Psichologė, lektorė V. Usnienė: „Filmas „Pamoka“ užduoda klausimą apie išlikimą žmogumi?“

20-ojo „Kino pavasario“ konkursinėje programoje rodyta drama „Pamoka“ („The Lesson“, rež. Kristina Grozeva ir Petar Valchanov) nuo vasaros pabaigos kviečia išsiilgusiuosius gero kino į festivalio salę. Pedagogų pamėgtą filmą komentuoja Mykolo Biržiškos gimnazijos psichologė ir Mykolo Romerio universiteto lektorė Vida Usnienė.

Skurdžią Bulgarijos provincijos mokytojos buitį, desperatiškas pastangas išgyventi ir užauginti dukrą palaiko įsitikinimas, jog bent „gyvenu teisingai ir principingai“, šias vertybines nuostatas skleisdama pasauliui bei savo mokiniams. Kategoriškas teisingumo, sąžiningumo bei tvirtų moralinių principų suvokimas bei laikymasis, slopina mokytojos gebėjimą užmegzti šiltesnį, nuoširdesnį santykį su mokiniais bei labiau suprasti kitų netobulumą, padarytas klaidas.

Neretai likimas mėgsta pasityčioti iš tvirtų įsitikinimų bei kategoriškų nuostatų, pasiųsdamas žmogui tokias gyvenimo aplinkybes, kurioms susiklosčius tų nuostatų tvirtumas yra rimtai patikrinamas ir, kaip dažniausiai būna – subyra į šipulius.

Aplinkybės pamoko pagrindinę filmo heroję, verčia ją atlikti pasirinkimus ir veiksmus, kurie sudaužo jos „teisingumo ir sąžiningumo“ įvaizdį, įveldamas į gerokai rimtesnį nusikaltimą už neseniai smerktų aplinkinių atliktus poelgius bei versdamas kitaip žvelgti į pasaulį. Turbūt todėl juostos kūrėjai ir pavadino ją „Pamoka“.

Ši drama paliečia daug skaudžių ir gilių visuomenės ydų bei skatina susimąstyti ir ieškoti atsakymo į klausimus apie tai, kaip išlikti Žmogumi, išlaikyti savo moralines vertybines nuostatas ir būti nesutryptam visuomenės, kurioje dominuoja skurdas, protekcija, susvetimėjimas, nelygybė? Vieno atsakymo į šiuos klausimus tikriausiai nėra ir negali būti. Visuomenė nėra kažkoks atskiras, dirbtinis darinys, atsietas nuo konkrečių žmonių, kiekvieno mūsų. Tad tam, kad ji pradėtų keistis ir gražėti, tikriausiai neturime kito pasirinkimo, kaip tik gyventi ir mokytis priimti siųstas mums gyvenimo pamokas. O jas išmokus, tapti labiau mylinčiais, jautresniais, geresniais bei pakantesniais sau ir mus supančiai aplinkai…

Plačiau apie „Kino pavasario“ salėje rodomą filmą „Pamoka“ ir jo apdovanojimus užsienio festivaliuose galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

Filmo anonsas:

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles