Misija – pagauti „Kino pavasario“ įkvėpimus

Misija – pagauti „Kino pavasario“ įkvėpimus

Trečiadienį iškilmingai atidarytas didžiausias ir populiariausias Lietuvoje vykstantis kino festivalis „Kino pavasaris“. Šįkart, priešingai jau gana ilgą laiką vyravusiai tradicijai festivalį pradėti Nacionalinėje Filharmonijoje, „Kino pavasaris“ grįžo prie savo ištakų – į kino salę.

Kaip ir kasmet šis daugiau kaip dvi savaites truksiantis renginys džiugins kino mylėtojus visoje Lietuvoje – šiemet festivalis aplankys net vienuolika mūsų šalies miestų: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Marijampolėje, Utenoje, Gargžduose, Anykščiuose ir Varėnoje. Tad „Kino pavasario“ repertuaras bus prieinamas ne tik didžiųjų Lietuvos mietų gyventojams.

Šiemetinis festivalio motyvas – įkvėpimai – matyt, įkvėpė pokyčiams ir paties festivalio rengėjus. Tiesa, „Kino pavasaris“ kaip visada siūlo gausybę kruopščiai atrinktų filmų, tačiau šiemetinio festivalio programos kategorijų žemėlapis kiek susiaurėjęs (ar kaip tik – sustambintas) kategorijų prasme.

Vienas ryškiausių pokyčių – nebeliko iki šiol gyvavusių konkursinių programų „Nauja Europa – nauji vardai“ ir „Baltijos žvilgsnis“, jas pakeitė ir sujungė bendra konkursinė programa „Europos debiutų konkursas“, kurios neberiboja anksčiau taikytas geografinis kriterijus.

Išliko keturios žiūrovų mėgstamiausios programos: „Meistrai“, „Kritikų pasirinkimas“, „Festivalių favoritai“ ir „Metų atradimai“. „Meistrų“ programoje tikrai atpažinsite tokias pavardes kaip Abbas Kiarostami, Claire Denis, Abdelatif Kechiche, Michel Hazanavicius, Luca Guadagnino, Malgorzata Szumowska, Amos Gitai, Takeshi Kitano, Lav Diaz, Bruno Dumont ar po kurio laiko į „Kino pavasario“ repertuarą vėl grįžusį korėjietį Kim Ki-Duką.  „Kritikų pasirinkimas“ siūlo kino kritikųiš visos festivalio programos atrinktas 16 juostų – tad jei nepasitikite savo skoniu, arba jei jums svarbi kritikų nuomonė – rinkitės šios programos filmus ir neturėtumėte nusivilti. „Festivalių favoritai“ siūlo svarbiausių tarptautinių festivalių numylėtus filmus, o „Metų atradimai“ pasiūlys susipažinti su netikėtai nustebinusiomis juostomis.

Festivalis taip pat laikosi tradicijos ir siūlo dvi retrospektyvas: „XX a. vaikai“ ir „Viva Vigo !“. Pirmoje – keturi lietuviški filmai, sukelsiantys nostalgiją vyresnės kartos žiūrovams, antrojoje atiduodama duoklė ir pagarba prancūzų kino kūrėjui Jeanui Vigo, taip anksti palikusiam šį pasaulį – šioje retrospektyvoje – keturi paties J. Vigo sukurti filmai ir keturios juostos, akivaizdžiai paveiktos jo kūrybos.

Lietuviškų filmų laukiantys žiūrovai turėtų apsidžiaugti, kadangi per „Kino pavasarį“ bus parodyta net dvylika naujų ilgametražių ir trumpametražių lietuviškų juostų. Laukiamiausios, ko gero, yra dokumentinė juosta „Sengirė“ ir Lauros Sintijos Černiauskaitės romano „Kvėpavimas į marmurą“ ekranizacija, kurią režisavo Giedrė Beinoriūtė.

Taip pat tęsiama prieš keletą metų atsiradusi kulinarinių filmų rubrika. Joje šįkart – trys filmai, skirti tiek kino, tiek maisto gurmanams. Į atskirą kategoriją suskirstyti filmai, kuriuos galima žiūrėti kartu su visa šeima.

„Kino pavasaris“ šiemet didžiuojasi tuo, kad bus teikiamas FIPRESCI – pasaulio kino kritikų federacijos –prizas. Prestižinis tarptautinis FIPRESCI prizas bus įteiktas vienam iš Baltijos šalių regiono kino kūrėjui ar kūrėjai.

Kaip visada „Kino pavasaris“ siūlo rinkti geriausią Lietuvos kino aktorių ir aktorę (šiemetiniai kandidatai: Mantas Jančiauskas („Šerkšnas“), „Valentin Nopovolskij („Gyvatė“), Sigitas Šidlauskas („Kvėpavimas į marmurą“); Airida Gintautaitė („Kvėpavimas į marmurą“), Severija Janušauskaitė („Nepalaidotas“), Eglė Mikulionytė („Stebuklas“)).

Taip pat laukiama gausybės įdomių svečių iš užsienio, kurie pristatys filmus, bendraus su žiūrovais, atsakinės į jų klausimus. Viena pirmųjų festivalio viešnių – lietuvių kilmės švedų muzikantė, žmogaus teisių aktyvistė Silvana Imam, kuri per festivalio atidarymą pristatė apie ją pačią sukurtą dokumentinę juostą.

Kino šventė prasideda. Įkvėpkite jos ir leiskitės nešami tų spalvingų įkvėpimų.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles