„Sufražistė“ – istorinis filmas apie kovą už moterų teises

„Sufražistė“ – istorinis filmas apie kovą už moterų teises

Mus, gyvenančius 2015 m., šokiruoja Saudo Arabijos pavyzdys, kur tik šiemet moterims suteikta teisė balsuoti. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad pasaulinis sufražisčių judėjimas net ir taip vadinamose „civilizuotose šalyse“ kilo labai vėlai – pavyzdžiui, Šveicarija moterims balsavimo teisę pripažino tik 1971 m. Šiemetinį BFI Londono kino festivalį atidaręs Sarah‘os Gavron režisuotas filmas „Sufražistė“ (angl. „Suffragette“) pasakoja apie šį judėjimą Didžiojoje Britanijoje. Filmo veiksmas plėtojasi maždaug 1913 m., o jo centre galime išvysti Maudę Watts (akt. Carey Mulligan), dirbančią beveik nežmoniškomis sąlygomis vienoje Rytų Londono skalbyklų. Skalbėja ji tapo dar vaikystėje, kaip ir jos motina prieš tai, o už darbą mokama tik skatikai – maža to, jos uždarbis trečdaliu mažesnis už tą patį darbą vyrams mokamos algos, o darbo valandos yra trečdaliu ilgesnės. Maudė yra ištekėjusi ir turi vaikų, ir tokį gyvenimą priimą kaip neišvengiamybę.

Vilties spindulys įsižiebia tada, kai atsitiktinai prisijungusi prie sufražisčių judėjimo ji stoja prieš britų ministrą pirmininką ir papasakoja apie liūdną savo ir daugybės kolegių situaciją. Įveikusi pradinę savo pačios prieštarą bei nepaisydama savo sutuoktinio Sonio (akt. Ben Whishaw) nuožmaus pasipriešinimo, Maudė Watts iš visos širdies stoja į kovą už savo ir kitų moterų teises. Jos vadove tampa vaistininkė Edithas Ellyn (akt. Helena Bonham Carter), be to Maudę iki sielos gelmių sujaudina judėjimo lyderės Emmeline‘os Pankhurst (akt. Meryl Streep) motyvuojančios kalbos. Ir nors E. Pankkhurst retorikoje vartojami šūkiai „Veiksmai, o ne žodžiai“ ir „Verčiau maištausiu, nei vergausiu“, šių dienų kartoms gali skambėti kaip lozungai, tais laikais tai buvo išties efektyvūs kvietimai imtis veiksmų. E. Pankhurst nurodė sutrikdyti kasdienį miestiečių gyvenimą tol, kol vyriausybė pagaliau atkreips dėmesį ir jos bendražygės, įskaitant M. Watts ir E. Ellyn, traukė elektros laidus, sprogdino pašto dėžutes ir daužė parduotuvių vitrinas. Šis žygis iš M. Watts pareikalavo širdį draskančios asmeninės duoklės, tačiau nepaisydama nieko ji kovojo iki pabaigos.

S. Gavron sukūrė labai aktualų ir svarbų filmą, kuris labai tiksliai atskleidžia brutalų Didžiosios Britanijos institucijų elgesį su moterimis, įskaitant bado streiko dalyvių prievartinį maitinimą kalėjime ir policijos pareigūnų iki mėlynumo sumuštas protestuotojas. Kalbant apie Didžiąją Britaniją, filmas taip pat skirtas sukilti už moterų teises visame pasaulyje – tai akis badantis priminimas, kad daugybėje pasaulio šalių moterys, nors ir sudarančios didesnę pusę populiacijos, vis dar yra laikomos antrarūšiais piliečiais. Pranašaujama, kad „Sufražistė“ ilgam laikui bus įrašyta į britų kino istoriją.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles