Ar žinote, kad… „Tamsos riteris“

Ar žinote, kad… „Tamsos riteris“

Lietuvos kino teatrų sales nuo šio ketvirtadienio užpūsta ir dvi savaites jose siautės didžiausias šalyje kino festivalis „Kino pavasaris“. Tad įprastus kino teatrų repertuarus didžiąja dalimi užpildys festivalio siūlomi filmai, o įprastas premjerų grafikas visiškai atsistatys jau tik po „Kino pavasario“. Todėl, kol vyksta festivalis, nusprendėme pratęsti pažintį su Christoperio Nolano „Tamsos riterio“ trilogija – šįkart jums pristatome antrąją jos dalį, kuri savyje talpina tikrai ne ką mažiau įdomybių ir įvairių smulkių kabliukų, nei jos pirmtakė. Prisiminti tikrai verta ne tik dėl techninių naujovių, dėl kurių šis filmas išsiskiria iš kitų, bet ir, žinoma, nepamirštamo Džokerio, kurį įkūnijo netikėtai anksti šį pasaulį palikęs australas Heathas Ledgeris – šis filmas jam tapo paskutiniu visiškai baigtu darbu, už kurį po mirties jis buvo apdovanotas Oskaru.

1. „Tamsos riteris“ („The Dark Knight“) yra pirmasis Betmeno filmas, kuriame šis veikia už Gotamo ribų. Taip pat tai pirmasis Betmeno filmas, kuriame nerodomas Veino dvaras, nors apie jį ir kalbama.

2. Pirmasis Betmeno filmas, kuriame nėra nei tikrų, nei kompiuterine grafika sukurtų šikšnosparnių.

3. „Tamsos riteris“ yra apskritai pirmasis ne dokumentinis, o vaidybinis filmas, kurį filmuojant panaudota IMAX kamera. C. Nolanas ilgą laiką norėjo išbandyti šią technologiją, kol pagaliau atsirado tinkama proga. Žinoma, brangiąja IMAX kamera nufilmuota ne visa juosta, o tik keli epizodai (iš viso – 37 minutės). Tiesa, kuriant šį filmą viena iš tuo metu tik keturių tokių kamerų visame pasaulyje buvo nepataisomai sugadinta.

the_dark_knight_imax

4. Vienas iš Briuso Veino (akt. Christian Bale) kompanijos darbuotojų – Kolmanas Ryzas (Coleman Reese) (akt. Joshua Harto) – netikėtai sužino, kad jo darbdavys yra ne kas kitas kaip Betmenas, ir užsidega surinkti tai patvirtinančių įrodymų, tačiau Liucijus Foksas (akt. Morgan Freeman) įtikina, kad tai nėra pati geriausiai mintis. Per šį pokalbį Liucijus Foksas į savo pašnekovą kreipiasi „Misteri Ryzai“ (angl. Mister Reese). Tai skamba ne tik kaip homonimas žodžiui „mysteries“ (liet. paslaptys), bet ir tampa užuomina į kitą blogąjį personažą – Edvardą E. Nigmą (Edward E. Nigma), dar vadinamą „The Riddler“ (liet. pažodžiui – mįslių užminėjas). Kuo toliau – tuo daugiau medžių: Edwardo E. Nigmos vardas ne tik pats savaime yra aiški užuomina į mįsles (angl. Enigma – mįslė), tačiau yra ir nuoroda į britų kompozitorių Edwardą Elgarą, sukūrusį kompoziciją „Mįslių variacijos“ (angl. „Enigma Variations“, Op. 36).

5. Ant apsaugos kameros padarytos nuotraukos, kurioje užfiksuotas Džokerio įsilaužimas užrašyta filmo premjeros data – 2008 m. liepos 18 d.

the_dark_knight_premiere_date

6. Aktorius Heathas Ledgeris, vaidinęs Džokerį, pats sukūrė šio personažo makiažą, panaudodamas vaistinėje pirktą kosmetiką ir klounų veido dažus. Vėliau filmo grimerių komanda kasdien tiksliai atkartodavo šį makiažą. H. Ledgeriui taip pat kilo mintis, kad Džokerio rankos turėtų būti išteptos baltai – tai būtų įrodymas, kad personažas pats sau darosi makiažą, be to ilgainiui jos susipurvina ir tokiu būdu tai yra ryškiau matoma. Visame filme yra tik viena scena, kurioje Džokeris matomas be makiažo.

the_dark_knight_joker

7. Tačiau H. Ledgeris kūrė ne tik savo personažo makiažą – jis režisavo abu Džokerio sukurtus namų sąlygomis nufilmuotus vaizdo įrašus, kuriuos šis nusiuntė GCN. Pirmasis vaizdo įrašas su netikru Betmenu sukurtas prižiūrint Christopheriui Nolanui, tačiau šiam pamačius, kad H. Ledgeris pats vienas tvarkosi puikiai, antrąjį siužetą, kuriame reporteris Maikas Engelis skaito Džokerio pranešimą, H. Ledgeris kūrė savarankiškai.

8. Kraujas šiame filme rodomas viso labo tik tris kartus: ant civiliai vilkinčio Betmeno, kurį Džokeris prismaugia, veido; ant Harvio pagalvės ligoninėje ir ant Betmeno rankos, kai jam įkanda šuo. Dauguma smurto scenų vyksta už kadro arba yra neryškios dėl atitinkamai parinktų kameros rakursų.

9. Betmeno tema filme suskamba vos du kartus. Tai sąmoningas sprendimas – filmui muziką kūrę kompozitoriai Hansas Zimmeris ir Jamesas Newtonas Howardas nusprendė, kad pagrindinė tema, kurią žiūrovai galėtų niūniuoti, pakeistų pagrindinio personažo tamsumą ir kompleksiškumą. Pagrindinei temai nuskambėjus vos du kartus, anot H. Zimmerio, sukuriamas „muzikinis įspėjimas“. Tuo tarpu devynių minučių Džokerio siuita sukurta remiantis dviem garsais – re ir do (D ir C), taip padarant netiesioginę užuominą į DC komiksus, iš kur ir kilęs šis personažas.

10. Briusas Veinas filme dėvi naują Betmeno kostiumą. Lyginant su kostiumu, dėvėtu filmuojant „Betmenas. Pradžia“ (angl. „Batman Begins“) šis buvo patobulintas ir leido Christianui Bale‘ui patogiau ir laisviau judėti. Kostiumas pagamintas iš 200 unikalių gumos, stiklo pluošto, metalinio tinklelio ir nailono gabalėlių – taip sukuriant sudėtingų technologijų įspūdį. Visa tai sujungta elastine juosta, kad kostiumas tiktų C. Bale‘ui. Pirštinėse buvo įmontuoti skustuvai, kuriuos galima ištraukti ir, reikalui esant sviesti. Kostiumo gobtuvas buvo modeliuotas pagal motociklininko šalmą ir atskirtas nuo viso kostiumo, kas leido C. Bale‘ui judinti galvą. Gobtuve įmontuoti specialūs lęšiai, tiems atvejams, kai Betmenas įjungia ultragarsą – tokią funkciją Betmeno kostiumai turi tik dviejuose filmuose (kitas filmas – „Betmenas amžiams“ (angl. „Batman Forever“). Įdomi detalė yra tai, kad filme Briusas Veinas pats paprašo Liucijų Foksą patogesnio kostiumo, su atskiru galvos apdangalu „kad būtų patogiau dairytis“.

batman_begins_vs_dark_knight_batsuit
Kairėje – Betmenas filme „Betmenas: Pradžia“, dešinėje – „Tamsos riteryje“

11. Filmo pradžioje Betmenas stovi ant parkavimo garažo stogo ir žvelgdamas žemyn į spiralinę įvažiavimo rampa sprunkantį furgoną tiksliai planuoja momentą, kada nušokti. Christianas Bale‘as filme „Amerikos psichopatas“ (angl. „American Psycho“) atkartoja lygiai tokią pačią sceną su grandininiu pjūklu ir spiraliniais laiptais.

„Tamsos riterio“ parkavimo garažo scena:

„Amerikos psichopato“ grandininio pjūklo scena:

12. Gotamo miesto automobilių registracijos numerių plokštelės sukurtos pagal Ilinojaus valstijoje naudojamus numerius.

the_dark_knight_plates

13. Briuso Veino telefono numeris yra 1 735 185-7301 – tačiau realiai JAV neegzistuoja teritorija, kurios telefono kodas būtų 735.

the_dark_knight_number

14. Lenktynių scenoje, kurioje Džokeris su bazuka apšaudo policijos automobilį su Harviu Dentu (akt. Aaron Eckhart), ant Džokerio vairuojamo sunkvežimio šono galima perskaityti žodį „Slaughter“ (liet. skerdimas). Tačiau taip pat galima pastebėti, kad „S“ raidė yra prirašyta priekyje žodžio „Laughter“ (liet. juokas).

the_dark_knight_slaughter

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. Deathstroke / 2016 balandžio 14

    15. Tamsos Riteris yra vienintelis Betmeno filmas kuriame Betmenas nenaudojo Batarangų.