Europos parlamentas pasiruošęs sustiprinti kino kūrėjų pozicijas virtualioje erdvėje

Europos parlamentas pasiruošęs sustiprinti kino kūrėjų pozicijas virtualioje erdvėje

Nepaisant taktinių manevrų, kuriais buvo siekiama atidėti balsavimą, Europos parlamento teisės reikalų komitetas birželio 20 d. galų gale priėmė ir patvirtino savo poziciją dėl skaitmeninio amžiaus autorių teisių reformos. Pranešėjas Vokietijos parlamentaras Axelis Vossas buvo deleguotas suderinti tekstą trišaliame dialoge kartu su Europos Taryba (kuri išreiškė savo pritarimą gegužės 25 d.) bei Europos komisija. „Esame laimingi, laukdami šio rezultato, kuris padės kūrėjams sustiprinti savo pozicijas Europos Sąjungoje, kalbant apie internetines platformas. Tai pirmas pozityvus signalas!“, kalbėjo A. Vossas.

Priimtas tekstas numato skaitmeninių platformų atsakomybę dėl autorių teisių ir atlyginimą turinio kūrėjams. Žinoma, kad tokie internetiniai operatoriai kaip „Youtube“ ar „Facebook“, kurie skiriasi nuo paprastų svetainių ir užsiima „aktyvia“ interneto strategija, turiniu dalijasi su plačiąja publika, tad  dabar priėmus šį teisės aktą jiems reikės suderinti susitarimus dėl licencijų su autorių teisių turėtojais. Priešingu atveju jiems reikės bendradarbiaujant su autorių teisių turėtojais instaliuoti technologijas, leidžiančias filtruoti vartotojų nelegaliai parsisiunčiamą turinį ir pasitarnauti to prevencijai. Vis tik interneto svetainių vartotojai turės teisę kreiptis, jei, jų manymu, jų įkeltas turinys iš platformos buvo pašalintas nepagrįstai.

Teisės reikalų komitetas įtraukė naują straipsnį (14a), autoriams ir atlikėjams garantuojantį „teisingą ir proporcingą atlygį“ už jų kūrinių eksploatavimą internete, ypač kolektyvinio valdymo susitarimų pagrindu. „Tai pirmasis žingsnis, einant teisinga kryptimi“, pridėjo Audiovizualinio meno kūrėjų asociacija (SAA) bendrame pareiškime kartu su Europos režisierių federacija (FERA) bei Europos scenaristų federacija (FSE).

Kompromisinis tekstas, be kita ko akcentuoja skaidrumo, kurio autoriai ir atlikėjai turėtų sulaukti už jų eksploatuojamus kūrinius, iš to gaunamas pajamas ir atlygio kūrėjams, būtinybę. Taip pat sustiprinama jų derybinė pozicija, leidžianti „reikalauti papildomo atlygio“, jei pradinė nustatyta kaina, lyginant su pajamomis, gaunamomis iš kūrinio eksploatavimo, yra per maža. Čia taip pat nustatoma autorių ir atlikėjų atšaukimo teisė, leidžianti jiems nutraukti bet kokią jų kūrinių naudojimo išskirtinę licenciją, jei kūrinio naudotojo teisių turėtojas jomis naudojasi netinkamai arba nesilaiko skaidrumo įsipareigojimų.

Autorių teisių reforma be kita ko numato naujas bendrųjų taisyklių išimtis iš autorių teisės. leidžianti naudoti tekstus ir duomenis švietimo tikslais, taip pat tokios teisės numatytos kultūros paveldą saugančioms įstaigoms (bibliotekoms, sinematekoms). Leidėjams ir spaudos agentūroms numatomos gretutinės teisės, saugančios jų turinį internete penkerius metus nuo išleidimo.

Gausūs šios reformos priešininkai, vadovaujami parlamentarės Julios Redos (Piratų partija), tikisi pakoreguoti tekstą per plenarinę sesiją liepos 4 d. Net neabejojama, kad parlamento nariai sulauks stipraus lobizmo veikimo iš skaitmeninių operatorių bei visuomenės atstovų pusės, kurie abejoja, ar būsimi pakeitimai nebus žingsnis į interneto turinio suvaržymą ir ar nepažeis žodžio laisvės.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles