„Kino pavasaryje“ – pasaulinė Nathano Jureviciaus animacinio filmo „Virsmas“ premjera

„Kino pavasaryje“ – pasaulinė Nathano Jureviciaus animacinio filmo „Virsmas“ premjera

Šiandien, balandžio 1-ąją, kino teatre „Forum Cinemas Vingis“ bus pristatyti penki trumpametražiai lietuvių filmai. Seansas „Trumpos lietuvių filmų premjeros“ prasidės 17 val. Vienas iš filmų – jau daugiau nei 15 metų kuriančio lietuvių kilmės iliustratoriaus ir grafiko Nathano Jureviciaus animacinis filmas „Virsmas“ („Junction“).

Prieš filmo pasaulinę premjerą žurnalas „Lamų slėnis“ ir kūrybinė studija „PetPunk“ kartu su „Kino pavasariu“ pakvietė į kavos barą „Crooked Nose & Coffee Stories“, kur N. Jurevicius skaitė paskaitą apie personažų dizainą. Pristatydama svečią, filmo „Virsmas“ prodiuserė Miglė Pelakauskė teigė, kad daugelis Nathaną vadina kūrybos mašina, nes „jis nepaliauja kurti, modifikuoti jau įgyvendintas idėjas“.

Savo paskaitą N. Jurevicius pradėjo nuo pasidalijimo, kas jam yra įkvėpimas. „Tai lyg kvėpavimas – įkvėpdamas visa, kas mane supa, iškvėpiu tai savo veikėjų, sukurtų pasaulių pavidalu“, – kalbėjo jis. Pasak menininko, visa kas mus supa – pastatai, augalai, žmonės, įvairios detalės – gali tapti įdomiais personažais. Jo kūryba remiasi būtent savitų personažų vystymu. Vieni garsiausių yra Pelėda ir Scary Girl.

Daug įkvėpimo Nathanas pasisėmė iš savo senelio keramikos dirbinių. Jo lietuvis senelis Antrojo pasaulinio karo metais pateko į fašistinės Vokietijos koncentracijos stovyklą, kur sutiko savo būsimą žmoną iš Latvijos. Kartu jie pabėgo į Australiją. Nathano tėtis vis dar puikiai kalba lietuviškai, o štai Nathanui senelis savo šaknis perdavė ne kalbiniu, o vaizdiniu pavidalu. Tradicinius lietuviškus motyvus turinti senelio keramika inspiravo Nathaną sukurti ne vieną personažą, o koplytstulpių nuotraukos – išskirtines figūras animacijoje.

Tačiau didžiausias jo įkvėpimo šaltinis jau daugiau nei septynerius metus yra pelėdos. Pasak Nathano, pelėdos tapo jo obsesija, įvairiausias jų detales animatorius perkelia kitiems veikėjams. Mediniai Nathano žaislai kuriami „KidRobot“ užsakymu, įgauna pelėdiškas akis, o magiškos pilys stogus puošia pelėdų skydais.

Tiesa, visi Lietuvių folkloro motyvai, o taip pat ir mitologija, Nathano kūryboje transformuojami ne vieną kartą ir virsta savita paties išgalvota mitologija. Įvairiausios būtybės, kad ir baubas, jo piešiniuose, animaciniuose filmuose ar žaidimuose įgauna įvairiausius netikėtus pavidalus. Kadangi iliustratorius jungia senelio šalies tradicinius motyvus su šešiasdešimtųjų kompanijos „Disney“ ar Goya grafika ir japonų kultūrai būdingais 6–7-ojo dešimtmečių žaislais.

Ne išimtis ir naujausias Nathano Jureviciaus animacinis filmas „Virsmas“. Šį, kaip ir kitus savo filmus ar knygas, Nathan kuria kartu su broliu Luke Jurevicius. Broliai kartu stengiasi sukurti įtraukiančius, magiškus pasaulius, kurie pasakotų istorijas, paliečiančias žmonių tarpusavio santykius, jų ryšį su gamta, gamtos pokyčius ar įvairiausias religines patirtis.

Animacinis filmas „Virsmas“, kuris vėliau bus parodytas Toronto vaikų kino festivalyje, pasakoja apie jauniausio genties nario iniciaciją į suaugusių pasaulį – jam pavesta nunešti molinį žetoną į Rytų kalną, kad pokyčių vėjai neaplenktų jų miestelio.

N. Jurevicius atvirai ir šiltai bendravo su animacijos ar grafinio dizaino srityje dirbančiais žmonėmis, padovanojo savo grafinių novelių knygų ir savo sukurtų žaislų. Į auditorijos klausimą, kaip jam pasisekė užmegsti tiek sėkmingų bendradarbiavimų su didelėmis kompanijos, Nathanas atsakė, kad reikia nuoširdžiai tikėti savo kuriamais personažais ir aktyviai ieškoti žmonių, kurie patikėtų tavo kuriamo pasaulio savitumu.

Seanse „Trumpos lietuvių filmų premjeros“ taip pat bus rodoma:

„Šarūnas Bartas: kur aš esu šiandien“ (rež.: Šarūnas Bartas, Jurga Dikčiuvienė, Eitvydas Doškus, Gintarė Sokelytė, Jurgis Matulevičius, Jurgis Žymančius);
„Šaltos ausys“ (rež. Linas Mikuta);
„Žmogus vielabraukis“ (rež. Jonas Trukanas);
„Nuopuolis“ (rež. Urtė Oettinger, Johan Oettinger).

Nuotraukų autorius – Audrius Solominas.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles