„Nuostabiosios moters“ sėkmė gali atverti kelią daugiau moterų režisierių

„Nuostabiosios moters“ sėkmė gali atverti kelią daugiau moterų režisierių

Palankaus kritikų įvertinimo ir didelio žiūrovų dėmesio sulaukusi fantastinė juosta „Nuostabioji moteris“ (angl. „Wonder Woman“) yra pirmasis superherojų filmas, kurio pagrindinis personažas yra moteris. Be to, tai yra pirmasis superherojų filmas, kurį režisavo moteris režisierė – amerikietė Patty Jenkins. Ir ši juosta gali tapti katalizatoriumi, leisiančiu daugiau moterų režisierių vadovauti dideliems Holivudo studijų projektams. Ar tai taps tikrove – bus matyti netolimoje ateityje, tačiau nepaisant „Nuostabiosios moters“ sėkmės, tai vis tiek bus nemenkas iššūkis.

Nedžiuginantys skaičiai

Nors vasara žada būti palanki moterims režisierėms, tačiau per pirmąją metų pusę tarp geriausių metų filmų minimų juostų, kurias režisavo moterys, patenkančius kūrinius galima suskaičiuoti ant rankos pirštų. Šiuo metu „Sony Pictures“ lenkia savo konkurentus filmų, kuriuos režisavo moterys, skaičiumi.  „Warner Bros.“ ir „Paramount“ kol kas nepristatė nei vieno naujo moterų režisuoto filmo, ir abi studijos atsisako atskleisti informaciją apie būsimus projektus.

Apskritai kalbant, studijos teigia dedančios pastangas pasamdyti daugiau moterų režisierių, tačiau tam, kad pasiektų lygybę, reikia dar labai daug ką nuveikti. San Diego valstijos universiteto Moterų televizijoje ir filmuose centro atlikto mokslinio tyrimo duomenimis, 2016 m. vyrai režisieriai sudarė 90 proc, dirbusių su TOP 250 daugiausiai pajamų namų rinkose uždirbusių filmų. Ataskaitoje pažymima, kad moterų režisierių procentas pernai metais, lyginant su 2015 m. duomenimis, ne išaugo, o, priešingai, – nukrito 2 procentais (2015 m. – 9 proc.; 2016 m. – 7 proc.).

„Warner Bros“ ir „Paramount“

Kol už „Nuostabiosios moters“ besislepianti „Warner Bros“ kol kas šiemet  oficialiai nepatvirtino nei vieno moters režisierės filmo, amerikiečių leidinio „Variety“ duomenimis, ši studija ruošia projektą „Virtuvė“ (angl. „The Kitchen“), kuri žiūrovus nukels į aštuntojo dešimtmečio Niujorką – filmą režisuoti turėtų Andrea Berloff. Savo ruožtu „Paramount“, kuriai vadovauja naujas generalinis direktorius Jimas Gianopulos, atstovas spaudai pareiškė, kad: „studija nenustos ieškoti galimybių dirbti su plačiu ratu kino kūrėjų iš įvairių imčių“. Šią vasarą „Paramount“ kino studija pradeda rodyti Kanuose pristatytą dokumentinį filmą „Nepatogus tęsinys: tiesa į valdžią“ (angl. „An Inconvenient Sequel: Truth to Power“), kurio viena iš režisierių yra Bonni Cohen.

"Nepatogus tęsinys: tiesa į valdžią"
„Nepatogus tęsinys: tiesa į valdžią“

„Disney“

„Disney“ kino studija žiūrovams ruošiasi pristatyti keturis moterų režisuotus filmus, įskaitant šiemet jau anksčiau anonsuotus animacinio filmo vaidybinę versiją „Mulan“ (režisierė Niki Caro) ir fantastinį nuotykių bei veiksmo filmą „Kapitonas Nuostabusis“ (angl. „Captain Marvel“), kurį režisuos Anna Boden ir Ryanas Fleckas – planuojama, kad filmai kino sales pasieks atitinkamai 2018 ir 2019 m. Avos DuVernay juostos „Laiko kilpa“ (angl. „A Wrinkle of Time“) premjera numatyta 2018 m. kovą, o antroji animacinio hito „Ledo šalis“ (angl. „Frozen 2“) dalis, režisuota Jennifer Lee, žiūrovus pasieks 2019 m. Anot studijos produkcijos direktoriaus Seano Bailey’io, „Disney“ jau labai ilgai deda pastangas kurdama stiprius moteriškus personažus. Kitas natūralus žingsnis – pasamdyti moteris režisuoti šiuos projektus: „Svarbu tik tai, kad mes iš tiesų labai sunkiai dirbame tam, kad užsitikrintume turį pakankamai moterų kitapus kameros. Mes pripažįstame, kad tai yra imperatyvas kino industrijai“, sako „Disney“ atstovas.

Mulan
Mulan

„20th Century Fox“

Savo ruožtu „Kung Fu Panda“ tęsinių režisierė Jennifer Yuh Nelson kino studijoje „20th Century Fox“ šiuo metu filmuoja savo mokslinės fantastikos trilerį „Tamsiausios mintys“ (angl. „The Darkest Minds“) – tai yra vienintelis moters režisuojamas projektas, kuriam studija davė savo pritarimą per paskutinius 12 mėnesių. Šios studijos nepriklausomo kino kompanija „Fox Searchlight“ planuoja tris moterų režisierių filmus: Amandos Lipitz dokumentinį filmą „Žingsnis“ (angl. „Step“), Valerie Faris ir Jonathano Daytono biografinę sporto komediją „Lyčių kova“ (angl. „Battle of the Sexes“), kurioje vaidins Oskaro laureatė Emma Stone ir Steve‘as Carellas, bei Marielle Heller biografinę komišką dramą „Ar galėsi man kada nors atleisti?“ (angl. „Can You Ever Forgive Me?“). „Fox“ atstovas teigė, kad per paskutinius metus studija pridėjo maždaug 10 moterų režisuojamų filmų.

"Lyčių kova"
„Lyčių kova“

„Universal“

Kino studija „Universal“ savo tvarkaraštyje gali pasigirti dviem moterų režisuojamais projektais. Trečia „Aukštos klasės“ (angl. „Pitch Perfect“) serijos dalis, kurią režisuos Trish Sie, kino teatrus pasieks dar šių metų gruodį, o kitų metų balandį studija tikisi pristatyti Kay Cannon režisuotą komediją „Susitarimas“ (angl. „The Pact“). Šios studijos ypatingų projektų atšaka „Focus Pictures“ ką tik pristatė Sofios Coppolos dramą „Lemtinga pagunda“ (angl. „The Beguiled“), kuri Kanuose buvo apdovanota už geriausią režisūrą – iki šiol taip įvertinta buvo vienintelė režisierė Julija Solntseva 1961 m. Kitas suplanuota premjera – Josie Rourke istorinė drama „Škotų karalienė Marija“ (angl. „Mary Queen of Scots“) kino teatruose taip pat pasirodys šią vasarą.

"Lemtinga pagunda"
„Lemtinga pagunda“

„Sony“

Savo ruožtu „Sony“ per daug priekaištauti negalima, kadangi ši kino studija turi visą krūvą moterų režisuojamų projektų, įskaitant Ginos Prince-Bythewood „Žmogaus –voro“ (angl. „Spider-Man“) šalutinį projektą „Sidabrinis sabalas ir juoda katė“ (angl. „Silver Sable and Black Cat“). Liepos pradžioje kino teatrų salėse startavęs debiutinis Liucios Aniello ilgametražis filmas „Mergų balius“ (angl. „Rough Night“) per deveik dvidešimt metų yra pirmoji moters režisuota komedija, kuri JAV užsidirbo „R-rated“ cenzą (kas Lietuvoje atitiktų „N-18“). Elizabeth Banks dirba prie „Čarlio angelų“ (angl. „Charlie‘s Angels“) naujos versijos, kurios tikimasi 2019 m., o Catherine Hardwicke imsis 2011 m. meksikiečių filmo „Miss Bala“, pasakojančio apie grožio konkurso dalyvę, priverstą dirbti kriminalinio pasaulio bosui, perdirbinio. „Sony“ dukterinė studija „Tri-Star Pictures“ pasamdė Michellę McLaren režisuoti kostiuminę pjesę pagal Kristinos Hannah romaną „Lakštingala“ (angl. „The Nightingale“) – juostos premjera numatoma kitais metais.

„Sony“ teigimu, jie sąmoningai padidino savo režisierių įvairovę, kadangi tai atspindi gerąją verslo praktiką atsižvelgti į klientų pageidavimus. „Kalbant apie „Sidabrinį sabalą ir juodą katę“, tai [Gina Prince-Bythewood] yra ne tik pirmoji afroamerikietė, režisuojanti „Marvel“ filmą, bet visas jos požiūris buvo labai šaunus. Ji iš tiesų turi puikų, originalų požiūrį į projektą ir tai yra būtent tai, ką žiūrovai nori matyti“, sako „Columbia Pictures“ prezidentas Sanfordas Panitchas.

Pati G. Prince-Bythewood yra laiminga, galėdama sugriauti stereotipus. „Egzistuoja pasakėlė, kad moterys nenori kurti didelio biudžeto filmų, ar, dar blogiau, kad mes negalim. Abu šie teiginiai yra neteisingi. Gera režisūra yra gera režisūra. Ir tiesa yra ta, kad moterys gali įnešti šviežios estetikos“, kalbėjo ji.

Gina Prince-Bythewood režisuos šalutinį "Žmogaus - voro" projektą
Gina Prince-Bythewood režisuos šalutinį „Žmogaus – voro“ projektą

Bendrosios Holivudo tendencijos

Moterų režisierių aljanso viena iš įkūrėjų Jennifer Warren atskleidė jaučianti naują postūmį kovoje dėl lyčių lygybės Holivude. „Manau, kad banga jau tvenkiasi. Ji kyla“, sako ji, pripažindama istoriškai nekokią situaciją, kalbant apie studijų pasirenkamų moterų režisierių skaičių – įskaitant ir paskutinius metus.

„CAA“ talentų agentė Maha Dakhil pastebi tokį fenomeną: „Nors yra tik kelios režisierės, dirbančios su didelio biudžeto filmais, tačiau moterys susiduria su dangų siekiančiais lūkesčiais, kurie, beje, ne visada taikomi vyrų režisierių atžvilgiu. Net jei „Nuostabioji moteris“ visiems nušluostė nosis, negalima iš kiekvienos moters režisierės ar apskritai iš bet kurio režisieriaus reikalauti, kad taip būtų kiekvieną kartą. Reikia pasiekti, kad daromas spaudimas abiems lytims būtų vienodas… Mums turi būti leista kurti ir blogus filmus. Tik tada mes galėsime kalbėti, kad mums pavyko tai pasiekti“.

Parengta pagal „Variety“ publikaciją

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles