Minint laisvos Lietuvos 25-etį – kovų už laisvę istorijos moksleiviams

Minint laisvos Lietuvos 25-etį – kovų už laisvę istorijos moksleiviams

Lietuvai minint 25-ąsias Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo metines, sostinės moksleiviai kviečiami į lietuviškų filmų ciklą apie XX a. šalies istoriją. Jie ne tik padės daugiau sužinoti apie tai, kaip klostėsi Lietuvos istorinis likimas, kaip gyveno jų tėvai ir seneliai, bet ir paskatins pačius aktyviau domėtis, klausti, bendrauti, nes seansus lydės susitikimai su filmų kūrėjais.

Bus proga paklausti, kodėl dokumentinių filmų autoriai ėmėsi šių temų, kaip jiems sekėsi ieškoti filmo herojų, kaip pavyko atrasti archyvinę medžiagą, ar visa vertinga medžiaga panaudota filme. Tačiau svarbiausia – istorijos pamokose nagrinėjamus faktus ir pasakojimus išvysti kino ekrane kaip gyvą istoriją. Seansai vyks dienos metu „Skalvijos“ kino centre vasario 15–29 d.

Vasario 15 d. 12 val. AŠ UŽ TAVE PAKALBĖSIU. Tai septynios jautrios istorijos, pasilikusios sovietinių nusikaltimų gedulo ir laisvės pergalių euforijos paribyje. Jos leidžia mums prisiliesti prie sudėtingo mūsų istorijos laikotarpio. Kunigas Julius Sasnauskas, garsus rezistentas Algirdas Statkevičius, žymus kolekcininkas Zigfridas Jankauskas, buvęs KGB darbuotojas Danas Arlauskas, buvęs KGB tardytojas Vytautas Urbonas dalinasi iki šiol negirdėtomis gyvenimo detalėmis, prisimindami paskutinį sovietų okupacijos dešimtmetį. Filmas rekomenduojamas 9-12 kl. Moksleiviams. Po seanso vyks Skype pokalbis su filmo režisiere Virginija Vareikyte.

Vasario 17 d. 12 val. NEMATOMAS FRONTAS. 1944–1953 m. Baltijos šalyse vykęs pasipriešinimo judėjimas subūrė jaunus, mirties nebijančius vyrus kovai su sovietų valdžia. Jai pasipriešinti mėgino partizaninis judėjimas, pavadintas „Nematomu frontu“. Istorija pasakojama remiantis partizanų lyderio Juozo Lukšos rašytiniu palikimu, abiejų „fronto“ pusių liudytojų mintimis. Tuometį siaubą, kankinimus, meilę ir narsą atskleidžia dar niekur nematyti archyviniai kadrai bei išgyvenusiųjų istorijos. Filmas rekomenduojamas 8-12 kl. moksleiviams. Po seanso vyks susitikimas su filmo režisieriumi Jonu Ohmanu.

Vasario 18 d. 12 val. TRISPALVIS. Vytautas V. Landsbergis šiame filme vėl gilinasi į jo pamėgtą Lietuvos pokario istoriją, tik šįkart čia kalbama ne apie konkretų žmogų ar įvykį, o bandoma sukurti apibendrintą pokario laisvės kovotojo portretą – nejuodinamą ir nešviesinamą, autentiškai piešiamą dvylikos to meto kovų liudininkų, buvusių partizanų ir jų ryšininkų. Filmas rekomenduojamas 8-12 kl. moksleiviams. Po seanso vyks susitikimas su filmo režisieriumi Vytautu V. Landsbergiu.

Vasario 23 d. 12 val. EKSKURSANTĖ. Filmas sukurtas pagal tikrą mergaitės iš Lietuvos istoriją. Pabėgusi iš tremtiniais perpildyto krovininio traukinio, vežusio ją ir jos šeimą į Sibirą, ji įveikė 6 tūkst. km ilgą ir pilną pavojų bei nuotykių kelią namo į Lietuvą. Keliaudama ji sutiko įvairių žmonių. Vieni jai padėjo, rizikuodami gyvybe, kiti liko abejingi, dar kiti trukdė mergaitės kelionei į Lietuvą. Filmas rekomenduojamas 6-12 kl. moksleiviams. Po seanso vyks susitikimas su filmo režisieriumi Audriumi Juzėnu.

Vasario 29 d. 12 val. KAIP MES ŽAIDĖME REVOLIUCIJĄ. Filmas pasakoja apie pokštą, prasidėjusį 1984 m. gilioje sovietinėje stagnacijoje. Tuo metu Lietuvoje dar nebuvo atgimimo ženklų, tačiau naujametinio jaunųjų architektų karnavalo metu juokais jau susikūrė roko grupė ,,Antis“. Cirką primenantis įspūdingas grimas ir rekvizitai, stilizuoti pasirodymai, kandūs ir aštrūs tekstai kūrė agresyvią sovietinio gyvenimo karikatūrą. Greitai ir, ko gero, net patiems grupės nariams netikėtai „Antis“ tapo ryškiausia Dainuojančios Revoliucijos vėliavneše ir masiniu reiškiniu, į savo sūkurį įtraukusiu tūkstančius pasekėjų. Po seanso vyks susitikimas su filmo herojumi, grupės „Antis“ lyderiu Algirdu Kaušpėdu.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles