Dėl Oskaro geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje toliau varžysis net keturi europietiški filmai

Dėl Oskaro geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje toliau varžysis net keturi europietiški filmai

Šiemet į Oskarų geriausio filmo užsienio kalba kategoriją buvo pateiktas rekordinis skaičius – net 92! – kandidatų iš visų pasaulio kampelių. Oskarų apdovanojimus teikianti JAV kino meno ir mokslo akademija paskelbė trumpąjį devynių filmų sąrašą, kurie toliau pretenduoja į šį prizą.

Šiemetiniame sąraše net keturi iš devynių filmų yra Europos šalių kandidatai. Senajam žemynui toliau atstovauja Vokietija su Fatiho Akino „Iš niekur“ (vok. „Aus dem Nichts“), Vengrija su Ildiko Eneydi „Apie kūną ir sielą“ (vengr. „Teströl és lélekröl“), Rusija su Andreyaus Zviagintsevo „Nemeile“ (rus. „Nelyubov“) bei Švedija su Rubeno Östlundo juosta „Kvadratas“ (angl. „The Square“).

Visi šie filmai jau dabar vienur ar kitur yra įvertinti prestižiniais apdovanojimais. Diane Kruger vaidmuo filme „Iš niekur“ Kanuose jai pelnė geriausios aktorės prizą, „Apie kūną ir sielą“ iš Berlinalės išvyko su pagrindiniu šio festivalio prizu Auksiniu lokiu, o gruodžio 9 d. tame pačiame mieste vykusiuose Europos kino apdovanojimai geriausia Europos aktore pripažino šioje juostoje vaidinusią Alexandrą Borbély; Kanų favoritu laikyta „Nemeilė“ šiame festivalyje apdovanota žiuri prizu, o kitas jos Kanų konkurentas „Kvadratas“, čia nuskynė Auksinę palmės šakelę, o Europos kino apdovanojimuose susižėrė net penkias statulėles.

Tačiau tai dar ne viskas – Europos indėlis ryškus ir įvisus kitus filmus, patekusius į trumpąjį sąrašą, iš kurio vėliau bus atrinkti penki nominantai. Vokietija ir Ispanija prodiusavo Čilei atstovaujančią „Fantastišką moterį“ (isp. „Una mujer fantástica“), kurią režisavo Sebastiánas Lelio, koprodiusavo. Prie Izraelio kandidato – juostos „Fokstrotas“ (angl. „Foxtrot“), kurią režisavo Samuelis Maozas, prisidėjo Vokietija ir Prancūzija. ZIado Doueiri dramą „Įžeidimas“ (pranc. „L‘insulte“), atstovaujančią Libanui, taip pat kūrė Prancūzija ir Belgija. Senegalo kandidatas muzikinė drama „Felisitė“ (pranc. „Félicité“), kurią režisavo Alainas Gomis neapsiėjo be Prancūzijos, Belgijos ir Vokietijos indėlio, o Pietų Afrikos atstovas „Žaizda“ (kos. „Inxeba“), kurį režisavo Johnas Trengove, sukurtas bendromis Vokietijos, Olandijos ir Prancūzijos pastangomis.

Vis tik reikia pastebėti, kad į šiemetinį trumpąjį sąrašą įtraukta kaip niekad daug afrikietiškų filmų („Felisitė“, „Įžeidimas“, „Žaizda“) ir, priešingai nei pernai, savo atstovą kol kas išlaiko ir Pietų Amerika („Fantastišką moteris“).

Didžiajai daliai filmų, patekusių į šį trumpąjį sąrašą, vieta jame buvo prognozuojama iš anksto. Tačiau galbūt kai kas šiame trumpajame sąraše pasiges vieno ar kito kandidato. Prancūzai labai tikėjo Robino Camillo dramos „120 dūžių per minutę“ (pranc. „120 battements par minute“). Toliau į Oskarą nepretenduos 2013 m. šioje kategorijoje triumfavęs Michaelis Haneke su filmu „Laiminga pabaiga“ (angl. „Happy End“), atstovavęs Austrijai. Martino Scorsese‘s užnugaris nepadėjo Italijai ir Jono Carpignano režisuotam filmui „A Ciambra“ atsidurti trumpajame sąraše, nors daug kas galbūt to tikėjosi.

Taigi, trumpajame kandidatų sąraše karaliauja festivalių numylėtiniai – visi čia atsidūrę filmai buvo rodomi svarbiausiuose tokio tipo renginiuose – Kanuose, Berlyne, Venecijoje ir Sandanse. Ir išskyrus Pietų Afrikos filmą „Žaizda“, visi tuose festivaliuose laimėjo nors po vieną iš pagrindinių apdovanojimų. Tokią akivaizdžią koreliaciją galima paaiškinti tuo, kad šiemet buvo pakeista balsavimo sistema, kuri praplėtė ir paįvairino geriausio filmo užsienio kalba komitetą.

Kurie penki iš šių devynių filmų bus nominuoti Oskaro apdovanojimui paaiškės sausio 23 d.

Žemiau pateikiame visą trumpąjį sąrašą:

„Apie kūną ir sielą“ (Vengrija)

„Fantastiška moteris“ (Čilė)

„Felisitė“ (Senegalas)

„Fokstrotas“ (Izraelis)

„Iš niekur“ (Vokietija)

„Įžeidimas“ (Libanas)

„Kvadratas“ (Švedija)

„Nemeilė“ (Rusija)

„Žaizda“ (Pietų Afrikos Respublika)

 

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles