„Netflix“ filmai ir toliau galės pretenduoti į Oskarus

„Netflix“ filmai ir toliau galės pretenduoti į Oskarus

JAV kino meno ir mokslo akademija vakar vakare nusprendė nekeisti į Oskarus kandidatuojančių filmų statuso ir neuždrausti dėl šių apdovanojimų varžytis „Netflix“ filmams.

Administracinė taryba galiausiai priėmė sprendimą nekeisti taisyklių. Nesvarbu, kokia bebūtų ilgametražio filmo kokybė, tam, kad jis įgytų teisę pretenduoti į Oskarus, užtenka kad jis kino teatre būtų nepertraukiamai ir viešai rodomas bent savaitę, po tris kartus per dieną. Tokio sprendimo būtinybę nulėmė prieš keletą mėnesių kilusios aštrios diskusijos (su Stevenu Spielbergu priešakyje), sukrėtusios visą Holivudo industriją. Po to, kai šiemetiniuose apdovanojimuose „Netflix“ projektas „Roma“ susižėrė tris statulėles ir rimtai pretendavo dar į keletą, nemažas skaičius Akademijos narių, kurių balsai lemia, kam atiteks apdovanojimai, išreiškė viltį, kad Akademija sugriežtins taisykles, tam, kad užkirstų kelią tokioms internetinių transliacijų platformoms kaip „Netflix“ ar „Amazon“ Oskarams teikti savo filmus apeinant jų rodymą kino teatruose. Daugelis, pasisakę prieš „Netflix“ dalyvavimą Oskaruose, tikėjosi, kad privaloma filmo rodymo kino teatruose trukmė bus pailginta iki vieno mėnesio, tačiau Akademija šįkart nusprendė internetinių transliuotojų naudai.

„Kino salės patirtis išlieka būtina kino meno grandis ir tai buvo esminis mūsų diskusijų elementas. Mūsų taisyklės numato teatrinį išleidimą, taip leidžiant plačiai kategorijai filmų varžytis dėl Oskarų“, paaiškino Akademijos prezidentas Johnas Bailey‘is. Tačiau jis pažymėjo ir tai, kad valdyba turės „atidžiau ištirti pamatinius pokyčius, persmelkiančius visą kino industriją“.

Akademijos atsakymas visų pirma yra paremtas teisiniu reguliavimu. Neseniai (kovo 21 d.) Teisės departamentas paskelbė, kad drausti „Netflix“ tinkle sukurtiems ir rodomiems filmams varžytis dėl Oskarų gali būti neteisėta, kadangi šis sprendimas leistų potencialiai „panaikinti konkurenciją“. Be jokios abejonės, Akademija, nenorėdama pažeisti konkurencijos įstatymo, nusprendė savo reglamente nieko nekeisti.

Tačiau iš kitos pusės – tai didelis smūgis Stevenui Spielbergui, kuris buvo tapęs savotišku „kovos su „Netflix‘u“ veidu. Į Akademijos sprendimą sineastas sureagavo išsiųsdamas elektroninį laišką leidiniui „New York Times“. Jame atsiskleidžia S. Spielbergą vedanti filosofinė idėja ir jo moralinis ryšys su kinu.

„Noriu, kad žmonės galėtų pramogauti taip, kaip jiems patinka, tokia forma, kokia jiems yra priimtiniausia. Didelis ekranas, mažas ekranas – tai, kas man svarbu, yra istorijos ir kiekvienas turi turėti priėjimą prie didingiausių istorijų. Tuo pačiu, jaučiu, kad žmonės privalo turėti galimybę palikti savo komforto zoną ir savo įpročius tam, kad ateitų ten, kur jie gali dalytis patirtimi su kitais, išgyventi kolektyvinę patirtį – kartu verkti, kartu juoktis, kartu drebėti iš baimės – galiausiai, kad jie pasijustų mažiau svetimi vienas kitam. Noriu, kad kino salės išliktų. Noriu, kad kino salių patirtis išliktų kaip svarbus mūsų kultūros aktas“ – savo laiške dėsto S. Spielbergas.

Tačiau karas tarp tradicionalistų, ginančių kino sales (kuriuos įkūnija S. Spielbergas) ir progresistų („Netflix“ ir kiti), dar tik įsisiūbuoja ir Johnas Bailey šiuo sprendimu tik tempia gumą. Tad belieka su nekantrumu laukti, kokios pozicijos šiuo klausimu laikysis Kanų kino festivalis, o dar labiau – Martino Scorsese‘s filmo „Airis“ (angl. „The Irishman“), kuris yra vienas ryškiausių šių metų „Netflix“ projektų, premjeros, galinčios supurtyti dabar jau kiek nusistovėjusią trapią taiką.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles