filmas FIRESCI panoramos programoje: „Šuolis žemyn“ („Paridan Az Ertefa Kam“, rež. Hamed Rajabi)

Geriausias filmas FIRESCI forumo programoje: „Rankų mostas“ („Il gesto delle mani“, rež. Francesco Clerici)

Europos kino kortelė: „Priešingas prigimčiai“ („Mot naturen“, rež. Ole Giæver and Marte Vold)

Teddy apdovanojimas: „Bjaurus kūdikis“ („Nasty Baby“, rež. Sebastián Silva)

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles