Aktorė R. Pike vaidina vieną garsiausių mokslininkių dramoje „Švytinti tamsoje“

 


Talentingi kūrėjai pristato naujausią Marijos Kiuri – novatoriškos ir daug pasiekusios chemikės ir fizikės, padėjusios geriau suprasti radioaktyvumą – biografiją, kino juostoje „Švytinti tamsoje“ (angl. „Radioactive“).

Kai režisieriaus kėdėje turime JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimui nominuoto karo filmo „Persepolis“ režisierę Marjane Satrapi, scenarijus atiduotas dramos „Aeronautai“ scenaristui Jack Thorn, o pagrindinis vaidmuo patikėtas britų aktorei Rosamund Pike, ketvirtas kartas supažindinti pasaulį su dukart Nobelio premijos laureatės istorija laukia didžiulio pasisekimo.

Pirmoji M. Kiuzi biografija „Madame Curie“ pasirodė dar 1943 m. ir buvo nominuota „Oskarui“, vėliau sekė 1997-ųjų metų prancūzų filmas „Les Palmes de M. Schutz“ ir 2016-ųjų romantinis filmas „Marie Curie: The Courage of Knowledge“.

Naujasis filmas „Švytinti tamsoje“ pasakoja vienos garsiausių mokslininkių istoriją pradedant nuo 19 amžiaus aštuntojo dešimtmečio kuomet iš Lenkijos atvykusi jauna, smalsi, talentinga ir daug žadanti mokslininkė Marija Sklodovska užsinori pakeisti pasaulį. Skirtingai nei ankstesnės kino juostos, naujoji drama paliečia įvairius mokslininkės gyvenimo aspektus, pradedant jos moksliniais lūžiais ir baigiant asmeniniais santykiais.

Realiame gyvenime Marija Kiuri gimė 1867-aisias metais Varšuvoje, kuri tuo metu buvo Lenkijos karalystės dalis Rusijos imperijoje. Atvykusi į Paryžių Marija susipažino su jau gana nemažai profesinėje srityje pasiekusiu kolega Pjeru Kiuri, kurį pamilo ir už kurio ištekėjo 1895-aisiais metais.

Ši pažintis porai tapo lemtinga: dirbdami kartu, sutuoktiniai Kiuri pasiekė persilaužimą radioaktyvumo (termino, kurį sukūrė Marija) tyrimuose bei atrado du naujus cheminius elementus, vieną kurių – polonį – Marija pavadino savo gimtosios šalies garbei. Deja, jų laimingą profesinį ir santuokinį gyvenimą (pora susilaukė dviejų dukterų) nutraukė tragiška nelaimė kai 1906 m. Pjeras Kiuri žuvo Paryžiaus gatvėje.

Marija jį pergyveno beveik trisdešimčia metų. Visą gyvenimą dirbusi su radioaktyviomis medžiagomis, mokslininkė mirė nuo radiacijos sukeltos aplastinės anemijos 1934 m., būdama 66-erių.

Marija Kiuri 1903 m. tapo pirmąja mokslininke moterimi laimėjusią Nobelio premiją. Ne gana to, ji pelnė šią prestižinę premiją dar kartą 1911-aisiais metais chemijos srityje (1903m. buvo apdovanota už pasiekimus fizikos srityje). Iki šiol Marija Sklodovska Kiuri išlieka vienintele moterimi žmonijos istorijoje du kartus pelniusi Nobelio premiją.

Sprendžiant iš naujojo filmo anonso, biografinės dramos „Švytinti tamsoje“ didžiausias dėmesys bus skiriamas Kiuri kovai, kad jos balsas būtų išgirstas „vyrų pasaulyje“. Kino juosta taip pat daug dėmesio skirs išskirtinės mokslininkės asmeniniams santykiams, įskaitant skandalingą (tuo metu) romaną su Poliu Langevinu, velionio vyro buvusiu studentu.

Kartu su aktore Rosamund Pike, pasirodysiančios pagrindiniame Marijos Kiuri vaidmenyje, filme taip pat vaidina britų aktorius ir dainininkas Sam Riley (žinomas iš tokių filmų kaip „Kontrolė“ ir „Piktadarės istorija“), įkūnijantis Marijos Kiuri vyrą Pjerą Kiuri, prancūzų fiziką, kuris su žmona pasidalijo 1903 m. Nobelio fizikos premiją.

Filmo „Švytinti tamsoje“ pasaulinė premjera įvyks Londone kovo 8 dieną, sutapdama su Tarptautine moters diena, o Lietuvos kinuose pasirodys kiek vėliau, nuo kovo 20 d.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles